Προς το περιεχόμενο

Human Touch-Μπάμπης Παπαδόπουλος


Stoner Jackass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τσακωμένοι με τα οργανά τους...!Από προσφατη εμφάνιση στο half note..

 

https://www.youtube.com/watch?v=ULK0gaROPZQ

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το' χω μεγάλη απορία όμως.

 

Γιατί ό,τι μα ό,τι βλέπω στην Ελληνική τηλεόραση (εννοώ όμως  να έχει κάνει παραγωγή η Ελληνική τηλεόραση, ανεξάρτητα από κανάλι μάλιστα  – το έχω δει και στην κρατική τηλεόραση, και στον alpha …και στο star και στον ΑΝΤ1...και παντού), βγάζουν με φόβο και πολύ χαμηλά τις κιθάρες;  ???

 

Λες και τους μοιράζουν κάνα βιβλίο που τους λένε: « συχνότητες κιθάρας = ΟΛΕΣ ΚΑΤΩ». ;D ;D

 

Και μετά ακούς καμία μπάντα στο show του Jay Leno, και σου πέφτουν τα αυτία από τις κιθάρες (και όχι μόνο) .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

To είδα όλο, …απλά στάθηκε ευκαιρία να το αναφέρω αυτό, γιατί έχω χρόνια που το παρατηρώ.

 

Το έχω παρατηρήσει και σε Ελληνικές παραγωγές σε cd.

 

Τις φοβούνται τις κιθάρες, δεν τους αρέσουν….δεν ξέρω τι, πάντα τις «βγάζουν» χαμηλά και ψεύτικες.

 

Δεν είναι τυχαίο ότι τις καλλίτερες κιθάρες τις έχω ακούσει εδώ στο .noiz από «ανεξάρτητες παραγωγές».

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Ελλάδα έχει ΜΟΥΣΙΚΟΥΣ..

 

Απίστευτο δίδυμο, το οποίο θα κάνει και κάποιες κοινές εμφανίσεις και φέτος αν δεν κάνω λάθος. Δυστυχώς δεν τους έχω δει live ακόμη, αλλά που θα πάει;

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους Human Touch τους έχω ακούσει/δει και live σε διάφορες φάσεις της πορείας τους, ενώ παίζουν τα δικά τους ή και για άλλους. Ό,τι και να πει κανείς είναι λίγο.

 

Όσον αφορά αυτό που αναφέρει ο Λάκης περί των ελληνικών παραγωγών και του ήχου της κιθάρας, συμφωνώ. Στη συγκεκριμένη περίπτωση βέβαια, δε νομίζω ότι είναι θέμα άποψης η κιθάρα να είναι τόσο χαμηλά. Δεδομένου ότι όλα τα υπόλοιπα όργανα έχουν μια χαρά στάθμες, κάποιο πρόβλημα πρέπει να υπήρχε με την ηχοληψία της κιθάρας στο συγκεκριμένο live.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλά, πολύ πιθανόν και αυτό (πρόβλημα στον ήχο) .

 

Απλά και χθες που έτυχε να δω την εκπομπή ¨Μεσογείων 136¨ στην κρατική τηλεόραση (στο γυμναστήριο σμιλεύοντας το κορμί μου- γιατί σπίτι η tv δεν ανοίγει για «ροή» ΠΟΤΕ  :P ;D ;D ;D)…..ε, λοιπόν είχε ένα σχήμα , και έναν τύπο με μια strat, maple μάλιστα :P , που ήταν – δεν ήταν το ίδιο, ΔΕΝ ακουγόταν ο άνθρωπος.

 

Καλά τόσο δύσκολο είναι….μάλλον δεν θέλουν ;D ;D.

 

Για να μην είμαι και off topic…λόγω του ότι ο Γιώτης είναι συντοπίτης, τους έχω δει-ακούσει πολλές φορές τους Human Touch, δεν μου αρέσουν πάντως.

 

Αν και σαν μονάδες είναι πολύ καλοί…δεν ξέρω...γούστα είναι αυτά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

Τις φοβούνται τις κιθάρες, δεν τους αρέσουν….δεν ξέρω τι, πάντα τις «βγάζουν» χαμηλά και ψεύτικες.

 

 

Απο την εμπειρία μου, να πω τα εξής.

Υπάρχει μιά ευρέως διαδεδομένη άποψη ανάμεσα στους ηχολήπτες -και όχι μόνο στους Έλληνες, αλλά και σε αρκετούς ξένους (οι δικοί μας βέβαια βρίσκονται σε άλλα επίπεδα  ;D) πως τα χαμηλά εν γένει (χαμηλές συχνότητες) πρέπει να "σκοτώνουν", πράγμα που συχνά-πυκνά τείνει να γίνει πραγματικότητα  :D...

Και γράφω χαμηλά, γιατί το επιδιωκόμενο ΔΕΝ είναι ας πούμε το μπάσο, αλλά η γενικώτερη αίσθηση το όλο πράγμα να "έχει όγκο"...

Το αποτέλεσμα είναι σε πλείστες περιπτώσεις να ΜΗΝ ακούει ο ακροατής το μπάσο αλλά να εισπράττει ηχητικό "όγκο", μαζί με την κάσα των τυμπάνων...και μαζί θολούρα και ανακατωσούρα  :P... Κι αυτό -αν υπάρχει λογική και γνώση!!- πολύ συχνά σε καθαρά guitar driven music... Και η κιθάρα να έχει τη θέση μύγας στην ηχητική εικόνα...

Βεβαίως και κάποιες φορές σε μικρότερους χώρους η κιθάρα -λόγω κατευθυντικότητας του ήχου της μέσω ενισχυτή- μπορεί να "ξεκουφαίνει" ή να "ξυρίζει" κάποιους που είχαν την ατυχία -ή την έλλειψη γνώσεων  8)- να βρίσκονται στο πεδίο σάρωσης  ;D, αλλά αυτό δε σημαίνει πως ο εκάστοτε ηχολήπτης δεν είναι υποχρεωμένος να υπηρετήσει/βηθήσει τη μουσική της μπάντας όπως της πρέπει.

Κι αυτό μας οδηγεί στην μεγάλη συζήτηση περί ηχοληπτών και το αν χρειάζεται να ξέρουν μουσική, να επεμβαίνουν ή όχι κλπ.  :-X

 

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Mr Elias, καταρχάς σε ευχαριστώ για την απάντηση (κατατοπιστικότατη) .

 

Επίσης σε ευχαριστώ , που με έκανες να πιστέψω τελικά ότι δεν είμαι εγώ ο γεροπαράξενος. ;D ;D ;D

 

Όταν π.χ. άκουσα την «κυκλοφορημένη» δουλειά π.χ. του Freerock…και άκουσα τις κιθάρες…δεν το πίστευα.

 

Έχοντας ακούσει πολλά δικά του πριν, μου ήταν δύσκολο να πιστέψω ότι ξέχασε να ηχογραφεί.

 

Όταν τα είπαμε από κοντά, μου είπε το θεϊκό : «Έτσι τις ήθελε ο παραγωγός και με υποχρέωσε»  :o ….Ι rest my case. ;D ;D ;D

 

Από τις σπάνιες περιπτώσεις που ακούω πολύ καλές κιθάρες στην tv, είναι blues wire (μπορεί να θέλουν μαστίγιο τελικά ;D) .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

Από τις σπάνιες περιπτώσεις που ακούω πολύ καλές κιθάρες στην tv, είναι blues wire (μπορεί να θέλουν μαστίγιο τελικά ;D) .

 

 

Μπά, είναι που γέρασα και κουφάθηκα  ;D, και πλέον παίζω τόσο δυνατά που η κιθάρα δε μαζεύεται με τίποτα κι απο κανέναν  ;D ;D 8) 8)!!

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου