Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμιση strat plus ΜΙΑ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

απολαμβανοντας την ροκινγκερ στρατ μου , και οντας πολυ ευχαριστημενος , ηρθε παλι ο ''δαιμων'' του g.a.s. να με ταραξει φθινοπωριατικα... :lol: ιδου λοιπον οι σκεψεις και τα προβληματα μου.

 

εχω μια στρατ plus την οποια την κραταω ''ανεργη'' τοσο καιρο τωρα.εχει roller nut -2 ,point tremolo ,(το οποιο μετα απο το τεστ με το μαγνητακι,δεν πιανει τοσο δυνατα οπως το τρεμολο της ροκινγκερ) locking fender-schaller κλειδια , και μπρατσο rosewood.

 

ενα φιλαρακι πριν κατι μερες παρελαβε την vintage white strat kit - rockinger την οποια μου δανεισε για ενα βραδυ.μολις την εβαλα στο συστηματακι μου ( pedals-mark 1) με ΑΚΡΙΒΩΣ τις ιδιες ρυθμισεις που δουλευα την δικη μου ροκινγκερ , επαθα την πλακα της ζωης μου.ΑΥΤΟ ΕΨΑΧΝΑ!!!

 

τωρα ομως στα προθυρα του γαμου , (η κρεβατομουρμουρα ειναι δυσκολο πραγμα) δεν βλεπω την ελπιδα να παραγγελνω κι αλλη στρατ.

γι αυτο αποφασισα να αναβαθμισω την plus μπας και πλησιασει αυτην που επαιξα...εστειλα mail στην ροκινγκερ ρωτωντας για μπρατσο και τρεμολο.

η αμεση απαντηση ελεγε οτι το μπρατσο που φορανε τα στρατ-κιτς ειναι το Ν001R , και οτι ισως να ταιριαζει στην αμερικανα Plus μου.

 

οσο για το τρεμολο ρωτησα αν απο δι-βιδο θα ταιριαζε το vintage 6-βιδο της rockinger και η ερωτηση του κ.mertens ηταν αν εχει ''spacing 56 mm''.

 

στα ερωτηματα μου τωρα...

 

1)τι ειναι το spacing?πως θα το βρω?

2)ποιος εχει βαλει ροκινγκερ μπρατσο σε αμερικανα ?θα ταιριαξει η θα πεταξω 160 ευρωπουλινια?

3)τελικα εχω μπερδευτει: ειναι οντως το rosewood μπρατσο πιο πριμαριστο απο το maple?

4)η ροκινγκερ στρατ μου εχει το vintage maple neck του οποιου τα χαρακτηριστικα που αναφερει η ροκινγκερ ειναι ιδια με το rosewood.ΟΜΩΣ οταν της εβαλα διπλα-διπλα ειδα ακομα και με το ματι οτι το rosewood ειναι πιο πλατυ χωρις να χανει σε παχος.με βολεψε κλασεις καλυτερα απο το maple που ειχα συνηθισει μεχρι τωρα...

 

τι με συμβουλευετε?θελω να βρω καποια λυση απο ροκινγκερ η καπου αλλου.παντως οχι απο αμερικη....σκεφτομαι συνεχεια αλλα δεν μπορω να καταληξω καπου...

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα εχω μπερδευτει: ειναι οντως το rosewood μπρατσο πιο πριμαριστο απο το maple?

 

:lol: :lol: :lol:

η αιωνια απορια μας! :lol: :lol:

στα αλλα καλυτερα να σε βοηθησει καποιος πιο ειδικος αλλα σε αυτο το θεμα πιστευω οτι ειμαι ειδικος ποια! :lol: :lol:

οντως ετσι λενε τουλαχιστον οι πιο πολλοι οτι το rosewood ειναι πιο πριματο απο το maple :wink:

 

διαβασε και αυτο που εκανα copy paste... :wink:

 

lgbtr

Huge Member

 

If you want a clear mid-range tone, you should go for the maple.It also gives you a tight bottom end. I like them on Telecasters...but it's not an option for me on strats...

 

 

As for rosewood,It gives you a more clear/crusty high ends and a "fatter"/looser bottom end. I prefer rosewood on the stage guitars that are more versatile...

 

-------------------------------------------------

andergtr

 

my andersons with maple fingerboards have always sounded fatter to me than my andersons with rosewood fingerboards. the maple has a tighter bottom end, but it has a bigger midrange to my ears, and that gives it a thicker sound. i don't hear maple as being brighter on the andersons, though i suspect that a lot of what people hear as maple being "bright" is due to the lacquer that was traditionally used on maple fingerboards. a raw maple board sounds way different to my ears than one from a '70s strat that has more or less been dipped in lacquer. and of course the satin finish that anderson uses sounds different, as well. the raw boards to me sound thicker and fatter, and as you get into a harder finish for the board, it gets to be brighter.

 

as far as rosewood, all the different varieties sound very different. indian rosewood is the most balanced. brazilian and african are a lot brighter and more open. madagascar is thicker and darker, with more growl than indian.

 

----------------------------------------------------

Suhr

VIP member

 

 

To me

 

The construction of the neck and style of truss rod are a major part of the puzzle.

 

Maple Fingerboard.. I'm not a fan, I have done both and 1 piece maple sounds better for guitars, more open and solid, maple fingerboard to me sounds muted.

 

1 piece Maple... solid, dry lower registers but punchy, sweet and tight sounding, strong upper mids, less brilliance than the rosewoods yes LESS, the perception of maple being brite comes from the finish used, people were listening to the finish not the wood

 

Pau Ferro... Midrangey like Maple but spankier, absolutely killer 80's big hair tone when teamed up with an Alder Body and Humbuckers, sweeter high end compared to Rosewoods but drier on the bass notes. Better with Humbuckers than Single coils, A good compliment with Ash body when you dont want Maple

 

Indian Rosewood... balanced warm, warm low end and sweet highs, cant go wrong really. The most popular

 

Brown Madagascar ... (we call African) Very close to Brazilian, spanky more brilliant than Indian, more fingerboard noise as well. Good looking wood

 

Red Madagascar (Bois d’rose) Not my favorite, we used to use it but I like the sound of the Brown version better, Bois d’rose is pushing too bright in my opinion.

 

Brazilian Rosewood... Spanky, Brilliant, no room for mistakes, it leaves you naked and has highs and lows, good clarity. Unusual patterns

 

Remember that you need to look at everything to get the whole picture, The Body wood, Bridge, Pickups , Amp, Speakers and your personal tastes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τελικός ήχος μιας κιθάρας πιστεύω ότι είναι συνδυασμός πολλών παραγόντων ο καθένας εκ των οποίων έχει βέβαια τη δική του βαρύτητα.

 

Η γνώμη μου είναι ότι η αλλαγή μπράτσου μπορεί να σου αλλάξει θετικά ή αρνητικά το playabilty της κιθάρας, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι μπορεί να σου αλλάξει ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ τον ήχο ώστε να κάνει την κιθάρα σου αγνώριστη...

 

:roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ μεγάλο ρόλο παίζει και το πάχος του μπράτσου, η συνολική του μάζα δηλαδή.

 

Είναι απ'αυτά τα σημεία όπου το μέγεθος μετράει και παραμετράει. Ρωτήστε οποιαδήποτε γυναίκα θέλετε. 8) 8) 8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν πειραξεις την στρατ plus σου σκεψου λιγο τα ακολουθα..........οι plus στον καιρο τους ηταν τα κορυφαια μοντελλα της fender, στη γκαμα της μολις κατω απο τα CS μοντελα. Παρακαμπτω το γεγονος οτι σε καποιους μπορει να αρεσουν η οχι, υπαρχει ενα γεγονος το οποιο δεν αμφισβητειται και αυτο ειναι οτι εχουν αρχισει (ξεκινησαν αρχικα οι πρωτες vintage resissue) να τσιμπανε τιμολογιακα......Επ ουδενι λεω οτι εχουν γινει vintage αλλα οι τιμες για τις οποιες καποιες απο αυτες φευγουν στο αμερικανικο ebay (που ειναι προαγγελος του τι θα συμβει και απο εδω αργοτερα.....μια ματια αρκει για να σε πεισει) ειναι αρκετα εντυπωσιακες........

 

Κατα συνεπεια στη θεση σου θα αφηνα την plus σου ως εχει και απο τη στιγμη που το κοστος μιας rockinger δεν ειναι και κατι το απαγορευτικο θα πηγαινα για αυτην.........ασε που τελικα εσυ ο ιδιος λες οτι σου αρεσει τοσο.....γιατι λοιπον να μην παρεις το..................real thing?????? :D :D :D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα συνεπεια στη θεση σου θα αφηνα την plus σου ως εχει και απο τη στιγμη που το κοστος μιας rockinger δεν ειναι και κατι το απαγορευτικο θα πηγαινα για αυτην.........ασε που τελικα εσυ ο ιδιος λες οτι σου αρεσει τοσο.....γιατι λοιπον να μην παρεις το..................real thing?????? :D :D :D

 

λες ε?αυτο μου ειπε και ο superfunk παλιοτερα...''εγω θα σου προτεινα να την αφησεις ησυχη''

 

ο κυριος λογος που δεν την πιανω πια στα χερια μου ειναι το λεπτο μπρατσο....δεν διαφερει πολυ πο τις ibanez...δεν μου ''γεμιζει''το χερι πια....

 

και αν ακομα παραγγειλω την ιδια vintage white απο ροκινγκερ , θα βγει ιδια μ αυτη που επαιξα?..... :roll: ??

 

τι ειναι τελικα το spacing????

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον σύντροφο fenderiarh... κοίταξε να τη δώσεις κάποια στιγμή και να πάρεις/φτιάξεις αυτό που ακριβώς θέλεις.

 

Με τις Rockinger/Diego τώρα υπάρχει η δυνατότητα να δοκιμάσεις πριν αγοράσεις :wink: Στην Ελλάδα :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατι που ισως ενδιαφερει πολλους.

αφου η ροκινγκερ μαγνητες ειναι στην ουσια haeussel , ριξτε μια ματια στο εν λογω site - news&specials.θα βρειτε αυτο που ειδα κι εγω χθες το βραδυ ψαχνοντας:

 

στρατ prewired pickuard με 3 rockinger single-coil pickups σε τιμη που θα κουνατε την οθονη , για να δειτε μηπως χαλασε....

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου