Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν πρέπει να αποκλείεις και το παρακάτω.

Κέντρα αποφάσεων-διαμεσολαβητές-ηλίθιοι.

Εδώ σου λένε ότι έχουν κατάληψη 25 χρόνια. Πιστεύεις πραγματικά ότι θα μπορούσε να συμβεί κάτι τέτοιο χωρίς την στήριξη κέντρων πραγματικής εξουσίας;

Πολύ πιθανό να πιστεύουν και οι ίδιοι οι ηλίθιοι ότι δρουν ανεξάρτητα.

 

 

 

Παντου υπαρχουν ηλιθιοι.

Κανεις ομως δεν τους εμπιστευεται να τους αναθεσει "σοβαρες δουλειες",οπως αυτη με τους ζελεδες στη χυτρα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

είναι κανονικότατα μπαχαλάκηδες, με όλο τον εξοπλισμό.

 

Επέστρεφα πριν κάτι χειμώνες από τα Βόρεια ορεινά ,εκεί στο Γράμμο και το Βίτσι που κάνουμε εμείς οι κομμουνισταί χειμερινοί διαβίωση ,για να κρατιώμαστε σε φόρμα ;D και με το που μπαίνω στην Αττική οδό ,στουπ με σταματάει ένα παρα-κρατικό καρουμπαλάδικο . Το αμάξι ήταν καφέ από τις λάσπες ,μόνο το παρμπριζ ξεχώριζε και με σταμάτισαν επειδή δεν φαινόντουσαν οι πινακίδες .

Φυσικά είχα μέσα όλο τον επαναστατικό εξοπλισμό ,που περιελάμβανε 4 κάνιστρα βενζίνα,ένα τσεκούρι 2κιλο ,αλυσοπρίονο,διπλό πέλεκυ,πριονωτό διπλό σουγιά ,ιμάντες ρυμούλκισης και κρικοπάλαγκο- αυτά είναι για να ξυλώνω ΑΤΜ ;D- φτυάρι,κασμά-τσάπα, νιτσεράδες,αντίσκηνα,παγούρια,κιτ επιβίωσης,σχοινιά αναρρίχησης και φαρμακείο.

Το περιστατικό είναι αληθινό.

Οι άνθρωποι τα χρειάστηκαν ,βάλαν τα χέρια τους στου ζονάρ και βάσταγαν τα πιστόλια ...........όταν τους εξήγησα κατάλαβαν ,ότι αγωνίζομαι για την ελευθερία του τόπου .

Ή έχεις εξοπλισμό και είσαι αγωνιστής, ή είσαι μπαχαλάκιας με παιδικά τσεκούρια και μπουκάλια μπύρας  ;D

 

Παρεπιπτόντως και για όσους δεν γνωρίζουν ,σήμερα δεν απεργεί το ΠΑΜΕ ,αλλά οι εφοπλιστές ακτοπλόοι .Όταν βλέπουν οι άνθρωπες μειωμένη κνηση ,τα κάνουν πλακάκια με το λιμενικό και το 7 μποφόρ ξαφνικά γίνεται τοπικά 9 και βγαίνει απαγορευτικό . Απ' όσο έχω υπολογίσει στα χρόνια που ταξιδεύω 11 μήνες το χρόνο με καράβια στο Αιγαίο ,συνολικά οι εφοπλιστές, έχουν απεργήσει περισσότερες μέρες απ ότι το ΠΑΜΕ και η ΠΝΟ .

Αλλά εγώ είμαι κομουνιστής ,δεν χρειάζεται να πάω στη δουλειά μου ,δουλειές έχουν μόνο οι καπιταλιστές και τις κάνουν όποτε γουστάρουν αυτοί και το ΠΑΜε ,με τη ΠΝΟ.

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρεις ότι ο Douglas έπαιζε τον ψυχασθενή έτσι δεν είναι sf;

 

 

μπροστα στο 95% των αναρχοκομμουνιστοσυριζαιοπασοκτζιδοφασιστομπαχαλακηδων της χωρας μου  μια χαρα μου φαινεται... ;D

 

και μπροστα στο 90% των ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ που ψηφιζουμε μου φαινεται ΤΕΡΑΣ λογικης... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Οι άνθρωποι τα χρειάστηκαν ,βάλαν τα χέρια τους στου ζονάρ και βάσταγαν τα πιστόλια

 

 

Αλλά εγώ είμαι κομουνιστής

 

Σου είπαν το «πουτ δε κοτ ντάουν»;

 

Επιτέλους ομολόγησες...

 

Καλά σε είχα καταλάβει εγώ...  ;D

 

 

ΥΓ: Φίλος άσε τώρα τα αποπροσανατολιστικά και τους φίλους εφοπλιστές και άρχισε να τρομοκρατείσαι και εσύ.

 

Τώρα άκουγα το τρέιλερ του ΣΚΑΙ (μπουμ) για το δελτίο του κυρ Εισαγγελάτου, που έλεγε «τρομοκρατήθηκε όλη η Ελλάδα». Συντάξου με την χώρα σου βρε... κονσερβοκουτάκια    ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν κανει καλη δουλεια τα καναλια..

Νομιζω πως ο Κολοκοτρωνης, ο Βελουχιωτης και ο Φιντελ θα διαφωνουν.

Αν αναφέρεσαι στα τηλεοπτικά, δεν τα παρακολουθώ. Ούτε και έχω επισκευθεί ποτέ τη Βενετία, αν αναφέρεσαι σ' αυτά τα κανάλια. Όσο για τις προσωπικότητες που αναφέρεις παραπάνω, δεν νομίζω πως θα έσπαγαν το αυτοκίνητο ή το μαγαζάκι κάποιου φουκαρά έτσι από αντίδραση.

 

Για τον πρώτο μάλιστα θα σου πρότεινα να διαβάσεις "ΤΑ ΨΙΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ" του Θεόδωρου Δ. Παναγόπουλου, Εκδόσεις ΕΝΑΛΙΟΣ. Μεγάλη μορφή που κατάφερε να συγχωρέσει ακόμα και αυτούς που τον μπουντρούμιασαν  και επιχείρησαν να τον καθαρίσουν (Μαυροκορδάτος και ΣΙΑ). Για τον δεύτερο έχει γράψει ένα εξαιρετικό βιβλίο ο Χαριτόπουλος, "Ο ΑΡΧΗΓΟΣ ΤΩΝ ΑΤΑΚΤΩΝ". Για τον τρίτο επίσης αναγνωρίζω το πολιτικό του εκτόπισμα και το γεγονός ότι παραμέρισε μεγάλες ευκαιρίες να τα οικονομήσει (έπαιζε σε ομάδα baseball των ΗΠΑ και θα μπορούσε να είχε κάνει λαμπρή καριέρα)  

 

http://www.baseball-reference.com/bullpen/Fidel_Castro

 

Απλά τα απεμπόλησε όλα θέλοντας να προσφέρει στη χώρα του.  

 

Θα μου επιτρέψεις όμως να επαναλάβω πως θεωρώ τον σοσιαλισμό και τον κομμουνισμό ως ανέφικτα, ουτοπιστικά και εκτός της ανθρώπινης φύσης πολιτικά συστήματα χωρίς όμως να μέμφομαι κάποιον που τα πιστεύει και τα υποστηρίζει. Άνοιξες ωραίο δεύτερο θέμα, αλλά δεν νομίζω πως μας παίρνει να επεκταθούμε περισσότερο σ' αυτό το thread.

 

 

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου είπαν το «πουτ δε κοτ ντάουν»;

 

Επιτέλους ομολόγησες...

 

Καλά σε είχα καταλάβει εγώ...  ;D

 

 

ΥΓ: Φίλος άσε τώρα τα αποπροσανατολιστικά και τους φίλους εφοπλιστές και άρχισε να τρομοκρατείσαι και εσύ.

 

Τώρα άκουγα το τρέιλερ του ΣΚΑΙ (μπουμ) για το δελτίο του κυρ Εισαγγελάτου, που έλεγε «τρομοκρατήθηκε όλη η Ελλάδα». Συντάξου με την χώρα σου βρε... κονσερβοκουτάκια    ;D ;D ;D

 

Δεν σου έχω πει το κορυφαίο  ;D Γύρναγα το Φθινόπωρο από Κέα και στο καράβι είχα πιάσει κουβέντα με το Παπαχελά ,ξέρεις τα γνωστά ,πότε θα γίνει η επανάσταση και άλλα τέτοια κομμουνιστικά και καθώς φτάναμε Λαύριο μου λέει ,είσαι με αμάξι ,όχι του λέω ,θα πάρω το ΚΤΕΛ ,κρίμα ρε γμτ μου λέει ,θα σε κατέβαζα μέχρι Αθήνα ,αλλά έχω να περάσω από ένα γνωστό στο Λάυριο .Οπότε του λέω ,ευχαριστώ για τη φιλοτιμία σου ,αλλά και να΄μπορούσες ,σιγά μην έμπαινα μαζί σου σε αμάξι ,να φάω καμιά μολότωφ απ τα συντρόφια  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω πως θα έσπαγαν το αυτοκίνητο ή το μαγαζάκι κάποιου φουκαρά έτσι από αντίδραση.

 

Η ομάδα αυτή, με τις μηδενιστικές αποψεις, δεν αντιστοιχεί ούτε στο 0,1% του αναρχικού χώρου. Δηλαδή πολύ λιγότερο και απο το ποσοστό των νεοναζί στη χώρα. Και τρέφεται ιδεολογικά, κυρίως από βασανισμους σε ΑΤ και δολοφονιες ανηλίκων απο μπατσους.

 

Εκτός αν φουκαρα ονομαζουμε τη Eurobank, εκει ναι, διευρυνεται το ποσοστό των αναρχικών που θελουν να τη δουν καμμένη. Πριν μου προσάψετε οτιδήποτε, να θυμήσω πως η αναλυση μιας ιδεολογιας δε συνιστα υποστηριξη.

 

Αυτό που μου κάνει εντυπωση, ειναι η μη αναφορα όμως στις χιλιαδες ειρηνικες και δημιουργικές δράσεις του αναρχικου χώρου. Μολις προχθες έγινε διαδηλωση χιλιάδων αναρχικών και δεν έσπασε ουτε σφηνοπότηρο..

 

Τοσοι μπαχαλακηδες ενωμενοι και να μην εσπασαν μια...βιτρινα? Ισως φταιει που οι ασφ-αλήτες εντοπιστηκαν ψιλονωρίς και -μαρτυρας μου η μουγκα των καναλιων- εφαγαν μερικές ψιλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αναφέρεσαι στα τηλεοπτικά, δεν τα παρακολουθώ. Ούτε και έχω επισκευθεί ποτέ τη Βενετία, αν αναφέρεσαι σ' αυτά τα κανάλια. Όσο για τις προσωπικότητες που αναφέρεις παραπάνω, δεν νομίζω πως θα έσπαγαν το αυτοκίνητο ή το μαγαζάκι κάποιου φουκαρά έτσι από αντίδραση.

 

Για τον πρώτο μάλιστα θα σου πρότεινα να διαβάσεις "ΤΑ ΨΙΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ" του Θεόδωρου Δ. Παναγόπουλου, Εκδόσεις ΕΝΑΛΙΟΣ. Μεγάλη μορφή που κατάφερε να συγχωρέσει ακόμα και αυτούς που τον μπουντρούμιασαν  και επιχείρησαν να τον καθαρίσουν (ΜΑυροκορδάτος και ΣΙΑ). Για τον δεύτερο έχει γράψει ένα εξαιρετικό βιβλίο ο Χαριτόπουλος, "Ο ΑΡΧΗΓΟΣ ΤΩΝ ΑΤΑΚΤΩΝ". Για τον τρίτο επίσης αναγνωρίζω το πολιτικό του εκτόπισμα και το γεγονός ότι παραμέρισε μεγάλες ευκαιρίες να τα οικονομήσει (έπαιζε σε ομάδα baseball των ΗΠΑ και θα μπορούσε να είχε κάνει λαμπρή καριέρα) 

 

http://www.baseball-reference.com/bullpen/Fidel_Castro

 

Απλά τα απεμπόλησε όλα θέλοντας να προσφέρει στη χώρα του. 

 

Θα μου επιτρέψεις όμως να επαναλάβω πως θεωρώ τον σοσιαλισμό και τον κομμουνισμό ως ανέφικτα, ουτοπιστικά και εκτός της ανθρώπινης φύσης πολιτικά συστήματα χωρίς όμως να μέμφομαι κάποιον που τα πιστεύει και τα υποστηρίζει. Άνοιξες ωραίο δεύτερο θέμα, αλλά δεν νομίζω πως μας παίρνει να επεκταθούμε περισσότερο σ' αυτό το thread.

 

Κατ' αρχας σε ευχαριστω για τις προτασεις σου. Δεν τα εχω διαβασει, ευελπιστω να το κανω.

 

Προφανως και οποιοσδηποτε πνευματικα αρτιμελης δεν υποστηριζει πραξεις και ενεργειες σαν αυτες που αναφερεις, δεν χωραει αμφισβητηση. Δεν θελω να προαγω τον σοσιαλισμο μεσα απ'το φορουμ  ;D, ουτε να ελεγξω τις γνωσεις σου. Ηθελα απλα να τονισω οτι ειναι λαθος γενικευσεις και επικοινωνιακα τσουβαλιασματα τυπου "καταδικαζουμε ολες τις μορφες βιας απο οπου και αν προερχονται".  :)

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου