Προς το περιεχόμενο

τι γνώμη έχετε για το κουρδιστίρι watch tension tama


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν κάποιος χρησιμοποιεί το παρακάτω κουρδιστίρι κ μπορεί να μας διαφωτίσει σχετικά με το πως δουλέυει κ αν είναι άξιο αγοράς θα το εκτιμούσα δεόντως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν το χω απλά ξέρω ότι κουρδίζει το δέρμα ρυθμίζοντας με βάση την τάση του δέρματος χωρίζοντάς το σε τομείς ανά βίδα. Οπότε μπορείς να έχεις εφάμιλλη τάση δέρματος σε κάθε βίδα άσχετα εαν η μία βιδώθηκε περισσότερο άπό την άλλη. Για να κουρδίσεις δηλαδή περιστρέφεις την κάθε βίδα παρακολουθώντας την τάση του δέρματος από την ένδειξη στο όργανο μέχρι να φτάσεις στο επιθυμητό επίπεδο.  Έχει κάποιο όφελος εαν είσαι αρχάριος αλλά δεν πρόκειται να σε μάθει να κουρδίζεις σωστά με το αυτί. Διάβασε άρθρα εδώ για το κούρδισμα καλύτερα και εαν σε ενδιαφέρει τότε δοκίμασέ το πριν το αγοράσεις. Καλό βοήθημα αλλά όχι και απαραίτητο 100%.  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κάποιος χρησιμοποιεί το παρακάτω κουρδιστίρι κ μπορεί να μας διαφωτίσει σχετικά με το πως δουλέυει κ αν είναι άξιο αγοράς θα το εκτιμούσα δεόντως....

 

 

Αγόρασέ το!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κάποιος χρησιμοποιεί το παρακάτω κουρδιστίρι κ μπορεί να μας διαφωτίσει σχετικά με το πως δουλέυει κ αν είναι άξιο αγοράς θα το εκτιμούσα δεόντως....

 

 

Αγόρασέ το!

 

+1

Αγορασε το χωρις δευτερη σκεψη...το εχω στο στουντιο που δουλευω και μου εχει λυσει τα χερια!

Σου λεει το manual του τι tension πρεπει να εχει το καθε δερμα και απο εκει και περα παιζεις με τα γουστα σου.. :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Την ίδια δουλειά κάνει και το Drum Dial που κάνει γύρω στα 95ε. Το ΤΑΜΑ πόσο κοστίζει  κ απο πού το πήρες? Αν θέλεις γράψε τις εντυπώσεις σου απο αυτό γιατί κ γώ δν τα πάω καλά με το κούρδισμα και έλεγα μήπως τελικά θα βοηθούσε κατι τέτοιο. Παρ όλα αυτά οι πιο έμπειροι μου λένε οτι το καλύτερο κούρδισμα γίνεται με το αυτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρ όλα αυτά οι πιο έμπειροι μου λένε οτι το καλύτερο κούρδισμα γίνεται με το αυτί.

 

Εννοείτε πως το καλύτερο κούρδισμα γίνεται μόνο με το αυτί, αλλά χρειάζεται εμπειρία. Ένα εργαλείο σαν το tension watch θα σε βοηθήσει να φέρεις το τύμπανο κοντά στο σωστό κούρδισμα και από εκεί και πέρα μπορείς να κάνεις μερικές ψιλορυθμίσεις με το αυτί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα με έχει βοηθήσει πάρα πολύ στο κούρδισμα, από το ξεκίνημα μου στα drums μέχρι τώρα.

 

Και το αυτί είναι πολύ βασικό, αλλά κι η ευκολία του είναι άλλη φάση.

 

Επίσης, μέσα στη βαβούρα ενός sound check, άντε να ακούσεις τη διαφορά στο pitch.

 

Tension Watch, without a doubt  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου