Προς το περιεχόμενο

Κιθάρες Westsound


takislaw

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τότε δηλαδή προτείνεις μια κιθάρα τύπου Westsound όπου ο κάτοχός της την στέλνει για να ένα full set-up της τάξεως των 100 150 ευρώ και με ένα σετ μαγνητών πάει και τέλειωσε;;;;

ή μου κανεις πλακα,ή δεν διαβασες ολο το μηνυμα μου!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

@Dreamdancer, το point που προσπαθείς να κάνεις και θεωρείς ότι υποβαθμίζεται δεν είναι κάποια σπουδαία αποκάλυψη. Οι περισσότεροι θα συμφωνήσουν ότι όχι μόνο διαφορές ανάμεσα σε όργανα αλλά και διαφορές ανάμεσα σε κανονικούς ενισχυτές και software είναι πολύ δύσκολο να ξεχωρίσεις σε μια ηχογράφηση - ιδιαίτερα σε ένα mix.

Αυτό το ξέρουν όλοι. Τα διάφορα συγκριτικά τεστ αναμφίβολα μπορούν να έχουν αξία αλλά είναι πολύ πιο δύσκολο από ότι σκέφτεται -αρχικά- κανείς να υλοποιηθούν σωστά.

 

Εν προκειμένω, ένας συνομιλητής είπε ότι μπορεί να ξεχωρίσει τις εν λόγω κιθάρες επειδή οι χρήστες τους είναι .... κουλοί και στη συνέχεια διευκρίνισε κάμποσες φορές ότι το είπε για πλάκα.

 

Τι προσπαθείς τώρα να πεις?  Ότι ένας σοβαρός παίχτης μπορεί να βγάλει ήχο από κούτσουρο στο βαθμό που να μπερδέψει τον ακροατή? Ε ναι. Για καινούριο μας το λες?  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο προσωπικη μου εμπειρια να σας πω οτι καποτε επαιξε με την ηλεκτρικη μου (ολιγον κουτσουρο, οχι πολυ - κι εγω καπως κουλος, οχι πολυ) καποιος που θεωρω οτι ειναι πολυ καλος κιθαριστας και εμεινα μ@λ@κ@ς με το πως ακουγοταν. Ειπα, δεν ειναι δυνατον να βγαζει τετοιο ηχο η κιθαρα μου. Ιδια κιθαρα, ιδιος ενισχυτης, ιδια settings -- αλλος παιχτης.

Επισης, σιγουρα θα εκανε να ακουγεται καλυτερα μια westsound απ' οτι εγω (ή αλλος εξισου κουλος σαν εμενα), αλλα παρ' ολα αυτα δεν θα ηταν ηχος εφαμιλος μιας πολυ καλης κιθαρας.

Πιστευω ισχυει οτι ο τελικος ηχος μιας κιθαρας εχει να κανει και με τα χερια που... την παιζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dreamdancer, το point που προσπαθείς να κάνεις και θεωρείς ότι υποβαθμίζεται δεν είναι κάποια σπουδαία αποκάλυψη. Οι περισσότεροι θα συμφωνήσουν ότι όχι μόνο διαφορές ανάμεσα σε όργανα αλλά και διαφορές ανάμεσα σε κανονικούς ενισχυτές και software είναι πολύ δύσκολο να ξεχωρίσεις σε μια ηχογράφηση - ιδιαίτερα σε ένα mix.

Αυτό το ξέρουν όλοι. Τα διάφορα συγκριτικά τεστ αναμφίβολα μπορούν να έχουν αξία αλλά είναι πολύ πιο δύσκολο από ότι σκέφτεται -αρχικά- κανείς να υλοποιηθούν σωστά.

 

Εν προκειμένω, ένας συνομιλητής είπε ότι μπορεί να ξεχωρίσει τις εν λόγω κιθάρες επειδή οι χρήστες τους είναι .... κουλοί και στη συνέχεια διευκρίνισε κάμποσες φορές ότι το είπε για πλάκα.

 

Τι προσπαθείς τώρα να πεις?  Ότι ένας σοβαρός παίχτης μπορεί να βγάλει ήχο από κούτσουρο στο βαθμό που να μπερδέψει τον ακροατή? Ε ναι. Για καινούριο μας το λες?  :)

 

 

Χαιρομαι που συμφωνεις.Ποτε δεν ειπα βεβαια οτι εκανα καποια αποκαλυψη η οτι κατι απο οσα ειπα ειναι τοσο ριζοσπαστικο.Μιλησα μονο για ηχο και αφησα το playability και οτι αυτο συνεπαγεται απεξω.Απ οτι βλεπεις ομως υπαρχουν μερικοι ασχετοι(στην προκειμενη περιπτωση ενας)που ισχυριζονται με το χερι στη φωτια οτι ειναι τοσο απλο και οι διαφορες τοσο μεγαλες που θα τις αναγνωριζαν και...κουφοι ;).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρομαι που συμφωνεις.Ποτε δεν ειπα βεβαια οτι εκανα καποια αποκαλυψη η οτι κατι απο οσα ειπα ειναι τοσο ριζοσπαστικο.Μιλησα μονο για ηχο και αφησα το playability και οτι αυτο συνεπαγεται απεξω.Απ οτι βλεπεις ομως υπαρχουν μερικοι ασχετοι(στην προκειμενη περιπτωση ενας)που ισχυριζονται με το χερι στη φωτια οτι ειναι τοσο απλο και οι διαφορες τοσο μεγαλες που θα τις αναγνωριζαν και...κουφοι ;).

 

και γαμώ τα επιχειρήματα... ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ !!!!

 

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΜΟΝΟ ΧΕΡΙ ΣΤΗ ΦΩΤΙΑ... ΚΑΙ ΤΑ Α@@@@@Α ΜΟΥ !!!! ΝΑ ΣΤΟ ΖΩΓΡΑΦΙΣΩ Ή ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ακουστεί σωστά ο ήχος μιας κιθάρας πρέπει να υπάρχουν κάποιες προυποθέσεις.

 

Πρέπει να είναι σωστά σεταρισμένη με χορδές που την αναδυκνίουν γιατί είχα ernie ball σε δύο διαφορετηκές κιθάρες στην μία ακούγοταν μια χαρά και στην άλλη μάπα,στην μάπα της έβαλα d'adario και το όργανο έλαμψε,μηλάμε για ίδια κσύλα οι κιθάρες κτλ.

 

Ο παίχτης παίζει πολύ σημαντικό ρόλο γιατί αν το "έχει" τα πατήματά του βγαίνουν καθαρά χωρίς πασαλήματα τα οποία χαλάνε τον ήχο μας.

 

Τα ηλεκτρικά και οι μαγνήτες μπορούν να ανεβάσουν ή να μειώσουν την κιθάρα σε κάμπωσο εώς πολύ βαθμό αλλά και αυτά μέχρι ένα σημείο.

 

Και αυτό γιατί οι μαγνήτες ας πούμε πως είναι το "μικρώφονο" της κιθάρας για παράδειγμα ο Παπακωσταντίνου άμα τραγουδίσει με χάλια μικρώφονο είναι επόμενο να βγει χάλια,αν το πάει σε καλύτερο και σε ότι ταιριάζει με την χροιά του θα ακουστεί καλά αλλά η φωνή θα είναι Παπακωσταντίνου δεν θα "μεταμορφωθεί" σε κάποια καλύτερη όπως του Mercury.

 

Το ίδιο συμβαίνει και με τους μαγνήτες μπορούν να αλλάξον αρκετά σημαντικά αλλά όχι τελείως τον ήχο της κιθάρας.

 

Και όταν μηλάμε για ήχο αυτός ακούγεται και μπορεί να μας δώσει μια εικόνα χωρίς να την συνδέσουμε στον ενισχυτή(αν και γι'αυτό πρέπει να μηλάτε τόση ώρα  ;D αλλά το ξαναεπισημάνω).

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον ίδιο καλό ενισχυτή με καθαρές ρυθμίσεις, χωρίς 40 πεταλάκια, με τον ίδιο παίκτη, να παίζει το ίδιο θέμα κλπ, οι διαφορές μεταξύ κιθαρών είναι μεγάλες, τόσο μεγάλες όσες είναι και... οι διαφορές τους  ;D Δηλαδή π.χ. μονός από διπλό μαγνήτης κάνει μπαμ.

 

Ομως το θέμα με τα κούτσουρα του 80 είναι πως τα απορρίπτεις ΠΡΙΝ ΚΑΝ ΤΑ ΒΑΛΕΙΣ ΣΕ ΕΝΙΣΧΥΤΗ, είναι δηλαδή τόσο ΑΙΣΧΡΑ φτιαγμένα που δεν μπαίνεις καν στη διαδικασία να τα ακούσεις. Δε μιλάμε τώρα για squier, αν π.χ. έδινες 200 ευρώ για το καυσόξυλο, για τη squier έπρεπε να δώσεις 2.500 ευρώ ΧΩΡΙΣ ΠΛΑΚΑ, για ΤΕΤΟΙΑ διαφορά μιλάμε.

 

Γενικά είμαι και εγώ της άποψης ότι ο παίκτης κάνει τον ήχο, αλλά ρε παιδιά ως ένα σημείο, αν σε εμποδίζει κιόλας η κιθάρα τότε να πα να γ****θεί, δόξα το θεό τόσες ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΕΣ φτηνές κιθάρες υπάρχουν σήμερα, γιατί να περάσει κάποιος αυτά που τύχαιναν στους άτυχους μεγαλύτερους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον ίδιο καλό ενισχυτή με καθαρές ρυθμίσεις, χωρίς 40 πεταλάκια, με τον ίδιο παίκτη, να παίζει το ίδιο θέμα κλπ, οι διαφορές μεταξύ κιθαρών είναι μεγάλες, τόσο μεγάλες όσες είναι και... οι διαφορές τους  ;D Δηλαδή π.χ. μονός από διπλό μαγνήτης κάνει μπαμ.

 

Ομως το θέμα με τα κούτσουρα του 80 είναι πως τα απορρίπτεις ΠΡΙΝ ΚΑΝ ΤΑ ΒΑΛΕΙΣ ΣΕ ΕΝΙΣΧΥΤΗ, είναι δηλαδή τόσο ΑΙΣΧΡΑ φτιαγμένα που δεν μπαίνεις καν στη διαδικασία να τα ακούσεις. Δε μιλάμε τώρα για squier, αν π.χ. έδινες 200 ευρώ για το καυσόξυλο, για τη squier έπρεπε να δώσεις 2.500 ευρώ ΧΩΡΙΣ ΠΛΑΚΑ, για ΤΕΤΟΙΑ διαφορά μιλάμε.

 

Καλά σίγουρα θα την τσεκάρεις σε ενισχυτή στο καθαρό μάλιστα ότι εντύπωση και αν έχεις απ'ότι την δοκίμασες στην ξέρα

 

 

Γενικά είμαι και εγώ της άποψης ότι ο παίκτης κάνει τον ήχο, αλλά ρε παιδιά ως ένα σημείο, αν σε εμποδίζει κιόλας η κιθάρα τότε να πα να γ****θεί, δόξα το θεό τόσες ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΕΣ φτηνές κιθάρες υπάρχουν σήμερα, γιατί να περάσει κάποιος αυτά που τύχαιναν στους άτυχους μεγαλύτερους;

 

αυτό είναι μια πολύ καλά άποψη ότι σε κρατάει στάσιμο δωσ'του μια δύο ευκαιρίες το ΠΟΛΥ και μετά δρόμο

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον ίδιο καλό ενισχυτή με καθαρές ρυθμίσεις, χωρίς 40 πεταλάκια, με τον ίδιο παίκτη, να παίζει το ίδιο θέμα κλπ, οι διαφορές μεταξύ κιθαρών είναι μεγάλες, τόσο μεγάλες όσες είναι και... οι διαφορές τους  ;D Δηλαδή π.χ. μονός από διπλό μαγνήτης κάνει μπαμ.++++10000000!!!!!!!!!

 

Ομως το θέμα με τα κούτσουρα του 80 είναι πως τα απορρίπτεις ΠΡΙΝ ΚΑΝ ΤΑ ΒΑΛΕΙΣ ΣΕ ΕΝΙΣΧΥΤΗ, είναι δηλαδή τόσο ΑΙΣΧΡΑ φτιαγμένα που δεν μπαίνεις καν στη διαδικασία να τα ακούσεις. Δε μιλάμε τώρα για squier, αν π.χ. έδινες 200 ευρώ για το καυσόξυλο, για τη squier έπρεπε να δώσεις 2.500 ευρώ ΧΩΡΙΣ ΠΛΑΚΑ, για ΤΕΤΟΙΑ διαφορά μιλάμε. +1000000000000!!!!!!!!!

 

Γενικά είμαι και εγώ της άποψης ότι ο παίκτης κάνει τον ήχο, αλλά ρε παιδιά ως ένα σημείο, αν σε εμποδίζει κιόλας η κιθάρα τότε να πα να γ****θεί, δόξα το θεό τόσες ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΕΣ φτηνές κιθάρες υπάρχουν σήμερα, γιατί να περάσει κάποιος αυτά που τύχαιναν στους άτυχους μεγαλύτερους;

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ !!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιάς και μηλάμε για κιθάρες να δούμε αυτό να το γουστάρουμε κι'όλας  ;)

 

Εκτός αν μας πάρει ο καημός  :P του στυλ και'γω θέλω ;D

 

Jeff Beck Guitar Collection

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου