Προς το περιεχόμενο

κάποιος καλός άνθρωπος να μας γράψει 2-3 12μετρα?


black_sheep

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλοί μου ντραμίστες σλουρπ σλουρπ , ανοίγω αυτο το thread γιατί ψάχνω blues 12μετρα για εξάσκηση και για να προσπαθήσω  να φτιάξω  κάποιες  ολοκληρομένες παρουσιάσεις και επιδεί με τα vsti δε τα πάω και πολυ καλά ούτε τα γουστάρω ιδιαίτερα , θέλω αν δεν βαριέται κανείς  να μας ανεβάσει μερικά 12μετρα σε .npr (cubase) file η wav να έχουμε να παίζουμε  :)

Ευχαριστώ

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοί μου ντραμίστες σλουρπ σλουρπ , ανοίγω αυτο το thread γιατί ψάχνω blues 12μετρα για εξάσκηση και για να προσπαθήσω  να φτιάξω  κάποιες  ολοκληρομένες παρουσιάσεις και επιδεί με τα vsti δε τα πάω και πολυ καλά ούτε τα γουστάρω ιδιαίτερα , θέλω αν δεν βαριέται κανείς  να μας ανεβάσει μερικά 12μετρα σε .npr (cubase) file η wav να έχουμε να παίζουμε  :)

Ευχαριστώ

Βρωμάει το net από 12μετρα backing tracks.

Εκτός κι αν θές για μπάσο.

Τότε βρες ένα drum machine (freeware virtual ή costware  ;D actual)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν κανεις μια αναζητηση μηπως βρεις καποια drums backing tracks;

Για δες αυτο το site μηπως εχει κατι:

http://www.drumandbasstracks.com/store/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρές ένα φίλο που έχει Mac-Garageband, εκεί έχει την εφαρμογή Magic Garageband (έχεις και 2 επιλογές -σκέτο Blues και Slow Blues-)...και φτιάξε ότι θέλεις, σε ότι tempo θέλεις, με ότι όργανο θέλεις, όπως το θέλεις...για τα επόμενα 5-10 χρόνια...Μετά, πάς και στις άλλες επιλογές που έχει ...Rock, jazz, country... ;)

 

επιδεί με τα vsti δε τα πάω και πολυ καλά

ΥΓ1 Είναι ότι πρέπει λοιπόν

ΥΓ2 ούτε με την ορθογραφία τα πάς καλά βλέπω...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρές ένα φίλο που έχει Mac-Garageband, εκεί έχει την εφαρμογή Magic Garageband (έχεις και 2 επιλογές -σκέτο Blues και Slow Blues-)...και φτιάξε ότι θέλεις, σε ότι tempo θέλεις, με ότι όργανο θέλεις, όπως το θέλεις...για τα επόμενα 5-10 χρόνια...Μετά, πάς και στις άλλες επιλογές που έχει ...Rock, jazz, country... ;)

ΥΓ1 Είναι ότι πρέπει λοιπόν

ΥΓ2 ούτε με την ορθογραφία τα πάς καλά βλέπω...

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Όντος με την ορθογραφία δεν τα πάω και τόσο καλά έχω λίγο δυσλεξία και ζορίζομαι-μπερδεύομαι με κάποιες λέξεις και το κουσούρι μου  είναι ότι δεν βάζω τόνους,  πάντα με μάλωνε και η δασκάλα μου άλλα την έγραφα εκεί που δεν πιάνει μελάνι , όμως ούτε και εσύ από ότι βλέπω  τα πας καλά  με τους τόνους , δεν νομίζω ότι μπαίνει τόνος  στο πας  ή στο Βρες  μήπως να κάτσεις να διαβάσεις λίγο γραμματική πριν κάνεις παρατηρήσεις εξάλλου δεν νομίζω να νομίζεις ότι το κάνω επίτηδες έτσι δεν είναι ή μήπως θέλεις να  μετράμε σε κάθε ποστ τα ορθογραφικά του άλλου ;

όσο αφορά την απάντηση :

Δυστηχώς δεν έχω φίλους με mac, παρόλαυτα έχω δοκιμάσει το band in a box και δεν έμεινα και πολυ ευχαριστημενος να πω την αληθεια.

 

το track το θέλω για να περάσω synth/bass και κιθάρα και μάλιστα  για το λόγο που εχθές συγκεκριμένα διάβαζα ένα ποστ  σχετικά με τα baking track που ανεβάζουν διάφορα παιδιά  και πολλοί έλεγαν  ότι σημασία έχει η συνθεση και όχι τόσο το παιξιμο πανω σε ενα έτοιμο track γιαυτό και ζήτησα ενα npr για να κάνω  κάτι όσο το δυνατών ποιο αυτόνομο , καταλαβαίνω όμως ότι το uploading ίσως είναι ζορικο και μπελαλίδικο για κάποιον που ξύπνησε το πρωί τώρα είδε το thread και είπε  κάτσε να  γράψω ενα 12μετρο τώρα για τον Τόλη  κλάιν..  εντάξει τον καταλαβαίνω απόλυτα  ;D άλλα μπορεί να έχει κάποιος  κάτι έτοιμο και να θέλει να το μοιραστεί  στο φορουμ αν πάλι είναι δύσκολο έ δεν τρέχει και τίποτα, εμείς να 'μαστε καλά 8)

marmelaki  καλό το site το ψάχνω τώρα μπας και βρώ κάτι ενδιαφέρων

 

 

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω ότι μπαίνει τόνος  στο πας  ή στο Βρες  μήπως να κάτσεις να διαβάσεις λίγο γραμματική πριν κάνεις παρατηρήσεις εξάλλου δεν νομίζω να νομίζεις ότι το κάνω επίτηδες έτσι δεν είναι ή μήπως θέλεις να  μετράμε σε κάθε ποστ τα ορθογραφικά του άλλου ;

Εμείς οι παλιοί έτσι τα γράφαμε...αλοίμονο στους νέους που δεν γράφουν ούτε και αυτά...

 

και ζήτησα ενα npr για να κάνω  κάτι όσο το δυνατών ποιο αυτόνομο

Τότε η λύση σου είναι τα midi files με blues κομμάτια. Πετάς ότι δεν χρειάζεσαι και γράφεις αυτά που θέλεις. Είναι πολύ εύκολο...έτσι κι αλλιώς, από τη στιγμή που θα χρησιμοποιήσεις Cubase (ένα σχετικά δύσκολο πρόγραμμα), τα βασικά πρέπει να τα μάθεις.

 

ΥΓ. Δεν ξέρω τι γίνεται με τη δυσλεξία και τα midi files. ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς οι παλιοί έτσι τα γράφαμε...αλοίμονο στους νέους που δεν γράφουν ούτε και αυτά...

Τότε η λύση σου είναι τα midi files με blues κομμάτια. Πετάς ότι δεν χρειάζεσαι και γράφεις αυτά που θέλεις. Είναι πολύ εύκολο...έτσι κι αλλιώς, από τη στιγμή που θα χρησιμοποιήσεις Cubase (ένα σχετικά δύσκολο πρόγραμμα), τα βασικά πρέπει να τα μάθεις.

 

ΥΓ. Δεν ξέρω τι γίνεται με τη δυσλεξία και τα midi files. ;)

 

θα συμφωνήσω εν μέρη,όμως η γραμματική έχει κανόνες φίλε μάραθων,αλλιώς μπορείς να γράφεις και σε καθαρή καθαρευουσα.

 

το cubase το χειρίζομαι αρκετά καλά και τα midi files, όμως όσες φορές προσπάθησα να κάνω midi files edit και να πειράξω το map το αποτέλεσμα ήταν πολύ κατώτερο όπως καταλαβαίνεις για το λόγο οτι ο πληκτρας δεν είναι ντραμίστας, ούτε εγώ μπορώ να πιάσω το fill ενός ντραμιστα και τα γυρίσματα!

 

Θα προσπαθήσω  απο άτομα στο youtube που ανεβάζουν shuffle  να κατεβάσω απο εκεί για αρχή βρήκα αυτόν τον τύπο  ;D http://www.youtube.com/user/JimCDooley/videos

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το cubase το χειρίζομαι αρκετά καλά και τα midi files, όμως όσες φορές προσπάθησα να κάνω midi files edit και να πειράξω το map το αποτέλεσμα ήταν πολύ κατώτερο όπως καταλαβαίνεις για το λόγο οτι ο πληκτρας δεν είναι ντραμίστας, ούτε εγώ μπορώ να πιάσω το fill ενός ντραμιστα και τα γυρίσματα!

Δεν κατάλαβες τι εννοώ...Πάρε ένα ΕΤΟΙΜΟ midi file...πχ

http://www.midiworld.com/search/?q=blues

 

Βάλτο στο Cubase. Θα σου εμφανίσει όλα τα όργανα. Πέτα τα όλα και κράτα τα drums. Βάλε το tempo που θέλεις (δεν χρειάζεται κανένα edit)...και βαράτε (από πάνω) βιολιτζήδες.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου