Προς το περιεχόμενο

Warwick Corvette Fretless 4


FleaMaster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Xαιρετιζω τους συνφορουμιστες! Χρονια πολλα καλη χρονια να χουμε!

Προσφατα εκανα δωρο στον εαυτο μου ενα Warwick Corvette 4αρι αταστο.

Ειναι η πρωτη μου επαφη με αταστο και θα ηθελα να ακουσω γνωμες σχετικα με επιλογη χορδων (το αγορασα μεταχειρα και οι χορδες μας εχουν αφησει χρονους),και ισως αλλαγη μαγνητων(να βαλω κατι πιο ποιοτικο)....

Υπαρχει τροπος να καταλαβω αν υπαρχει θεμα με το intonation του οργανου?η αλλαγη του action των χορδων επηρρεαζει τον ηχο του?γιατι γενικοτερα παιζω με χαμηλο action και αυτο ειναι λιγο πιο ψηλα.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλορίζικο

 

Κατ΄αρχάς τι χορδές φορούσε επάνω; Flat ή round; Άλλο ήχο με τις μεν άλλο ήχο με τις δε...

 

Εσένα τι σου κάνει στο χέρι;

 

Η ταστιέρα του τι ξύλο είναι; Αν δεν είναι έβενος ξέχνα τις round- πρέπει να την πλακώσεις στα βερνίκια για μην χαράξει.

 

 

Μαγνήτες γιατί να αλλάξεις, ποιους έχει επάνω το όργανο;

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικο

 

Κατ΄αρχάς τι χορδές φορούσε επάνω; Flat ή round; Άλλο ήχο με τις μεν άλλο ήχο με τις δε...

 

Εσένα τι σου κάνει στο χέρι;

 

Η ταστιέρα του τι ξύλο είναι; Αν δεν είναι έβενος ξέχνα τις round- πρέπει να την πλακώσεις στα βερνίκια για μην χαράξει.

 

 

 

Μαγνήτες γιατί να αλλάξεις, ποιους έχει επάνω το όργανο;

 

H ταστιερα ειναι εβενος και πανω φορουσε roundwood.Ειναι σε τελεια κατασταση παντως λες και δεν εχει παιξει καθολου το οργανο.Και εγω προτιμω τις round,οποτε λες να παραμεινω σ αυτες........ (?)

Μαγνητες φοραει κατι active J/J της MEC τους οποιους δεν εχω ξανακουσει.....και σκεφτομουν μηπως εβαζα πανω τους Fender Jazz bass ή κατι παρομοιο...... http://www.thomann.de/gr/fender_original_jazz_bass_pu_set.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

H ταστιερα ειναι εβενος και πανω φορουσε roundwood.Ειναι σε τελεια κατασταση παντως λες και δεν εχει παιξει καθολου το οργανο.Και εγω προτιμω τις round,οποτε λες να παραμεινω σ αυτες........ (?)

Μαγνητες φοραει κατι active J/J της MEC τους οποιους δεν εχω ξανακουσει.....και σκεφτομουν μηπως εβαζα πανω τους Fender Jazz bass http://www.thomann.de/gr/fender_original_jazz_bass_pu_set.htm

 

 

Κοίτα, το τι θα βάλεις είναι σε συνάρτηση με το τι ήχο θες και τι σου κάνει στο χέρι.

 

Εγώ πχ το έχω με round γιατί θέλω πιο crisp ήχο και όχι τόσο κοντραμπασέ που βγάζουν οι flat. Επίσης δεν μπορώ την αίσθηση των flat στο χέρι- δεν μου πάνε με τίποτα  :)

 

Οπότε εσύ αποφασίζεις...

 

Οι MEC είναι μια χαρά μαγνήτες- τους έχω σε passive εκδοχή, όχι όμως στο άταστο και μου αρέσουν πάρα πολύ. Προσωπικά δεν θα τους άλλαζα.     

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, το τι θα βάλεις είναι σε συνάρτηση με το τι ήχο θες και τι σου κάνει στο χέρι.

 

Εγώ πχ το έχω με round γιατί θέλω πιο crisp ήχο και όχι τόσο κοντραμπασέ που βγάζουν οι flat. Επίσης δεν μπορώ την αίσθηση των flat στο χέρι- δεν μου πάνε με τίποτα  :)

 

Οπότε εσύ αποφασίζεις...

 

Οι MEC είναι μια χαρά μαγνήτες- τους έχω σε passive εκδοχή, όχι όμως στο άταστο και μου αρέσουν πάρα πολύ. Προσωπικά δεν θα τους άλλαζα.      

 

Και εγω προτιμω τις round,καθονται πολυ καλυτερα στο παιξιμο και στον ηχο.

Τωρα οσον αφορα τα μεγεθη,αυτο φοραει τωρα πανω ενα σετ 045-065-085-105,το οποιο δεν με βολευει καθολου γιατι παντα χρησιμοποιω 40αρια σετ.....γενικοτερα συνιθιζονται τα 45αρια σετ στα αταστα ή δεν παιζει ρολο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και εγω προτιμω τις round,καθονται πολυ καλυτερα στο παιξιμο και στον ηχο.

Τωρα οσον αφορα τα μεγεθη,αυτο φοραει τωρα πανω ενα σετ 045-065-085-105,το οποιο δεν με βολευει καθολου γιατι παντα χρησιμοποιω 40αρια σετ.....γενικοτερα συνιθιζονται τα 45αρια σετ στα αταστα ή δεν παιζει ρολο.....

 

Δεν είναι σώνει και ντε... Και εδώ τι σου κάνει στο χέρι.

 

Και εγώ με 45αρες το έχω.

 

Ας πούμε (λίγο αυθαίρετα ίσως) ότι για να να έχεις πιο μπόλικη- κοντραμπασέ νότα καλύτερα είναι με «βαρύτερη» χορδή- 45 και βάλε  :D

 

Η 40αρες είναι πιο ΟΚ για σλαποπαιξίματα αν θες να τραβάς εύκολα- κερδίζεις εκεί, χάνεις όμως λίγο από τον όγκο της νότας σε σχέση με τις 45αρες. You win some, you loose same  ;D   

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου