Προς το περιεχόμενο

Βαφή νερού σε swamp ash σώμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στικ του δε ορίτζιναλ πλαν. Αν και δεν αμφιβάλλω ότι το υλικό που προτείνει ο alderbody είναι εξαιρετικό, ξέρω από πρώτο χέρι (το δικό μου!) ότι ο συνδυασμός υδατοδιαλυτή ανιλίνη / λάδι είναι σχεδόν fool-proof για κάποιον που δεν έχει μεγάλη εμπειρία στη βαφή ξύλου.

Μωρέ ούτε πλάνο ούτε αεροπλάνο και σίγουρα ούτε ορίτζιναλ είναι.

Led Zeppelin σας τα χω κάνει για ένα νεροβάψιμο αλλά λυπάμαι το σωματάκι (που ναι κι Allparts κι ακριβό) και κοιτάζω πως θα κάνω λιγότερη ζημιά.

Στις σκόνες καταλήγω (πάρτε και το χρωματολόγιο)

colors-xromata.jpgκαι δεν βρίσκω κάποια που να μην μου αρέσει αλλά λέω να επιμείνω εκεί γύρω στο 165/167/168.

Ίδωμεν

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παρε 2-3 διαφορετικα και κανε την δικη σου αποχρωση ,πειραματισου και μπορει να καταφερεις το χρωμα που εχεις ακριβως στο μυαλο σου...! καλη επιτυχια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στικ του δε ορίτζιναλ πλαν. Αν και δεν αμφιβάλλω ότι το υλικό που προτείνει ο alderbody είναι εξαιρετικό, ξέρω από πρώτο χέρι (το δικό μου!) ότι ο συνδυασμός υδατοδιαλυτή ανιλίνη / λάδι είναι σχεδόν fool-proof για κάποιον που δεν έχει μεγάλη εμπειρία στη βαφή ξύλου.

 

+173,6

 

Και δες κι αυτό:

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δοκιμές σε δεσποτάκι (να δούμε που θα βρούμε scrap) και ξεκινάω τρίψε-βάψε.

 

Αν δεν βαριέσαι νάρθεις απο δώ έχω μερικά κομμάτια scrap απο δύο σώματα jazz bass που ετοιμάζω αλλιώς πάνε για το τζάκι ;D

 

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βαριέσαι νάρθεις απο δώ

Έχεις pm  ;)

Σε ευχαριστώ πολύ.

 

Ray, το έχω δει αλλά σε σε ευχαριστώ nonetheless.

 

Είδα και τον άλλον στο ουτούμπι με το burl maple που του κάνει ένα πολύ ωραίο "νιούκουλαρ" (μα ΤΙ βλάχοι που είναι) burst αλλά δε νομίζω ότι μπορώ να πάω τόσο μακριά.

 

Από την άλλη μου άρεσε η τεχνική ρουστίκ (πάντα είχα ένα soft spot για τα ρουστικ) που εφαρμόζει η κυρία εδώ (μιλάω για το καφέ και όχι το ebony).

 

Τελικά αυτό το diy είναι για μένα σαν τις αγορές. Πιο πολύ μου αρέσει το ψάξιμο και η διαδικασία να μαθαίνεις παρά το (αντι climax) της πραγματοποίησης.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια τα πιο όμορφα (με διαφορά) wood stain φινιρίσματα που είδα αυτές τις μέρες είναι τα καταπληκτικά που κάνει ένας τυπος (trifern) στο lumberjocks.

Κοιτάξτε λίγα δείγματα (από την εκπληκτική του δουλειά) και πείτε μου ότι δεν είναι αστέρι.

72556-438x.jpg?1245803837

71632-438x.jpg?1245286484

69257-438x.jpg?1244067607

Καλά του έγραψε κάποιος. Σα να κοιτάς νεφελώματα είναι.

 

Εδώ (http://lumberjocks.com/trifern/blog/9400) εξηγεί την τεχνική του για όσους από εσάς είναι τολμηροί.

Εγώ δεν είμαι..........ακόμα.

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια τα πιο όμορφα (με διαφορά) wood stain φινιρίσματα που είδα αυτές τις μέρες είναι τα καταπληκτικά που κάνει ένας τυπος (trifern) στο lumberjocks.

Κοιτάξτε λίγα δείγματα (από την εκπληκτική του δουλειά) και πείτε μου ότι δεν είναι αστέρι.

72556-438x.jpg?1245803837

71632-438x.jpg?1245286484

69257-438x.jpg?1244067607

Καλά του έγραψε κάποιος. Σα να κοιτάς νεφελώματα είναι.

 

Εδώ (http://lumberjocks.com/trifern/blog/9400) εξηγεί την τεχνική του για όσους από εσάς είναι τολμηροί.

Εγώ δεν είμαι..........ακόμα.

 

 

 

 

:o :o WOW!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη μου άρεσε η τεχνική ρουστίκ (πάντα είχα ένα soft spot για τα ρουστικ) που εφαρμόζει η κυρία εδώ (μιλάω για το καφέ και όχι το ebony).

Ναι αλλά αυτή η τεχνική, δεν είναι για τσίπηδες σαν και εσένα γιατί πρέπει να αγοράσεις 2 μπογιές και όχι μία ;D ;D ;D

Σαν τεχνικές είναι εύκολες (αφού πειραματιστείς σε κάποιο δείγμα) αλλά -μάλλον- ποτέ δεν θα έχεις λεία επιφάνεια μετά...εσύ λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα αφού θα λαδώσεις και δεν θα γυαλίσεις.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά αυτή η τεχνική, δεν είναι για τσίπηδες σαν και εσένα γιατί πρέπει να αγοράσεις 2 μπογιές και όχι μία ;D ;D ;D

Αν και μπορεί να δοκιμάσω τρία τέσσερα φακελάκια (αφού μάλλον θα είναι φθηνά) με διάφορα χρώματα, αν πρόσεχες και δεν βιαζόσουν να πεις την κακία σου, θα δείς ότι με μία το κάνει.

Τα μαύρα με ebony και τα καφέ με Minwax Jacobean νομίζω.

Απλώς βρέχει αρκετά πριν και σκουπίζει γρήγορα.

.

.

.

Στριμμένε.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

.

.

Στριμμένε.

 

Κάθεσαι τώρα και ακούς αυτόν τον... άσχετο  ;D 

 

Δεν λέω, καλό παιδί, χρυσό παιδί, αξιαγάπητο, να σου ψήσει παϊδάκι να γλύφεις τα δάχτυλα σου, αλλά από βαψίματα...  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου