Προς το περιεχόμενο

Βαφή νερού σε swamp ash σώμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και μου περίσσεψαν από τα πέρσι τρεις μέρες άδεια, δυο φράγκα και ένα σώμα μπάσου swamp ash, είπα να τα ξοδέψω όλα σε μια βαφή.

Ήθελα κάτι γρήγορο κι απλό και να μπορεί να γίνει στο σπίτι, οπότε είπα να το περάσω μία βαφή νερού.

Έριξα και ένα διάβασμα για τα stain, τα dye τα γυαλόχαρτα και τα συναφή και λέω να ξεκινήσω.

Αλλά μιας και μερικοί τα ξέρετε καλύτερα από μένα, είπα να ρωτήσω μπας και βοηθήσετε να μην πάει χαμένο το σώμα.

 

Από όσο κατάλαβα, περνάω αρχικά το σώμα με πάρα πολύ ψιλό γυαλόχαρτο να φύγουν δαχτυλιές και σημάδια. Λίγο με βρεγμένο πανί και πάλι ελαφρό τρύψιμο.

Μετά πέρασμα ένα ή δυο χέρια σφουγγαράκι (ή λέτε πινέλο καλύτερα ; ) με βαφή νερού (με λίγες ώρες στάση ενδιάμεσα και ένα ελαφρό τριψιματάκι)

Στο τέλειωμα, καλά να μαστε, θα πάμε για πολλά χέρια gun/tung oil με κάμποσο τρίψιμο ενδιαμέσως.

 

Απορία 1η. Περνάω πρώτα το πίσω μέρος. Για να το γυρίσω να βάψω την άλλη πλευρά περιμένω λίγο να στεγνώσει για να μην κολλήσει στην εφημερίδα και αφήσει σημάδια. Το ζήτημα όμως είναι  ότι στα σημεία που θα κάνω overlapping το βάψιμο (στις "ραφές"), δεν θα αφήσει σημάδι διπλοβαφής; Μήπως πρέπει να το κάνω όλο μεμιάς; Και πως μπορεί να γίνει αυτό χωρίς να ακουμπάει το σώμα; Μήπως ψειρίζω την μαϊμού;

 

Απορία 2η. Δεν πρόκειται να παραγγείλω ούτε stewmac ούτε Γαλλία, Γερμανία ή Γουαδελούπη. Το βερνίκι θα το πάρω από δω (δεν μπλέκω με σκόνες). Έχετε υπόψιν σας κάποια τοπικά διαθέσιμη βαφή νερού που θα έκανε καλύτερα την δουλειά; Μεγάλη ποικιλία αποχρώσεων ας πούμε είδα στη σειρά Titanium Wood Stain της Vernilac (η οποία έχει και το πλεονέκτημα (; ) ότι είναι semi-transparent). Υπάρχει λόγος να την αποφύγω; Προτείνετε κάτι άλλο;

 

Όποια άποψη, γνώμη, tip ή δωροεπιταγή μπορείτε να δώσετε, καλοδεχούμενα.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μετά πέρασμα ένα ή δυο χέρια σφουγγαράκι (ή λέτε πινέλο καλύτερα ; )

Ο μάστορας το κάνει με σφουγγαράκι. Κάντο και εσύ έτσι όπως στη φωτό 4

 

Για να το γυρίσω να βάψω την άλλη πλευρά περιμένω λίγο να στεγνώσει για να μην κολλήσει στην εφημερίδα και αφήσει σημάδια.

Μην το κάνεις έτσι. Κόψε ένα ξύλο με 4 τρύπες και βάλτο στο neck. Έτσι όπως στη φωτό 9

http://www.jokerguitars.gr/?p=66

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζεις στο σώμα ενα "dummy" μπράτσο, από όπου και θα κρέμεται/αιωρείται προκειμένου να βαφεί ομοιόμορφα. Κρατάς με το ένα χέρι το fake μπράτσο και με το άλλο βάφεις....γιαυτό και είναι προτιμότερο να κάνεις τη δουλειά με spray.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μάστορας το κάνει με σφουγγαράκι. Κάντο και εσύ έτσι όπως στη φωτό 4

Μην το κάνεις έτσι. Κόψε ένα ξύλο με 4 τρύπες και βάλτο στο neck. Έτσι όπως στη φωτό 9

Ναι, τη δουλειά του Κώστα την είδα εξ' αρχής (αλίμονο εξάλλου) καθότι ενδιαφέρομαι (να μου κάνει προφανώς) για το την ίδια διαδικασία στο Aerodyne μου.

Αλλά το κάνει a) σε δύο δόσεις καθότι το μπροστινό τις κιθάρας είναι flat και διακριτό και το ψευδομπράτσο (που χρησιμοποιoύν όλοι όπως και η fender παλιότερα) είναι για το σπραίη (που δεν παίζει στην περίπτωσή μου) και όχι για τη δουλειά με το σφουγγάρι.

 

Ευχαριστώ όμως.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ψευδομπράτσο (που χρησιμοποιoύν όλοι όπως και η fender παλιότερα) είναι για το σπραίη (που δεν παίζει στην περίπτωσή μου) και όχι για τη δουλειά με το σφουγγάρι.

Κάνει για όλες τις δουλειές για να μην έχεις τους προβληματισμούς που περιγράφεις. Ένα ξύλο θέλεις και 2-3 σφυκτήρες από το Praktiker

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σου συστήνουν τα παιδιά είνοι ΟΚ γιατί έχεις τόν έλεγχο στο σώμα και μπορείς να το κρεμάσεις απο κάποιο ταβάνι ταυτόχρονα γιατι κάποια σώματα ειναι θεόβαρια.

 

Στη βαφή τώρα, βάφεις με σφουγγαράκι μικρό και με μικρές κυκλικές κινήσεις για να γίνει ομοιόμορφα η βαφή, μη σε ανησυχεί που σε μερικά σημεία δεν θα φαίνεται καλα βαμένο με τη πρώτη, χρειάζεται δύο ή και τρία χέρια για να γινει ομοιόμορφη.

 

Τις συγκεκριμένες βαφές δεν τι ξέρω δοκιμασέ της σε άλλο ξύλο πρώτα και πές μας :D

 

Καλή επιτυχία

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μου περίσσεψαν από τα πέρσι τρεις μέρες άδεια, δυο φράγκα και ένα σώμα μπάσου swamp ash, είπα να τα ξοδέψω όλα σε μια βαφή.

Ήθελα κάτι γρήγορο κι απλό και να μπορεί να γίνει στο σπίτι, οπότε είπα να το περάσω μία βαφή νερού.

 

 

αργεί το Πάσχα αδερφέ.... ;D  καλή χρόνια  :)

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω κρεμουσα τα σωματα με σκοινια απο τις τρυπες στερεωσης του μανικιου και δουλευα μπρος-πισω για να μην βγαινουν οβερλαψ.

 

Για να εχω καποιο ελεγχο συν προστασια, τα κρεμουσα στο εσωτερικο μιας σκαλας σχηματος Α (κλασσικη σκαλα του μαστορα...).

 

Ενιοτε βοηθαει να βαλεις και μια βιδα στην τρυπα του στραπ χολδερ για ακομα καλυτερο ελεγχο, αλλα θελει προσοχη στα περασματα με το σφουγγαρι ή το πινελο για να μην κανεις σημαδια.

 

Το ασφαλεστερο ειναι να την κρατας απο τα cavities.

 

Φορα και γαντια γιατι θα πασαλειφτεις 100%.

 

γουδ λακ  :)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω κρεμουσα τα σωματα με σκοινια απο τις τρυπες στερεωσης του μανικιου και δουλευα μπρος-πισω για να μην βγαινουν οβερλαψ.

 

Για να εχω καποιο ελεγχο συν προστασια, τα κρεμουσα στο εσωτερικο μιας σκαλας σχηματος Α (κλασσικη σκαλα του μαστορα...).

Και κόντρα πως κρατάω για το βάψιμο;

Τη σκάλα τη σκέφτηκα και εγώ για το στέγνωμα.

 

Το ασφαλεστερο ειναι να την κρατας απο τα cavities.

Εννοείς όταν κρέμεται για την κόντρα;

 

Φορα και γαντια γιατι θα πασαλειφτεις 100%.

Στάνταρ και τα χω ήδη.

 

Άρα, όπως το σκέφτηκα, βάφω τη μία πλευρά πάνω στο τραπέζι και μόλις τελειώσω σηκώνω με το "μπράτσο" και κρατώντας το ψηλά (ή στερεωμένο σε μεγάλη κλίση) βάφω την άλλη πλευρά.

Το πολύ πολύ να αφήσει μικρό σημαδάκι (που αμφιβάλλω) το σημείο που σώματος που θα ακουμπάει στο τραπέζι όταν υπό κλίση.

Μερβεγιέ και σας μερσώ τα μάλλα.

 

Αν έχετε και κάποια πρόταση για δοκιμασμένη βαφή νερού, μπορεί να το ξεκινήσω κι αύριο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά σε όλους!

Στο ερώτημα: Τη βαφή μπορείς να την περάσεις και με πανί (οτιδήποτε λινό, που δε βγάζει χνούδι) διπλωμένο σαν μπαλάκι.

Πολύ σημαντικό για να βγει ομοιόμοφη η βαφή να'χεις όλο το σώμα βρεγμένο με νερό πριν βάψεις.

Δε θεωρώ ότι αφήνει σημάδια το διπλοπέρασμα, εκτός αν βάψεις κάποια περιοχή, προλάβει να ξεραθεί τελείως και μετά την ξαναπεράσεις. Μέσα σε λίγα λεπτά έτσι κι αλλιώς προλαβαίνεις να βάψεις μπρος-πίσω.

Ένα ωραίο βιντεάκι είχα βρει εδώ:

www.taunton.com/finewoodworking/SkillsAndTechniques/SkillsAndTechniquesArticle.aspx?id=30182

Γενικά, μπορείς να αραιώσεις λίγο τη βαφή με νερό, περνάς όλο το σώμα ένα χέρι με απλωτές κινήσεις, κι αν θέλεις σκουρότερο περνάς πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου