Προς το περιεχόμενο

Βαφή νερού σε swamp ash σώμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και κόντρα πως κρατάω για το βάψιμο;

Τσακωνεις απο τα cavities και βαφεις ενω κρεμεται απο τη σκαλα.

Για κοντρα, τραβας προς τα κατω με τα δαχτυλα και σταθεροποιειται απο την ταση των σκοινιων.

Κανεις και εξασκηση στα δαχτυλα ετσι...  :P

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κωστα ενα αλλο "τρυκ" αν δεν θελεις να την κρεμασεις, ειναι να βιδωσεις μερικες βιδες σε ενα σκραπ ξυλου. Οι αποστασεις τους πρεπει να ειναι τετοιες, ωστε τοποθετωντας το σωμα με την πλατη προς τα επανω, αυτες να πατανε μεσα στα cavities των μαγνητων και στο neck pocket κρατωντας το σωμα μερικα εκατοστα επανω απο το σκραπ.

Δυσκολο να το περιγραψω χωρις φωτο! Πρωτα βαφεις το top και επειτα πιανεις το σωμα απο τα πλαϊνα, το γυριζεις αναποδα για να πατησουν οι βιδες στα cavities και βαφεις πλατη και πλαϊνα.

Βαφες νερου εχω δοκιμασει ανιλινες της Clou http://www.vernikia-clou.gr/vafes.htm(τελευταιο link στον καταλογο) τις οποιες βρισκεις ευκολα σε ελληνικα καταστηματα (αν δεν βρεις πες μου να σου στειλω). Οπως ειπε και καποιος φιλος πιο πανω θελει λιγο βρεξιμο να σηκωθουν οι ινες του ξυλου για να εισχωρησει καλυτερα η βαφη. Μετα τη βαφη θα διαπιστωσεις οτι η επιφανεια θα ειναι καπως αγρια απο το σηκωμα των ινων και θα χρειαστει ενα ελαφρυ περασμα με γυαλοχαρτο για να στρωσει.

Θα σου προτεινα παντως να δοκιμασεις βαφες διαλυτου της ErLac http://www.erlac.gr/prd/et_ertint.aspx?prd_id=ET&prd_cat=206&txt= οι οποιες απλωνουν πολυ πιο ευκολα με μια μονο εφαρμογη και δεν σηκωνουν τις ινες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς να το παίξω μάστορας ή κάστορας ή πάστορας

 

πήγα και πήρα ρολά μικρής διαμέτρου τα οποία βάφουν ομοιόμορφα και δεν χρειάζεται συνέχεια να βουτάς στο χρώμα

ο πωλητής πρότεινε ένα χέρι πέρασμα χρώμα νερό 50/50 που λειτουργεί ως βάση

το πέρασα δυο

 

κάθε 1 ώρα πέρασμα άλλη πλευρά , είχε στεγνώσει ικανοποιητικά ώστε να το πιάνω με προσοχή

 

μετά από 3 χέρια , ναι θέλει τρίψιμο για να πέσει από πάνω το βερνίκι

 

 

αυτά τα ολίγα προσωπικά        :-* :-*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για grain filler και sealer τι θα χρησιμοποιήσεις? Το ash (μελία) είναι ξύλο που πίνει πολύ το χρώμα.

Δεν έχω βάψει μελία αλλά για alder (σκλήθρο) σώμα έχω χρησιμοποιήσει z-poxy και έκανε πολύ καλή δουλειά σε solid ακρυλικό χρώμα βέβαια...αν και μου έσπασε τα νεύρα μέχρι να καταλάβω πως πρέπει να το απλώσω/τρίψω...

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για grain filler και sealer τι θα χρησιμοποιήσεις? Το ash (μελία) είναι ξύλο που πίνει πολύ το χρώμα.

Δεν έχω βάψει μελία αλλά για alder (σκλήθρο) σώμα έχω χρησιμοποιήσει z-poxy και έκανε πολύ καλή δουλειά σε solid ακρυλικό χρώμα βέβαια...αν και μου έσπασε τα νεύρα μέχρι να καταλάβω πως πρέπει να το απλώσω/τρίψω...

Η διαδικασία μέχρι στιγμής όπως την έχω σκεφτεί είναι ως ακολούθως.

Πέρασμα του σώματος με νερό και αφού σηκώσει τις ίνες, γυαλόχαρτο (240). Αυτό εις διπλούν.

Μετά βάψιμο με (αν τις βρώ) ανελίνες νερού CLOU αλλιώς ότι βρω όταν πω "σιχτήρ πια και νυσάφι, πάρε ότι να ναι".

Ο Μάστορας που ρώτησα μου είπε να το αραιώσω με νερό το χρώμα στην αρχή (το σκουραίνω στο δεύτερο χέρι αν θέλω) και να προσέξω τα σόκορα να μην μαυρίσουν αλλά αυτό είναι κάτι που δεν με πολυενδιαφέρει (εκτός του cavity στον πίσω μαγνήτη) λόγω pickguard αλλά, αν συμβεί, θα το ξεπεράσω. Η John Moore πάντως λέει ότι δεν μαυρίζει τα σόκορα.

Βαφή πατ κιουτ όλο το σώμα (αντε κανα πεντάλεπτο το μπρός με το πίσω) και μετά στέγνωμα.

Άρα, για να απαντήσω επιτέλους στην ερώτηση, το sealing και φινίρισμα (μπουχαχαχα) θα γίνει με tru oil που περίσσεψε στον Παύλο, πολλά περάσματα με γυαλόχαρτο και στο τέλος (μάλλον) κέρωμα όπως έχει περιγράψει εδώ στο site κι ο Χαριλατρόνιος στο παρελθόν αλλά και στο luthier.gr και σε δεκάδες site στο net.

 

Αν κάνω κάτι λάθος ή έχετε κάποια άλλη συμβουλή (για να γίνουν τα πράγματα πιο απλά και όχι πιο σύνθετα), εδώ είμαι για να σας ακούσω.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...βάψιμο με (αν τις βρώ) ανελίνες νερού CLOU...

 

Εννοεις αυτο το υλικο?

 

1797_0.jpg

 

Γιατι αν ειναι αυτο, το εχω χρησιμοποιησει πολλακις στις κατασκευες μου.

Το συγκεκριμενο δεν ποτιζει (δεν ειναι dye) αλλα "χτιζει" layers και στο τελος μπορεις να το τριψεις (προσεκτικα) με 1000αρι ντουκοχαρτο και να το γυαλισεις με μαλλινο buffer.  Δεν χρειαζεται "κλεισιμο" με λαδια και ξυδια. Κανει opaque χρωματισμο, εκτος αν βαλεις λιγοτερα στρωματα χρωματος και μετα αρκετα στρωματα απο διαφανες.

Θελει προσεκτικους χειρισμους και απαλο χερι στο πινελο (εγω ετσι το εκανα), αλλα μετα απο 3 κιθαρες εχω αποκτησει know how.

Το τελικο αποτελεσμα ειναι ενα ομοιομορφο χρωμα, το οποιο τον πρωτο καιρο ειναι σχετικα μαλακο αλλα οταν cure-αρει* σκληραινει, χωρις ποτε ομως να φτανει σε επιπεδα nitro-poly. Θεωρητικα, relic-ωνεται* και πιο ευκολα...  ;D

 

*-απταιστα Ελληνικα

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεις αυτο το υλικο?

Μιλούσα για αυτό...

http://www.johnart.gr/Catalogue/index.php?main_page=product_info&products_id=6018

 

Αλλά με έβαλες σε σκέψεις..... :)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μια και έχεις παράδοση στα γήινα χρώματα φαντάζομαι θα το βάψεις μπλε ή πράσινο ή μωβ ε?  ;D

 

Όχι, αλήθεια, τι απόχρωση θέλεις να δώσεις?  :)

 

Τα σόκορα (φοβερή λέξη) είναι σχεδόν αναπόφευκτο να απορροφήσουν περισσότερο και να πάρουν πιο σκούρο χρώμα. Οι βαφές αυτές δουλεύουν πιο ωραία σε σώματα με binding όπου υπάρχει ένα καθαρό "σύνορο" ανάμεσα στις διαφορετικές χρώσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και έχεις παράδοση στα γήινα χρώματα φαντάζομαι θα το βάψεις μπλε ή πράσινο ή μωβ ε?  ;D

 

Όχι, αλήθεια, τι απόχρωση θέλεις να δώσεις?  :)

smiley-face-whistle-2.gif

Προβλέψιμος ε;

Λοιπόν όντως και τα τρία μου πέρασαν από το μυαλό.

Το πράσινο απορρίφθηκε πρώτο. Μπλε έχω. Το διάφανο σκούρο μαύρο/μωβ που έχουν κάποια Blade Jazz Bass θα ήταν καταπληκτικό χρώμα που πολύ θα ήθελα αλλά πάει μαζί με ένα ελαφρύ burst.

images?q=tbn:ANd9GcQfSPVrSk2Tgi-_u3-N8mxwKuZKgFynm5gyBL8yPsqVZEJ2vuVabfrIPQywΠολύ φοβάμαι ότι θα το κάνω σκατά το σύνολο οπότε είπα να πάω σε κάτι πιο συντηρητικό και είπα για το καρυδί. Το θέλω σκούρο λίγο αλλά λέω να το πάρω ανοιχτό και να το περάσω περισσότερα χέρια μέχρι να σκουρύνει.

 

Μου είπαν από την Clou (η υδατοδιαλυτή σκόνη τους συνίσταται από Immortalx, Κακανιάρη και Yann -αν και ένας από αυτούς θα ήταν αρκετός- οπότε καταλήγει να είναι μονόδρομος) στον Κολωνό ότι έχει και στην Βίσσης 19 (τα πάντα έχει αυτή η Αθηνάς βρε παιδί μου) οπότε θα περάσω ένα πρωινό να πάρω δύο τρία.

 

Δοκιμές σε δεσποτάκι (να δούμε που θα βρούμε scrap) και ξεκινάω τρίψε-βάψε.

 

Μπορείτε πάντα να προσπαθήσετε να με διορθώσετε/αλλάξτε γνώμη.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε πάντα να προσπαθήσετε να με διορθώσετε/αλλάξτε γνώμη.

Στικ του δε ορίτζιναλ πλαν. Αν και δεν αμφιβάλλω ότι το υλικό που προτείνει ο alderbody είναι εξαιρετικό, ξέρω από πρώτο χέρι (το δικό μου!) ότι ο συνδυασμός υδατοδιαλυτή ανιλίνη / λάδι είναι σχεδόν fool-proof για κάποιον που δεν έχει μεγάλη εμπειρία στη βαφή ξύλου.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου