Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτές κιθάρας για Studio...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλησπέρα σας όλους! Εδώ και λίγο καιρό έχω αρχίσει να φτιάχνω το δικό μου studio. Ενώ όλα πάνε καλά με τα "χτισίματα" λέω να αρχίσω να σκέφτομαι το θέμα του εξοπλισμού. Για κονσόλες μικρόφωνα κτλ έχω αποφασίσει, αλλά δεν έχω αποφασίσει για ενισχυτή κιθάρας. Ο χώρος είναι γύρω στα 40 m2.

    Επειδή δεν είμαι βαθύς γνώστης του οργάνου, θα άκουγα με μεγάλη ευχαρίστηση τις προτάσεις όσων ενδιαφέρονται να με βοηθήσουν. Θέλω από τον ενισχυτή να είναι όσο ευέλικτος γίνεται αναφορικά με τα είδη μουσικής. Να μπορεί επί παραδείγματι να αποδώσει όσο πιο πολλά είδη μουσικής γίνεται με σεβαστό τρόπο. Ξέρω ότι δεν είναι εύκολο αυτό βέβαια. Ένας φίλος και χρόνια μουσικός μου πρώτηνε Orange, που όντος μπορούνε να βγάλουν πολύ καλά και metal αλλά και πολύ καλά καθαρά ή και blues ακόμα. Η χρήση του θα είναι κυρίως για ηχογράφηση αλλά θέλω να μπορεί να με καλύψει και σε πρόβα αν χρειαστεί. Τέλος για να μην σας κουράζω κι όλας και για να μπω και στο ζουμί δεν θέλω να δώσω παραπάνω από 500-600€. Θα ήταν υπερβολή αν ζητούσα Λαμπάτο??  Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!  ;)

 

Υ.Γ. Με μεταχειρισμένους τι παίζει?? Είναι αξιόπιστοι? Αξίζει να ψάξω??

Υ.Γ.2. Έψαξα για παρόμοιο θέμα αλλά δεν βρήκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

σε αυτα τα λεφτα ο πρωτος που μπορω να σκεφτω ειναι ο bugera 333xl. Νομιζω απο τους ποιο ευελικτους σε αυτα τα λεφτα....

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και άλλοι μου προτείνανε τον συγκεκριμένο! Και για καμπίνα τι έχεις να μου προτείνεις?? Δεν θέλω να ξεφύγει και πολύ η τιμή πάντως... είχα σκεφτεί κανένα Marshall αλλά δεν ξέρω ακόμα... είναι και ψιλοτσιμπιμένοι όσοι είδα... Μόλις με πήρε ένα παλικάρι και μου είπε να δω για Blackstar αλλά δεν έχω ακούσει ποτέ και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φίλε σε πολλά στούντιο που έχω δουλέψει τα στάνταρ είναι ο Vox AC-15 C1 ή C2 (καλύτερα) και ο Fender Hot Rod Deluxe (όπως και ο Blues Junior).

 

Τώρα έχω δει και καλούς μικρούς ενισχυτές, 5-10w all tube. Οτιδήποτε αθόρυβο είναι ότι πρέπει για το στούντιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα περισσότερα studio που έχω πάει έχει μεγάλους ενισχυτές, 100-150 watt που θεωρώ υπερβολικά για τόσο μικούς χώρους.Εγώ θα προτιμούσα μικρότερους ενισχυτές σαν αυτούς που ανέφερε ο προηγούμενος, δηλαδή μέχρι 30 watt είναι υπεραρκετά νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδες σε στούντιο ενισχυτές 100-150βαττ;;;;; :o

Μιλάς μήπως για προβάδικα-στούντιο;

Ή για καγκουρό-στούντιο;

 

Απλά χρειάζεσαι καλές λάμπες, καλά καθαρά και χωρίς θόρυβο λειτουργία και είσαι εντάξη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδες σε στούντιο ενισχυτές 100-150βαττ;;;;; :o

Μιλάς μήπως για προβάδικα-στούντιο;

Ή για καγκουρό-στούντιο;

 

Απλά χρειάζεσαι καλές λάμπες, καλά καθαρά και χωρίς θόρυβο λειτουργία και είσαι εντάξη.

 

Μην ξεχνας οτι με την οικονομικη κριση πολλα στουντια εχουν αρχισει και "πετανε" περιττο εξοπλισμο με αποτελεσμα οι ενισχυτες που εχουν για προβα να χρησημοποιουν και για ηχογραφηση

Υ.Γ.Φυσικα και το......"πετανε" ειναι σα να πετανε ποιοτητα στις εγγραφες τους αλλα........

 

on topic

ο χωρος ηχογραφησης δεν ειναι τα 40 ττμ που ειναι ολο το στουντιο αλλα ενας πιο μικρος απομονωμενος χωρος οπου θα ηχογραφεις.αρα μεχρι 30watt εισαι αρκετος.

Απο κει και περα προσωπικα θα πηγαινα σε head+cabin εκτως απο τους combo που σου ειπαν πιιο πανω τα παιδια.

 

π.χ. heads

http://www.thomann.de/gr/traynor_darkhorse.htm <------απο τους πιο ευελικτους ηχητικα που εχω ακουσει

http://www.thomann.de/gr/fender_super_champ_x2_hd.htm Καλες κριτικες σε διαφορα φορουμ.Δεν εχω ιδιαν εμπειριαν

 

παραπαει απο watt αλλα ειναι ωραιος ενισχυτης και πολυ versatile απο θεμα ηχου

http://www.thomann.de/gr/bugera_1990_infinium.htm

 

cabins

http://www.thomann.de/gr/laney_irt212_ironheart.htm <----εχω παιξει σε κλωνο και ηταν καταπληκτικη

http://www.thomann.de/gr/palmer_pcab212v30.htm

 

Ο παρακατω παει στο "παραπαει απο watt" αλλα και απο χωρο

http://www.thomann.de/gr/peavey_valve_king_412.htm

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλύτερα να μην πας σε κάτι με πολλά γκάζια. Με τα καθαρά fenderάκια θα έχεις λιγότερα προβλήματα ότι και πετάλι να τους καρφώσει ο καθένας που θα έρχεται στο studio. Θα προτείνω κι εγώ έναν Hot Rod Deluxe ως κλασικό all around ενισχυτή ο οποίος είναι και "σκυλί'. Και για μπάσο τα φθηνα μοντέλα της Ampeg είναι πολύ καλά και με κλασικό ήχο.

 

Οι Orange είναι περίεργοι ενισχυτές. Σε κάποιους αρέσουν πολύ, σε άλλους καθόλου.

Επίσης και με αυτούς και με τους Marshall όταν θα έρχεται ο καθένας και θα τους ανοίγει στο 10 για να γκαζώσουν θα βαρεθείς να αλλάζεις λάμπες και να τους κάνεις biasing.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς έχουμε έναν Laney GH100L, έναν Peavey JSX και έρχεται και ένας Marshall JCM 900...Πόσο κάγκουρες είμαστε;; Άντε έχουμε και ένα VHT κεφαλάκι 6watt για τα παιδικά group..  ;D ;D Και απο καμπίνες ότι έχει λιγότερο από 4 μεγάφωνα είναι για φλώρους...  ;D ;D ;D ;D

 

Ντάξει...Πέρα από την πλάκα, το να έχεις ενισχυτή πολλών watt, αλλά να ξέρεις σε τι εντάσεις πρέπει να παίζεις, δεν είναι και τόσο τραγικό...Άσχετα αν κάποιοι το παρακάνουν, οι περισσότεροι δηλαδή!Γνώμη μου!

 

Εμείς τους παραπάνω τους έχουμε για recordings και ο πρόβες, με τον Laney να βγάζει επιπλέον και live εδώ και μία 6ετία σίγουρα!Μιλάμε σκυλί...Δεν νιώθει μία!Και με φανταστικό ήχο...Με αρκετά γκάζια άν θέλεις στο βρώμικο κανάλι, αλλά και με ένα γλυκό καθαρό κανάλι με λίγο έντονα πρίμα, αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα...Για μένα (αν και δεν ξέρω αν υπάρχουν τελικά all-around ενισχυτές, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα) είναι ένα παράδειγμα all-around, καθώς έχω ακούσει να βγάζει από κατσαpunk και punk rock, μέχρι funk και από post rock μέχρι metal!

 

Απο κει και πέρα, στα οικονομικά όρια που θέτεις θα σου έλεγα να εξετάσεις κάποια καλή combo επιογή...Και φυσικά στις αγαπημένες μας αγγελίες όπου παίζουν απίστευτα πράγματα σε φοβερές τιμές!

 

Εμένα κλασσικά σε combo, αγάπη μεγάλη είναι ένας Koch Studiotone!Απο κει και πέρα, εντυπωσιακός ήταν και σε ένα πρόχειρο άκουσμα ένας Laney VC ή LC30(δεν θυμάμαι ακριβώς) ο οποίος έιναι και μέσα στο μπάτζετ σου!Ή για παράδειγμα ένας rivera που έπαιζε μέχρι πρόσφατα στις αγγελίες σε τιμή ξεφτίλα, θα ήταν μία ωραία επιλογή...

 

Για τον Hot Rod Deluxe ένας φίλος που τον χρησιμοποίησε πρόσφατα σε live, μου είπε ότι εντυπωσιάστηκε...Εγώ απο fender έχω ακούσει μόνο το τελικό στάδιο ενός bassman καθώς το προενισχυτικό είχε ξηλωθεί ;D ;D οπότε δεν έχω πλήρη άποψη!

 

Πάντως όντως δεν χρειάζεται να ξεφύγεις από τα 30watt όπως λεει και ο messalion!Και με 15 να σου πω, κάνεις την δουλειά σου...Και πρόβες θα βγάζεις και τα recordings σου θα κάνεις!Ένα ευαίσθητο και καλό μεγαφωνάκι να φοράει και είσαι οκ...

 

Επιλογές όπως είδες παίζουν πολλές και ο καθένας θα σου λεει τις εμπειρίες του...Καλο είναι να ακούσεις κι εσύ με τα αυτάκια σου μιας και ξέρεις καλύτερα τι μουσικές περνάνε από το στούντιο, πανω σε τι δουλεύετε, κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου