Προς το περιεχόμενο

εκτιμηση αξιας strat mexico '96-'97


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη θελω να την ανταλλαξω ή πουλησω, θελω να μαθω πως να εκτιμησω στο περιπου την αξια της. Ειναι η traditional mexican stratocaster του '96-'97 (black fender logo), απο poplar (λεύκα;). Εχω αλλαξει ποτενσιομετρα με 250αρια (ειχε 500αρια). Εχει καμποσα χτυπηματα περιφερειακα, καποια βαθια αλλα χωρις να χει φυγει μπογια. Εχω λειανει τα ταστα σχετικα προσφατα.

Ξερω οτι μια καινουρια mexican strat εχει πρπ 450, αλλα εγω δεν ξερω τι αρχικη τιμη "καινουριας" να υπολογισω, λογω της αλλαγης των οικονομικων μεγεθων απο τοτε, αλλα κ επειδη υποτιθεται οτι οι τωρινες στρατ ειναι πιο φροντισμενες. Επισης κ στις νεες μεξικανικες παιζουν διαφορα μοντελα κ τιμες. Οποτε οποιος εχει καποιες γνωσεις, ας δωσει τα φωτα του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ε; Δε μου φαινεται παραλογο αυτο που λες...Κι ομως, στις αγγελιες του noiz σε τετοια λεφτα βαζουν μονο squier κ projectακια..Και η κιθαρα μου με τις squier (της εποχης της τουλαχιστον) δεν εχει καμμια σχεση, ειναι πολυ πιο ποιοτικη. Αυτο ειναι που με εχει μπερδεψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οι παλιότερες Μεξικάνικες strat που γράφουν "Made In Mexico" μπροστά στο headstock έχουν κατά τη γνώμη μου χαμηλότερη αξία και είναι πιο κοντά στις σημερινές Squier Vintage Modifed απ' 'οτι είναι στις σημερινές μεξικάνικες Std.

 

Το πλεονέκτημα όμως που έχουν οι παλιές Μέξικο είναι πως αν σου αρέσει το σώμα σαν resonance, πιθανότατα μπορείς με μεγαλύτερη σιγουριά να φτιάξεις μια καλή partscaster αλλάζοντας το μπράτσο με ένα καλό Musikraft, USCG ή Warmoth από τα πολλά που θα βρεις στο νετ μεταχειρισμένα.

 

Σαν τιμή όμως, προσωπικά πάντα, με τίποτα δεν θα έδινα πάνω από 250 ευρώ για "Made In Mexico" Fender. Υπολογίζοντας ότι ένα ποιοτικό μπράτσο και μαγνήτες/pots για να την κάνω κιθάρα επιπέδου θα μου στοίχιζαν το ελάχιστο άλλα 300 ευρώ σημαίνει ότι και πάλι είναι οριακό αν αξίζει τον κόπο. Σίγουρα δεν αξίζει τον κόπο να φτιάξει κανείς μια parts που θα έχει στοχίσει περισσότερο από μια καλή μεταχειρισμένη Am Std η οποία μπορεί σήμερα να βρεθεί ώς και 650 ευρώ στις αγγελίες.

 

Ίσως βασικά να συμφέρει περισσότερο να την "σπάσεις" σε parts για να φύγει και πιο εύκολα και έτσι ίσως βγάλεις και κάτι παραπάνω - ας πούμε 180 το σώμα με το hardware, 80 το μπράτσο με τα κλειδιά και 30 το pickguard κομπλε με μαγνήτες είναι τιμές στις οποίες μάλλον θα πουλήσεις γρήγορα και χωρίς να χρειάζεται να "πιασεις Κώτσο" καναν πιτσιρικά.

 

Αλλιώς μπορείς να επιλέξεις και να την κρατήσεις και να κάνεις εσύ το project. Κυρίως σε τάστα, nut και ηλεκτρικά πάσχουν αυτές. Οπότε ανάλογα κοιτάς αν σε συμφέρει να αλλάξεις τάστα, nut ή να πας σε καινούργιο μπράτσο, βάζεις και τους μαγνήτες που γουστάρεις και είσαι κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογω της αλλαγης των οικονομικων μεγεθων απο τοτε, !

Eγω ειχα παρει μια μεξικανικη το 2000 240000 δρχ, δηλ 700 περιπου ευρω και σημερα εχει 640-670 ευρω καινουρια
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Eγω ειχα παρει μια μεξικανικη το 2000 240000 δρχ, δηλ 700 περιπου ευρω και σημερα εχει 640-670 ευρω καινουρια

 

Περίεργο, εγώ στην Αθήνα την δεκαετία του '90 τις θυμάμαι κοντά στις 100.000 δρχ. Μια Am. Std Plus το '95 κόστιζε 180.000 στα γνωστά μας Αθηναϊκα φαρμακεία της Χαριλάου Τρικούπη. Μου φαίνεται τουλάχιστον εξωφρενική η τιμή. Μπας και πρέπει να παμε να ανάψουμε καμιά λαμπάδα στον Άγιο Θωμα τον Γερμανό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για το off topic αλλα μιας που ειδα οτι αναφερατε για plus θα ηθελα να ρωτησω επειδη εχω βρει μια σε τελεια κατασταση και με σπανιο χρωμα στα 1200 ευρω.Σε τι τιμη θα κοστολογουσατε ενα τετιο οργανο περιπου?

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συγνώμη για το off topic αλλα μιας που ειδα οτι αναφερατε για plus θα ηθελα να ρωτησω επειδη εχω βρει μια σε τελεια κατασταση και με σπανιο χρωμα στα 1200 ευρω.Σε τι τιμη θα κοστολογουσατε ενα τετιο οργανο περιπου?

 

 

 

 

 

Αν μια Custom Shop πουλιέται στα 1500 και μια Signature sta 1100 συμφωνα με τις εδώ αγγελίες πάντα, από 900 και κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εισαι σιγουρος? Γιατι θυμαμαι οτι μια Am St με σκληρη θηκη κοστιζε στο ιδιο μαγαζι 450.000, η δικια μου ηταν ΜΙΜ 70's

 

Κοίτα τώρα με την σταθερότητα που είχε το τότε νόμισμά μας δεν μπορώ θυμάμαι απο χρονιά σε χρονιά τις διαφορές στις τιμές. Σου είπα για '95 γιατί τότε αγόρασα κι εγώ την πρώτη μου ηλεκτρική και θυμάμαι τιμές: Αμερικάνα 180-200 χιλ. Γιαπωνέζα 130-160 Μεξικάνα 100-120 περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου