Προς το περιεχόμενο

Ibanez S 25TH LIMITED EDITION: Απόψεις


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γενικως οι ibanez ειναι μεχρι μετριες..........

Καθαρα χαλια και drive μονο με καλο σεταπ.......

 

 

frustrated1lb.jpg

 

 

 

Λεγε τα πιο ηρεμα αυτα ρε μεγαλε... Θα παθουμε κανενα εγκεφαλικο... Μια που το εθεσες πες κι εσυ με ποιες ιμπανεζ εχεις παιξει και ηταν τοσο μετριες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικως οι ibanez ειναι μεχρι μετριες..........

Καθαρα χαλια και drive μονο με καλο σεταπ.......

:o :o :o

 

 

o - k ...

 

::) ::) ::)

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν την βρεις γύρω στα 650 είναι καλή τιμή . Τίμια κιθάρα , απλά να ξέρεις πως οι πιο πολλοί ξεφορτώνται το Inf pickups σχεδόν άμεσα . ;D

Καλύτερα μάζεψε λεφτά και πάρε καμιά s prestige ή τις νέες rg prestige

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα μια s320 η οποία είναι η σημερινή s420 με 2 τάστα λιγότερα.  Ίδια specs με την 25th edition με μια ματιά που έριξα αλλά θα μιλήσω για την s420...  Για κάποιον που ψάχνει μια κιθάρα σε αυτό το στυλ θα έλεγα ότι είναι καλή (συγκριτικά και με άλλες στα ίδια λεφτά).  Γύρω στα 400 την είχα πάρει. τώρα είδα κάνει 450.

 

Σε γενικές γραμμές είναι μια κιθάρα πούπουλο.  Τη φοράς και πετάς  8) Έχει και καλή ποιότητα κατασκευής.  Αν σου αρέσουν τα λεπτά μπράτσα πιστεύω θα σε βολέψει αλλά το feeling είναι διαφορετικό από αυτό της RG.  Καλύτερα να δοκιμάσεις μόνος σου.  Το άλλο θετικό είναι το μαραφέτι που έχει στην πίσω μεριά για τη ρύθμιση του tremolo.  Δεν είχα ασχοληθεί να μάθω να το χρησιμοποιώ αλλά όσοι ξέρουν σε αυτή την κιθάρα λύνουν εύκολα το θέμα του tremolo.  Μάλλον το έχουν βάλει γιατί η κιθάρα έχει όντως θέμα με το τρέμολο. Για τρέλες σίγουρα δεν είναι γιατί ξεκουρδίζεται.  Τουλάχιστον η δική μου με είχε βασανίσει.  Ένα καλό σετάρισμα βοηθάει αλλά μάλλον το πρόβλημα παραμένει.  Ο ήχος αρκετά καλός, ζεστός, way all-around (με τις ανάλογες επιπτώσεις) και λιγότερο crunchy από RG.  Πέρασα και μια φάση που ήθελα να αλλάξω τους μαγνήτες της βέβαια αλλά ευτυχώς το ξεπέρασα αλλάζοντας κιθάρα ;D (δεν μου έφταιγε τόσο η κιθάρα όσο ότι δεν ταιριάζαμε  :-X)

 

Γενικά καλή για entry κιθάρα σε σύγκριση πάντα με άλλες όμοιες σε αυτά τα λεφτά.  Δεν ξέρω τι άλλο κυκλοφορεί σήμερα αλλά σίγουρα η s420 δεν έχει καμία σχέση με την κλάση μιας prestige που μπορείς να βρεις στα μεταχειρισμένα σε ξευτιλιστικές τιμές.  Αν η 25th είναι καλύτερη μπορεί να αξίζει τα λεφτά της... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν υπαρχουν στις αγγελιες τοσες πρεστιζ γυρω στο 500ρικο ειναι κριμα να πας για αυτη την s...ειχα την 2550 κ εχω να πω τα καλυτερα!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για το feedback.

 

Το κοίταξα γιατί κάτι θυμόμουν, οι Satriani καμία σχέση δεν έχουν με τυπικές Ibanez (wizard neck). Έχουν πιο χοντρό μπράτσο και πολύ μικρότερο radius.

Η ιμπανεζ του σατριανι ειναι μια κλασική φεντερ στρατ . Καμία σχέση με Ιμπι .

 

Είχα παίξει με την φτηνή , αν δεν κάνω λάθος την λέγανε js100. Και οι δύο κιθάρες μου έχουν αρκετά χοντρό μπράτσο (κυρίως η gibson) οπότε μου η ibanez μου είχε φανεί πιο λεπτή. Βέβαια τώρα που το κοιτάω παρατηρώ πως έχετε απόλυτο δίκιο.

 

Γενικως οι ibanez ειναι μεχρι μετριες..........

Καθαρα χαλια και drive μονο με καλο σεταπ.......

 

Κανένα όργανο δεν είναι χάλια. Ο παίχτης κάνει τη διαφορά.

 

Για την άλλη επετειακή τι λέτε

http://www.ibanez.com/ElectricGuitars/Series-rg25th ????

Ακούω πολύ καλύτερα λόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω χοντρά χοντρά ότι γενικά αν κοιτάς σε ιμπανεζ άποψη μου ειναι ότι εφόσον οι πρεστιζ ειναι ήδη πολύ φθηνές δεν αξίζει να κοιτάς τα φθηνά τους μοντέλα . Εχει κάτι κομψοτεχνηματα στις αγγελίες σε πρεστιζ οπότε μην βασανίζεσαι άλλο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που ποιασαμε το θεμα με τα περιεργα χρωματα της ιμπι... αυτο το χρωμα πως σας φενεται ? καλο η κιτς ? γιατι εχω αμφιταλαντευομαι

 

http://www.ibanez.co.jp/products/eg_page12.php?area_id=3&data_id=182&color=CL02&year=2012&cat_id=1&series_id=72

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου