Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτές κιθάρας για Studio...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

O hot rod deluxe είναι ο ποιο all around ενισχυτής σε αυτά τα χρήματα, end of story! Είναι πιστός σύντροφος εδώ και αρκετά χρόνια και πιστεύω πως είναι η καλύτερη αρχή για να νιώθεις σίγουρος ότι έχεις ένα foundation για ότι χρειαστεί.

 

Σίγουρα υπάρχουν πάρα πολύ καλύτερες προτάσεις σε άλλο εύρος τιμών και σίγουρα δεν θα πρέπει να επαναπαυτείς με αυτόν αλλά μη ξεχνάμε πως η αρχή του all around, ως προς την ηχογράφηση, είναι η καθαρότητα του ενισχυτή και το 1χ12  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μην ειστε ομως σιγουροι πως ολοι οι μεταλλοκιθαριστες θα εχουν και πεταλι για τα βρωμικα,ειδικα καινουργιοι στο αθλημα που πανε στο στουντιο ελπιζοντας να βρουν εναν καλο ενισχυτη για μεταλ 8) για να παιξουν.Απο αυτους που προτειναν τα παιδια ο koch τα κανει ολα και συμφερει αλλα νομιζω οτι ξεφευγει λιγο απο το budget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παιδιά για να μην παρεξηγούμαστε, δεν είμαι εναντίων των μεγάλων ενισχυτών στο στούντιο. Ίσα ίσα έχω κάνει πολύ καλές ηχογραφήσεις με μεγάλους Marshall και Mesa Boogie ενισχυτές. Το θέμα είναι όμως ότι είναι κυρίως για τον βαρύ ήχο.

 

Σε ένα καλό στούντιο θα είχα έναν μικρό 15άρι φουλ λάμπα και ένα τέρας 50-100βαττ για να καλύπτω όλες τις ανάγκες. Και 1-2 κλασικά πετάλια από κάθε είδος: reverb, delay, distortion, modulation, fuzz. Άντε και κανά περίεργο oscillator για σύνθια για τους περίργους πειραματιάριδες.

 

Πάντως αυτός ο traynor darkhorse μου κίνησε τη περιέργια τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ευχαριστώ EXTREME για τις προτάσεις (και για την βοήθεια!!)!! Στο μάτι ( ή μήπως στο αυτί ??? ) μου έκατσε αυτός ο Koch Studiotone:

-http://www.thomann.de/gr/koch_amps_studiotone_combo.htm

Γιατί νομίζω ότι βγάζει κάπως πιο βαρύ ήχο στα βρόμικα αλλά και τα καθαρά είναι πολύ καλά!! Θέλω κυρίως να βγάζει καλά βρόμικα η αλήθεια είναι, ας το παραδεχτώ μαρέσει η βρομιά!!!  ;D Και νομίζω ότι οι περισσότεροι που κάνουν ηχογράφηση έχουν πετάλια. Έτσι δεν είναι??? Άλλωστε δεν θέλω να χτίσω το Abbey Road!! Τώρα για τον Fender δεν ξέρω ρε παιδιά έχω αρκετούς ενδοιασμούς να ξεκαθαρίσω ότι έχω ακούσει πολύ Fender και νομίζω ότι είναι υπερβολικά καθαρός, και ότι, αν χρειαστεί να κάνω metal ηχογράφηση δεν θα με καλύψει. Σημειωτέον ότι σε Fender ενισχυτές άκουγα blues swing και κανένα Rock end Roll έτσι?? (που κατά την γνώμη μου είναι και ιδανικοί για αυτά τα είδη). Και από Watt όχι πάνω από 50-60 ε?? Είναι ο πρώτος ενισχυτής που θα πάρω γιαυτό θέλω να είναι ευέλικτος. Και όταν βρω χρήματα και πάνε καλά οι δουλειές να πάρω και κανένα πιο cool ενισχυτή!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ευχαριστώ EXTREME για τις προτάσεις (και για την βοήθεια!!)!! Στο μάτι ( ή μήπως στο αυτί ??? ) μου έκατσε αυτός ο Koch Studiotone:

-http://www.thomann.de/gr/koch_amps_studiotone_combo.htm

Γιατί νομίζω ότι βγάζει κάπως πιο βαρύ ήχο στα βρόμικα αλλά και τα καθαρά είναι πολύ καλά!! Θέλω κυρίως να βγάζει καλά βρόμικα η αλήθεια είναι, ας το παραδεχτώ μαρέσει η βρομιά!!!  ;D Και νομίζω ότι οι περισσότεροι που κάνουν ηχογράφηση έχουν πετάλια. Έτσι δεν είναι??? Άλλωστε δεν θέλω να χτίσω το Abbey Road!! Τώρα για τον Fender δεν ξέρω ρε παιδιά έχω αρκετούς ενδοιασμούς να ξεκαθαρίσω ότι έχω ακούσει πολύ Fender και νομίζω ότι είναι υπερβολικά καθαρός, και ότι, αν χρειαστεί να κάνω metal ηχογράφηση δεν θα με καλύψει. Σημειωτέον ότι σε Fender ενισχυτές άκουγα blues swing και κανένα Rock end Roll έτσι?? (που κατά την γνώμη μου είναι και ιδανικοί για αυτά τα είδη). Και από Watt όχι πάνω από 50-60 ε?? Είναι ο πρώτος ενισχυτής που θα πάρω γιαυτό θέλω να είναι ευέλικτος. Και όταν βρω χρήματα και πάνε καλά οι δουλειές να πάρω και κανένα πιο cool ενισχυτή!!!

Άσχετο: Κάνεις προσωπικό στούντιο ή προβάδικο; Στη Θεσσαλονίκη;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κάποιος ανέφερε τον fender super champ x2,

θα σου πω κάποια πράγματα που τον έχω.

Για τα λέφτα του είναι SUPER,

φουλ λάμπα καθαρά blackface κανάλι 1 και μέτρια drive στο κανάλι 2 γιατί περνά απο DSP, αν του βάλεις όμως ενα ocd και ενα tubescreamer μπροστά όπως εγώ είσαι καλυμμένος για όλα σχεδόν εκτός απο καφρο μεταλ.

 

Είναι class AB για αυτό και η χαμηλή τιμή του και στα συν οτι έχει πάνω του effe ,

delay reverb chorus tremolo.

 

Οποτε παιρνεις  για πρόβες με 330 ευρώ και ηχογράφηση πιστεύω θες άλλο budget οχι των 500 ευρώ, παντα κατα τη γνώμη μου.

 

Ακου και βιντεο να εχεις μια πιο πληρη αποψη,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΟΚιτο, το Studio θα βρίσκεται εκτός Θεσσαλονίκης (σε χωριό λίγο πιο έξω). Στοχεύω κυρίως στις ηχογραφήσεις απλά θέλω από την στιγμή που θα δώσω κάποια χρήματα να πάρω πράγματα που θα είναι μια καλή αρχή και για αργότερη επαγγελματική χρήση(πάντα για ηχογραφήσεις μιλάμε όχι για προβάδικο) Απλά δεν θέλω γενικά να ξεφύγω και πολύ από το Budget μου γιατί και οι καιροί είναι χαλεποί... Νομίζω πως με πιάνετε. Από εκεί και πέρα προσωπική δεν θα είναι η χρήση εννοώντας ότι θα έρχονται φίλοι με συγκροτήματα να ηχογραφούμε (αν εννοείς αυτό)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κάποιος ανέφερε τον fender super champ x2,

θα σου πω κάποια πράγματα που τον έχω.

Για τα λέφτα του είναι SUPER,

φουλ λάμπα καθαρά blackface κανάλι 1 και μέτρια drive στο κανάλι 2 γιατί περνά απο DSP, αν του βάλεις όμως ενα ocd και ενα tubescreamer μπροστά όπως εγώ είσαι καλυμμένος για όλα σχεδόν εκτός απο καφρο μεταλ.

 

Είναι class AB για αυτό και η χαμηλή τιμή του και στα συν οτι έχει πάνω του effe ,

delay reverb chorus tremolo.

 

Οποτε παιρνεις  για πρόβες με 330 ευρώ και ηχογράφηση πιστεύω θες άλλο budget οχι των 500 ευρώ, παντα κατα τη γνώμη μου.

 

Ακου και βιντεο να εχεις μια πιο πληρη αποψη,

 

 

 

 

Και γω θα ήθελα σίγουρα να είχα άλλο Budget αλλά δύστυχος με αυτά τα χρήματα που έχω θέλω να κάνω κάτι...

  Σχετικά με τον ενισχυτή τον έχω ακούσει και μου αρέσει πολύ απλά στα βρόμικα δεν μου κάνει το κλίκ που μου έκανε ο Koch που ανέφερα παραπάνω, και βασικά ομολογώ ότι αν και ψιλοφεύγει από το budget σκέφτομαι να τα δώσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κάποιος ανέφερε τον fender super champ x2,

θα σου πω κάποια πράγματα που τον έχω.

Για τα λέφτα του είναι SUPER,

φουλ λάμπα

δεν ειναι φουλ λαμπα,ειναι υβριδικος!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου