Προς το περιεχόμενο

Sterling by Musicman SUB series


Neurotic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είδα πρόσφατα, όπως έκανα βόλτες από τα γνωστά ιντερνετικά μουσικομάγαζα, ότι βγήκαν και τα Musicman...των ΠΟΛΥ φτωχών... ;D

 

Έχει κανεις εμπειρία απο την συγκεκριμένη σειρά;Δεν πρέπει να είναι και πολύ καινούρια μοντέλα, αλλά δεν νομίζω ότι είναι και πάνω απο χρόνο!Όπως και να 'χει εγώ τα αντιλήφθηκα πρόσφατα...Και τα 300 και κάτι που κοστίζουν νομίζω ότι τα κάνει αρκετά δελεαστικά...αν τα αξίζουν φυσικά!(γιατί κατα καιρούς έπαιζαν και τα OLP και τα Vintage αντίγραφα)

 

Προσοχη δεν αναφέρομαι στα, πλέον παλιά, Sterling by Musicman Ray34/35, ούτε στα Musicman S.U.B. που πλέον δεν κυκλοφορούν παρα μόνο μεταχειρισμένα...Αναφέρομαι σε αυτά:

 

http://www.sterlingbymusicman.com/sub-basses-international

 

Αν όπως είπα και πιο πάνω αξίζουν θα είναι σίγουρα ένα συν γι αυτή την κατηγορία τιμών που τα Squier και τα Ibanez είναι αυτά που παίζουν περισσότερο!Άντε να δούμε και κάτι διαφορετικό...  ;D

 

Καμια γνώμη κανένας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εντόπισα και εγώ κάπου το καλοκαίρι και για να πω την αλήθεια με τράβηξε το μαύρο με το maple μανίκι που γενικά παίζει αρκετά σε reviews στο youtube. Δυστυχώς δεν τα έχω παίξει αλλά τα σχόλια που έχω διαβάσει και ακούσει στο δίκτυο είναι αρκετά καλά ειδικά για αυτή την τιμή. Σημεία προβληματισμού: 1) Solid hardwood body???? Γουάτ ιζ δις?? 2) Μαγνήτες??? Δεν βλέπω καμιά ιδιαίτερη πληροφορία.....

Πάντως από προσωπική εμπειρία σε ένα ray34 CA που έχω αρκετούς μήνες μπορώ να πω ότι η ποιότητα κατασκευής είναι πρακτικά αψεγάδιαστη και έχοντας παίξει και με classic stingray δεν μπορώ να βρω διαφορές σε ήχο που να βγάζουν μάτια ή αυτιά  ;D.

Αυτά όμως ισχύουν για την δικιά μου περίπτωση.

Τα OLP είναι μάλλον μια γκρίζα σελίδα και πλεον η μητρική ΜΜ παρακολουθεί πολύ στενά τα μπασάκια και τις κιθάρες που γράφουν το όνομα της στο headstock.

Νομίζω ότι για τα λεφτά τους δεν θα απογοητεύσουν. Αν δεν είχα ήδη ένα, δεν θα το σκεφτόμουν καθόλου να χτυπήσω ένα για δοκιμή  ;)

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vac ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Έχω πετύχει κι εγώ αρκετά reviews και ειδικά στο youtube που παίζουν διάφορα έχω ακούσει καλά λόγια...

 

Αυτά που λες με προβλημάτισαν κι εμένα...Περισσότερο για τους μαγνήτες που το μόνο στοιχείο είναι το low noise hum...Χαίρω πολύ ρε μάγκες!  ;D

 

Για το hardwood από ένα σύντομο search http://en.wikipedia.org/wiki/Hardwood

 

Ντάξει για το ray34 έχω διαβασει πολλά και όλα πανω κάτω ήταν θετικά, αλλά σε αυτά τα χρήματα(αν τα είχα...) θα έψαχνα μάλλον κανα μεταχειρισμένο S.U.Β στο ebay... :)

 

Τα OLP είναι μάλλον μια γκρίζα σελίδα και πλεον η μητρική ΜΜ παρακολουθεί πολύ στενά τα μπασάκια και τις κιθάρες που γράφουν το όνομα της στο headstock.

 

Σε αυτό έχεις δίκιο...Και είναι ένας λόγος που με έκανε να ψάξω λίγο αυτά τα μπασσάκια!

 

Αν είχα χρήματα θα έπαιρνα κι εγώ ένα για δοκιμή...Αυτός ο μαγνήτης μόνο στην bridge θέση με τρομάζει και με εξιτάρει ταυτόχρονα και θέλω να δοκιμάσω να παίξω με ένα τέτοιο μπασσάκι!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hardwood όπως λέμε ξύλο γενικής χρήσης του κατασκευαστικού κλάδου.... ;D ;D..ΟΚ....

Έχω καεί από μεταχειρισμένα οπότε επέλεξα τον τζόγο του ray αλλά μου βγήκε  ;)

Όντως ο humbucker στο bridge είναι μια σχολή από μόνος του και η αλήθεια είναι ότι δεν θα ήταν ποτέ η πρώτη μου επιλογή σε όργανο αλλά έχοντας ήδη precision και jazz μπορώ να πω ότι τώρα έχω (σχεδόν  ;) ολοκληρωθεί μπασικά.

Λεφτά υπάρχουν, η κρίση έχει τελειώσει, δεν βλέπεις τις τιμές στις αγγελίες..... :P

ΜΦΧ

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Solid hardwood body???? Γουάτ ιζ δις??

 

Η πλακα ειναι πως και στα αμερικανικα MusicMan, "select hardwood body" γραφουν τα specs.

 

Κατα τα αλλα, εχω την εντυπωση πως θα βρισκονται στο επιπεδο των καλων low end μπασων που κυκλοφορουν, περισσοτερες επιλογες σε αυτες τις τιμες μονο καλο μπορουν να κανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι κατα καιρους η ΜΜ εχει κανει περιεργες επιλογες στα ξυλα. Να θυμισω  το  bongo που εχει basswood και καθε αλλο παρα φθηνο το λες......Who knows?

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τα αλλα, εχω την εντυπωση πως θα βρισκονται στο επιπεδο των καλων low end μπασων που κυκλοφορουν, περισσοτερες επιλογες σε αυτες τις τιμες μονο καλο μπορουν να κανουν.

 

+1000

 

Συμφωνώ, αλλά τουλάχιστον να αξίζουν ας πούμε κάτι παραπάνω από ήδη υπάρχοντα αντίγραφα όπως τα OLP, Vintage μέχρι και η Stagg είχε βγάλει..χεχε  ;D

 

Όσο για τα ξύλα στο σώμα, τουλάχιστον για τα αμερικάνικα, υπάρχει απαντημένη ερώτηση εδώ:

http://www.music-man.com/faq/music-man-basses/your-specifications-tell-us-that-you-use-selected-hardwoods-for-your-bass-bodies-what-woods-do-you-use.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Το "κανονικό" sub (ωραίο μπάσο) κινείται σε απόλυτα λογικές τιμές ως μεταχειρισμένο (σε πολύ καλή κατάσταση) και προσωπικά (λόγω κολλήματος και μόνο αφού δεν έχω ιδία άποψη για το Sterling) θα έδινα το κατιτίς παραπάνω.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Χωρίς να το έχω παίξει, μου γεμίζει το μάτι πολύ περισσότερο από τις αντίστοιχης τιμής Squier.

 

Ιδιαίτερα αν το hardwood είναι ash τότε δεν το συζητώ. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου