Προς το περιεχόμενο

Καλύτερο MIDI Keyboard controller


jobest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους μουσικούς/πληκτράδες! Θα ήθελα παρακαλώ να μου πείτε τη γνώμη σας για το ποιό θεωρείτε καλύτερο MIDI Keyboard controller αυτή τη στιγμή στην αγορά και γιατί. Από θέμα budget δεν υπάρχει. Επίσεις υπάρχει κάποιο MIDI keyboard on-board ήχους? Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν υπαρχει καλυτερο midi, ο,τι βολευει τον καθενα. Εγω εχω βολευτει ας πουμε με ενα keystation pro 88 που για την κατηγορια του ειναι παμθηνο. Αλλα αν δεν ειχα θεμα budget θα πηγαινα σε αυτο http://www.cme-pro.com/en/product-detail.php?product_id=9

Αν χρησιμοποιεις reason θα μπορουσες να πας σε αυτο http://www.thomann.de/gr/nektar_panorama_p6.htm

Υπαρχουν midi με ηχους,ας πουμε η σειρα uf της cme εχει προσθετο audio interface που μποροεις να εισαγεις ηχους δικους σου,φανταζομαι θα ειναι οτι καλυτερο

Κανε μια επισκεψη αρχικα σε μια σελιδα τυπου thoman που τα εχει ολα και δες να παρεις μια πρωτη μυρουδια.Ξαναλεω δεν ειναι αναγκη να ειναι πανακριβο για να σε ικανοποιησει,αναγκη ειναι να γνωριζεις τις αναγκες σου(τι ειπα παλι ρε π...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν υπάρχει θέμα budget, τότε σκέψου και το ενδεχόμενο να πάρεις ένα κανονικό synth, οχι για τους ήχους (που δε θα σου κακοπέσουν εδώ που τα λέμε) αλλά γιατί τα πλήκτρα πχ στα ΚΑΛΑ workstation τα ισοπεδώνουν τα MIDI controllers συνήθως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστο αλλα πιστευω ενα midi controller πρεπει γενικα να υπαρχει

 

Πες ότι πεφτει το ρευμα βρε αδερφε ;D

 

Πλακα κανω. Γιατι το λες αυτο όμως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω πως με ενα controller λογω πολλων παραμετρων, το interface του λογισμικου γινονται με μεγαλυτερη ευκολια οικια πανω στο nterface του υλικου.Κατι σαν καλυτερο workflow.Δεν εχω και μεγαλη εμπειρια κ απο workstations ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A, ναι σωστος. Αλλα και ο φιλος δε μας διαφωτισε για τι χρηση το θελει :)

 

Ωστοσο υπαρχουν workstations ή και συνθς που λειτουργουν απιστευτα ως midi controllers.

 

Απο αυτά που εχω δοκιμασει ή ειχα κατα καιρους: Kurzweil K2600(και 2661), Fantom G, Oberheim OB12, Novation KS.

 

Τα παραπανω ηταν απιστευτα controllers. Με το k2661 χειριζομαι ολο το home studio αλλα και το live setup μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι τίθεται ζήτημα "καλύτερου", μάλλον είναι περισσότερο θέμα γούστου και αναγκών, αυτό το περί χρήσης που ακούστηκε δηλαδή.

Άλλος μπορείς να θέλει μόνο 25πλήκτρα, άλλος 49 ή 61 ή 76, άλλος βαρυκεντρισμένο 88άρι,

κάποιος μπορεί να χρειάζεται modulation/pitch wheels ενώ άλλος να βολεύεται με joystick,

κάποιοι επιμένουν σε faders, άλλοι αρκούνται με knobs,

μπορεί να χρειάζεσαι trigger buttons, aftertouch,,

κάποιου του αρκεί το usb, άλλοι θέλουν 1 ή και 2 midi out, pedal/expressions,

άλλοι χειρίζονται ως επί το πλείστον computer με plugins, ενώ άλλοι hardware synths ή άλλον hardware εξοπλισμό.

Προφανώς καταλαβαίνω ότι εκτός των παραπάνω τίθεται και ζήτημα ποιότητας υλικών, πλήκτρων και δυνατοτήτων προγραμματισμού, οπότε ίσως τελικά αυτός είναι και ο τρόπος που καταλήγεις σε κάποιον εξοπλισμό.

Αν πας σε workstation ανεβαίνεις πολύ σε τιμή και μερικές φορές και βάρος οργάνου,

αλλά στην ανάγκη γλιτώνεις διάφορα έξτρα που μπορεί να σου έρθουν μία η άλλη!

Εγώ π.χ. το x-station (49άρι ή 61άρι) το βρίσκω ιδανικό για 2ο controller/synth.

Για πρώτο χρειάζομαι βαρυκεντρισμένο 88άρι με mod/pitch wheels, aftertouch και κατά προτίμηση μερικά faders και 5-6 προγραμματιζόμενα κουμπιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου