Προς το περιεχόμενο

Τα δεκα (10 ) καλυτερα Super groups ολων των εποχων.


pericles

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποτε δεν αισθανθηκα την αναγκη να ψαξω τραγουδια των

Led Zeppelin ή των Deep Purple...

 

με το που ακουσα το high hopes ομως αμεσως τσεκαρα

  ολο το Division Bell που ειναι και το αγαπημενο μ αλμπουμ...

 

τι ηχαρα π εχει ο gilmour και απεριττο παιξιμο...

τα αλλα συγκροτηματα ποτε δεν με εξεφρασαν. εκτο απο μεμωνομενα τραγουδια τους...

ο gilmour ομως με κανει να ασθανομαι οτι ειναι ενα με αυτο που παιζει.

και πανω απο ολα σουρρεαλισμος...

ηταν το μονο συκροτημα π με εκανε  να μεινω σε αυτους μιας και προτιμω

να ακουω αυτοσχεδιασμους στο Youtbe απο το να βαζω δισκους...

 

 

 

Only those that want to rob you,make mystery of things.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 209
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το ποια group θεωρουνται super κατα την αποψη του καθένα πρέπει να ξεφευγει απ το ποιο group του αρέσει προσωπικά

Σωστα.

Καθαρα υποκειμενικη ειναι η αποψη οτι οι ELP ηταν super group.

Προφανως η πραγματικοτητα ειναι οτι οι ELP ηταν "αηδιες" και οι Clash super group, απλα εγω δεν μπορω ακομα να το κατανοησω. :'(

 

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Rush... τοσο απλα.

 

 

Επιτέλους... να και κάποιος με καλό γούστο  8)

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Thanks Terry. 8)

 

;D ;D ;D

 

Welcome  ;D - και χωρίς πλάκα. Σε συγκαταλέγω στους καλόγουστους άλλωστε καθώς μου «άνοιξες τα μάτια» με τους Transatlantic ή και σε άλλες περιπτώσεις   8) ;D ;D ;D

 

(σούπερ μπάντα και αυτοί ).

 

Αλλά οι άτιμοι οι Rush... Τι μεγαλειώδης μπάντα...

 

Απόλυτοι... Χοσέ Κουέρβο  ;D αλλά εδώ ακούς μια φοβερή μίνιμαλ ατμόσφαιρα/ μελωδία, αλλά τα τύμπανα από πίσω...  :o :o :o 8)

 

Άι άι φάντασμας... Τι έχει παίξει ο άνθρωπας. Α παπα παπα πα  ;D ;D ;D  

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

  Όταν διάβασα τον τίτλο, και εγώ νόμιζα ότι είχε να κάνει με supergroup με την ''κανονική έννοια'', δηλ. groups των οποίων μέλη ήταν ήδη καταξιωμένοι μουσικοί..

 

Από supergroups (με την παραπάνω έννοια) οι αγαπημένοι μου είναι οι Bad Company. όχι ότι έκαναν κάτι το πρωτοποριακό, μάλλον radio-friendly rock-άκια έπαιζαν, αλλά το κομμάτια αυτά άντεξαν στο πέρασμα των χρόνων.

 

 

Bad Company - Seagull

(μα με πόσα κιλά φωνάρα είναι ευλογημένος αυτός ο άνθρωπος?)

 

  Τώρα από εκεί και πέρα...τα μεγαλύτερα groups όλων των εποχών πάνω κάτω όλοι ξέρουμε ποιά είναι, τί επιρροές είχαν και πόσους επιρρέασαν... Τα αναφέρατε όλα, αλλά δεν αναφέρατε τους Doors, τους οποίους θεωρώ από τα 2-3 μεγαλύτερα αμερικάνικα rock συγκροτήματα ever....

 

the doors - love me two times

 

The Doors - Peace Frog (with lyrics)

 

The Doors - L.A. Woman

 

  Τώρα σχετικά με τις πωλήσεις και τις λίστες...σε λίγο θα δείτε ότι η επιτυχία των καλλιτεχνών δεν θα μετριέται με πωλήσεις αλλά με πόσα εκατομύρια...views έχουν (ή ''likes'').  ;D

 

  Δεν μπορώ να κάνω μια ανάλυση γι'αυτό, πιστεύω ότι όντως κανένα ''νέο'' group δεν θα φτάσει σε τέτοια επίπεδα αν όχι δημοτικότητας, τουλάχιστον πωλήσεων, επιδραστικότητας, συγκεντρώσεων κόσμου σε συναυλίες κ.τ.λ. Τί να πω, ίσως τα μεγάλα group που αναφέρατε να πρόλαβαν την μερίδα του λέοντος σε μια ''μουσική επανάσταση'' αντίστοιχη με την βιομηχανική επανάσταση που έλαβε χώρα κάποιο καιρό πιο πριν...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποσιωπούσα το γεγονός ,πως ένοιωθα ευτυχής περί της -σχετικής-απουσίας των Δορςςςςςς και των Πέρπλ και εξακολουθώ  ;D ;D ;D ;D

 

Γούστα είναι ,απτά  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μου «άνοιξες τα μάτια» με τους Transatlantic ή και σε άλλες περιπτώσεις  8) ;D ;D ;D

(σούπερ μπάντα και αυτοί ).

Μπανταρα οι Rush εννοειται. Και οι TransAtlantic, τι μου θυμισες τωρα. Οταν πρωτοακουσα το 31λεπτο "All Of The Above" σε εναν φιλο που ειχε δισκαδικο, μου εγινε η τριχα καγκελο. ;D

Ειχα πολυ καιρο να ακουσω κατι τετοιο στο Rock. 2000 και να βγαζουν τετοιες κομματαρες?

Η τριτη γενια Prog Rock ειχε ερθει τρεχοντας εκει γυρω στη μεση των 90s και ως και σημερα παει καλα. Η πρωτη και η τριτη γενια Prog ειναι οι καλυτερες φουρνιες.

 

Ονοματα/super groups (sorry αλλα....ειναι) οπως Spock's Beard, Ayreon, TransAtlantic, A.C.T, Arena, Beardfish, Flower Kings, Kaipa, IQ, Jadis, Karmakanic, OSI, Pallas, Riverside, Ritual, Sieges Even, Thieves' Kitchen, Anglagard κλπ κλπ....

Τα περισσοτερα απο τα παραπανω γκρουπς ειναι τριτης γενιας με μερικα δευτερης γενιας (Neo Prog) που εξακολουθουν και βγαζουν πολυ καλα αλμπουμς. music2.gif

 

Τα αναφέρατε όλα, αλλά δεν αναφέρατε τους Doors, τους οποίους θεωρώ από τα 2-3 μεγαλύτερα αμερικάνικα rock συγκροτήματα ever....

Εχω μια ενσταση για τον Jim αλλα δεν θα τα χαλασουμε εκει. :P Πολυ καλη μπαντα.

Και οι Bad Company επισης.

 

@Samy, οι DP ειναι φατσα-καρτα στην πρωτη δεκαδα στο πρωτο ποστ. Αστους αυτους, αυτοι εχουν εξασφαλισμενη θεση σε οποιαδηποτε Rock λιστα. 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

@Samy, οι DP ειναι φατσα-καρτα στην πρωτη δεκαδα στο πρωτο ποστ. Αστους αυτους, αυτοι εχουν εξασφαλισμενη θεση σε οποιαδηποτε Rock λιστα. 8)

 

Όφου τόπικ ;D πλάκα κάμνουμε ε?

 

Ποίοι είν τούτοι οι τύποι ,αυτοί που παίζουν σαπόρτε του Βασίλης ?

 

Ξεχάσαμε του Βασίλη στη 10κάδα ρε γμτ  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου