Προς το περιεχόμενο

Human Touch-Μπάμπης Παπαδόπουλος


Stoner Jackass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Μπά, είναι που γέρασα και κουφάθηκα  ;D, και πλέον παίζω τόσο δυνατά που η κιθάρα δε μαζεύεται με τίποτα κι απο κανέναν  ;D ;D 8) 8)!!

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

it works just fine thought.

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτά τα αγόρια είναι απόλαυση να τα ακούς- τους έχω παρακολουθήσει live σε διάφορες εκδοχές/ συναντήσεις τους και με άλλους καλλιτέχνες.  

 

 

Και φυσικά... Γιώτη Θεέ πάρε την ΠΑΕ  8)  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικά... Γιώτη Θεέ πάρε την ΠΑΕ  8)  ;D

 

Έτσι! ;D Προσφάτως έπαιξε στα μέρη μου και έχω να πω ότι ,εκτός από μουσικάρα, είναι και μαμάτος τύπος.Πιο χαλαρός και καλοσυνάτος πέθαινε!Επίσης λάτρεψαμε το κρύο χιούμορ του  8)

 

Μαζί του ήταν  ο Haig Yazdjian και ο Βαγγέλης Καρίπης.Τρελός κρουστός ο τελευταίος...σκέτη επιληψία  ;D ...απορώ πως διάολο μετράνε αυτοί οι άνθρωποι.

 

Τώρα για το βίντεο που παρέθεσα ,όντως είναι πολύ χαμηλά ο Παπαδόπουλος...πάντως πολυ ωραίες φράσεις.Για τους υπόλοιπους αυτή την φορά δεν πέταξα την σκούφια μου.

 

Και γράφω χαμηλά, γιατί το επιδιωκόμενο ΔΕΝ είναι ας πούμε το μπάσο, αλλά η γενικώτερη αίσθηση το όλο πράγμα να "έχει όγκο"...

Το αποτέλεσμα είναι σε πλείστες περιπτώσεις να ΜΗΝ ακούει ο ακροατής το μπάσο αλλά να εισπράττει ηχητικό "όγκο", μαζί με την κάσα των τυμπάνων...και μαζί θολούρα και ανακατωσούρα  :P.

 

+1000

 

Χάνεται η ευκρίνεια στα μπάσα και καταντάει εκνευριστικό.

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ στα περί ηχοληπτών (ο ήχος της κιθάρας δεν ήταν χαμηλά συνολικά στο λάιβ πάντως - ίσα ίσα), απλώς ρε παιδιά υπάρχει και ο παράγοντας κιθαρίστας-μουσικός που δεν βλέπω να τον πολυλαμβάνετε υπόψη για το συγκεκριμένο... Προσωπικά δεν έχω μεγάλο δείγμα δουλειών από τον Μπάμπη Παπαδόπουλο για να ξέρω τι ηχητική παρουσία στα ηλεκτρικά του έχει γενικά (οπότε μπορεί να πέφτω έξω σε αυτό που θα πω), όμως ο ήχος θυμίζει κλασικό ήχο της σειράς για Έλληνα κιθαρίστα. Για να μην αδικήσω άλλους μουσικούς διαφόρων ιδιωμάτων, δεν πάω να πω ότι όλοι οι Έλληνες κιθαρίστες πάσχουν ηχητικά (ευτυχώς όσο περνούν τα χρόνια βλέπω σταθερή βελτίωση), όμως αν πάρει κανείς ηχογραφήσεις (ή αν φέρει θύμισες από live στα οποία έχει παρευρεθεί) ροκ συγκροτημάτων ή κιθαριστών σε μεγάλα σχήματα, υπάρχει σε μεγάλο ποσοστό μια συμπυκνωμένη μπίχλα (στο βρώμικο ήχο ειδικά) που εντέλει μόνο κουράζει τον ακροατή... και αυτό δεν νομίζω ότι συμβαίνει μόνο λόγω κακής ηχοληψίας ή παραγωγής απαραίτητα, αλλά επειδή αυτό καθεαυτό το αισθητικό κριτήριο του μουσικού (ή και ο ίδιος ο ήχος που βγαίνει από τα δάκτυλα καμιά φορά) που ισοδυναμεί με την ανάγκη να ακούγεσαι όσο γίνεται "μεγαλύτερος" ή "πιο fat" ή πιο "στρογγυλός" ή "λιγότερο ψεύτικος", μπορεί να μην είναι σε αρκετούς από τους γνωστούς ή τους επαγγελματίες ηλεκτρικούς κιθαρίστες που κυκλοφορούν το ίδιο ανεπτυγμένο, ή μπορεί να μην αποτελεί πρώτη προτεραιότητα ανάλογα με την περίσταση.

 

Όχι τίποτα αλλο, αλλά όπου κι αν πετύχει κανείς τους Human Touch πχ έχουν απίστευτο ήχο πάντα... δείγμα και του τι μάστορες στα όργανά τους είναι, αλλά και το πόσο επαγγελματίες του ήχου και ολοκληρωμένοι μουσικά είναι. Και δεν είναι ότι έχουν πάντα μαζί τους το δικό τους αστέρι από πίσω να κάνει τη δουλειά στην ηχοληψία. Μόνο τις φορές που τους έχω δει εγώ λάιβ, τις μισές ήταν με ηχολήπτες εμφανώς προβληματικούς ή χωρίς εμπειρία.

 

Κατά τα άλλα το λάιβ ήταν πολύ ωραίο, και αν και ο Παπαδόπουλος δεν είναι του στοιχείου μου, κάποια από τα πειραματικά πράγματα που κάνει είναι ενδιαφέροντα. Και σίγουρα είναι αξιοθαύμαστο πώς ταίριαξε (στο μεγαλύτερο μέρος του λάιβ τουλάχιστον) ο ίδιος με τους κουμπάρους, αλλά και πως και το τρίο αφομοίωσε την παρουσία του Παπαδόπουλου για ένα ολόκληρο πρόγραμμα, παντρεύοντας κομμάτια του με δικά τους. Πάλι καλά να λέμε που βγαίνουν τέτοια πράγματα στην κρατική τηλεόραση.

 

Υ.Γ: Κάποια στιγμή πρέπει οι Human Touch να βγάλουν ένα DVD. Το πάντρεμα της μουσικής του καθενός τους, η μαγεία στον ήχο και στην όλη ατμόσφαιρα, το groove, καθώς και η όλη φάση τους είναι μοναδική, και θα είναι κρίμα να μην περάσει και σε βίντεο-ντοκουμέντο αυτό που βγάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όμως ο ήχος θυμίζει κλασικό ήχο της σειράς για Έλληνα κιθαρίστα

Ο Παπαδόπουλος έχει εξαιρετικό ήχο στα λάιβ και γενικά ψάχνει πολύ τον ήχο του. Ίσως εδώ δεν είναι τόσο στα νερά του αλλά δεν είναι από την άλλη ο κιθαρίστας που θα ενδιαφερθεί για έναν πληθωρικό, καλογυαλισμένο ήχο τζαζ βιρτουόζου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πώς χρησιμοποιούσε κάποια εφέ δημιουργικά στο λάιβ ήταν δυνατός και ιδιαίτερος (άλλωστε για αυτό μετά τις Τρύπες έχει συνεργαστεί με Φλώρο Φλωρίδη κλπ σε πειραματικές καταστάσεις... το'χει, είναι στο στοιχείο του). Για πληθωρικό ήχο τζαζ βιρτουόζου (που προσωπικά δεν νομίζω να ταίριαζε ιδιαίτερα με αυτά που κάνουν οι Human Touch - εκτός αν κάνανε καμιά σειρά λάιβ όπου θα έπαιζαν στάνταρντς ξέρω γω) φυσικά και δεν χρειάζεται να ενδιαφερθεί, καθώς δεν είναι μουσικός αυτού του ιδιώματος, πόσο μάλλον και βιρτουόζος. Εγώ πιο πολύ αναφέρθηκα στο ροκ background του, και συγκεκριμένα στο πώς τα βρώμικά του στο λάιβ για τα δικά μου αυτιά δεν ακούγονταν (ή τελοσπάντων ήταν μία από τα ίδια με τόσους άλλους κιθαρίστες της σειράς), καθώς ο ήχος ακουγόταν κουραστικός, μικρός σε παρουσία (όχι σε ένταση), και δεν βοηθούσε το έτσι κι αλλιώς σχετικά περιορισμένο αυτοσχεδιαστικό του παίξιμο, στα λίγα σημεία που σόλαρε. Ευτυχώς συνοδευτικά και ρυθμικά στο μεγαλύτερο μέρος του λάιβ στάθηκε πολύ καλά, και ταίριαξε στο σύνολο, δείγμα του ότι μιλάμε για έμπειρο και με κάποια γαλόνια μουσικό. Για αυτό το λόγο και η όλη συνύπαρξη ήταν ωραία και ενδιαφέρουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πώς χρησιμοποιούσε κάποια εφέ δημιουργικά στο λάιβ ήταν δυνατός και ιδιαίτερος (άλλωστε για αυτό μετά τις Τρύπες έχει συνεργαστεί με Φλώρο Φλωρίδη κλπ σε πειραματικές καταστάσεις... το'χει, είναι στο στοιχείο του). Για πληθωρικό ήχο τζαζ βιρτουόζου (που προσωπικά δεν νομίζω να ταίριαζε ιδιαίτερα με αυτά που κάνουν οι Human Touch - εκτός αν κάνανε καμιά σειρά λάιβ όπου θα έπαιζαν στάνταρντς ξέρω γω) φυσικά και δεν χρειάζεται να ενδιαφερθεί, καθώς δεν είναι μουσικός αυτού του ιδιώματος, πόσο μάλλον και βιρτουόζος. Εγώ πιο πολύ αναφέρθηκα στο ροκ background του, και συγκεκριμένα στο πώς τα βρώμικά του στο λάιβ για τα δικά μου αυτιά δεν ακούγονταν (ή τελοσπάντων ήταν μία από τα ίδια με τόσους άλλους κιθαρίστες της σειράς), καθώς ο ήχος ακουγόταν κουραστικός, μικρός σε παρουσία (όχι σε ένταση), και δεν βοηθούσε το έτσι κι αλλιώς σχετικά περιορισμένο αυτοσχεδιαστικό του παίξιμο, στα λίγα σημεία που σόλαρε. Ευτυχώς συνοδευτικά και ρυθμικά στο μεγαλύτερο μέρος του λάιβ στάθηκε πολύ καλά, και ταίριαξε στο σύνολο, δείγμα του ότι μιλάμε για έμπειρο και με κάποια γαλόνια μουσικό. Για αυτό το λόγο και η όλη συνύπαρξη ήταν ωραία και ενδιαφέρουσα.

Αναφέρθηκα σε αυτόν τον ήχο γιατί θεωρώ ότι κάτι τέτοιο θα ταίριαζε περισσότερο από πλευράς χροιάς και ύφους.

 

Προσωπικά δεν το βρήκα πολύ πετυχημένο το πείραμα στη μισή ώρα που είδα. Στο συνοδευτικό ο Παπαδόπουλος ήταν επαρκής αλλά τίποτε το ξεχωριστό. Στο αυτοσχεδιαστικό, όπου διαθέτει προσωπικότητα, δεν έβγαινε αρκετά μπροστά λόγω του αδιάσπαστου συνόλου των άλλων τριών.

 

Κατά τη γνώμη μου αυτό ήταν θέμα αποτυχημένου crossover. Αν έπαιζε μόνο με έναν από τους τρεις θα ήταν πολύ πιο ισορροπημένο. Και οι τρεις μαζί οριοθετούν ένα ύφος από το οποίο ο Παπαδόπουλος απέχει σαν άποψη, και αυτή η απόσταση φαίνεται.

 

Πάντως όταν παίζει εντός έδρας ο κυρ-Μπάμπης έχει πολύ καλό τουσέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου άρεσε  , εύστοχη  όμως  και ουσιώδης η παρατήρηση του LK για το πίσω ήταν η κιθάρα (μου κάνε και μενα τρομερή εντύπωση) εύστοχη και η παρατήρηση του skafu για το πόσο πίσω ήταν  ο Παπαδόπουλος .

 

Δεν χαλαστικα όμως.

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου