Προς το περιεχόμενο

Απορια σχετικα με Partcaster!


FaunO50

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομιζω τον εχω πετυχει και στο facebook θα προσπαθησω να τον βρω να συζητησουμε πανω στο θεμα.Ευχαριστω πολυ!

Took A Jump Through Mississippi...Well,Muddy Water Turned To Wine...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

επειδη οι partcaster δεν εχουν γενικως καλο resale value, τις βρισκεις στο internet μεταχειρισμενες μεχρι και στο 1/3 της τιμης τους. οποτε ριξε και μια ματια σε ebay, αγγελιες κτλ. μπορει να γλιτωσεις πολλα λεφτα - με 400-500 ευρω βρισκεις ενα σωρο warmoth ετοιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη οι partcaster δεν εχουν γενικως καλο resale value, τις βρισκεις στο internet μεταχειρισμενες μεχρι και στο 1/3 της τιμης τους. οποτε ριξε και μια ματια σε ebay, αγγελιες κτλ. μπορει να γλιτωσεις πολλα λεφτα - με 400-500 ευρω βρισκεις ενα σωρο warmoth ετοιμες

 

Ισχυει, αλλα μερος της ομορφιας μιας partscaster δεν ειναι να την φτιαξεις μονος σου;

(αυτο απο καποιον που δεν το εχει κανει ποτε, αλλα παντα ψηνεται...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα….

Έχω μπει στο τρίπ κατασκευής μιας Partcaster και προς το παρόν ψάχνω υλικά ώστε να κάνω σύγκριση τιμών . Η κατασκευή θα είναι στυλ jaguar  .  Πρώτο έβαλα στην λίστα στο σώμα και τα ηλεκτρικά. θέλω να έχει γέφυρα  Adjusto-Matic Bridge με  Anchored-Tailpiece , διπλους μαγνητες, 1vol 1 tone και 3way switch.

Έχω δει στο site της usacustom το εξής σώμα http://www.usacustomguitars.com/shagwire.html

Ξέρετε κανά site ευρωπαϊκό να έχει  τέτοιου στυλ σώματα? Επίσης σκέφτομαι για Mahogany σώμα. Θα είναι βαρύ σε σχέση με alder ή ash? Θα παίζει κάποιο ρόλο? Το χρώμα θα είναι solid.

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα….

Έχω μπει στο τρίπ κατασκευής μιας Partcaster και προς το παρόν ψάχνω υλικά ώστε να κάνω σύγκριση τιμών . Η κατασκευή θα είναι στυλ jaguar  .  Πρώτο έβαλα στην λίστα στο σώμα και τα ηλεκτρικά. θέλω να έχει γέφυρα  Adjusto-Matic Bridge με  Anchored-Tailpiece , διπλους μαγνητες, 1vol 1 tone και 3way switch.

Έχω δει στο site της usacustom το εξής σώμα http://www.usacustomguitars.com/shagwire.html

Ξέρετε κανά site ευρωπαϊκό να έχει  τέτοιου στυλ σώματα? Επίσης σκέφτομαι για Mahogany σώμα. Θα είναι βαρύ σε σχέση με alder ή ash? Θα παίζει κάποιο ρόλο? Το χρώμα θα είναι solid.

Ευχαριστώ

 

 

 

Φίλε μου γεια σου. Οι περισσότεροι,αν όχι όλοι, που έχουμε το μικρόβιο της κιθάρας έχουμε μπει στο τριπάκι για partcaster ή χειροποίητη κιθάρα. Από τα specs που διαβάζω μόνο η γέφυρα διαφέρει από την "κανονική" jaguar (και το μαονένιο σώμα). Είσαι σίγουρος ότι δεν καλύπτεσαι από κάτι fender; Ρωτάω διότι παρατηρώ ότι πολύς κόσμος φτιάχνει partcaster απλλά για να την φτιάξει και πετάει τα λεφτά του.

 

Προσοχή δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν αλλά ακολουθώ τη λογική ότι εδώ βλέπω να πωλούνται κορυφαία όργανα στις αγγελίες suhr και tom anderson, άρα δεν μπορώ να καταλάβω τι θα βρει ο μέσος παίχτης σε μερικά κομμάτια που θα συναρμολογήσει, θα έχουν ίδιο αποτέλεσμα με τον αυθεντικό προϊόν και δε θα έχει δοκιμάσει ποτέ.

 

Επίσης δεν καταλαβαίνω που βρίσκεται η χαρά της δημιουργίας από τη στιγμή που θα τα πάμε σε ένα μάστορα να τα συναρμολογήσει και θα πάρουμε έτοιμο προϊόν, όπως δηλαδή και από ένα μαγαζί θα παίρναμε έτοιμη fender ή gibson ή ibanez ή .....

 

Αυτά από εμένα, εντελώς μα εντελώς φιλικά, διότι δεν είναι καιρός για έξοδα ειδικά για πράματα που έχουν αμφίβολο αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπός μου είναι να μην πάω σε μάστορα άλλα να ασχοληθώ μόνος μου με την όλη κατασκευή!  Όσο αναφορά στον αν με καλύπτει μια fender  τι να σου πω! Έχω στο μυαλό μου τα spec Gibson π.χ. σώμα από μαόνι , ταστιέρα  12’’ radius ebony με λεπτό μπράτσο και block inlays. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τέτοιο σε fender . Δεν είναι μόνο καθαρά θέμα specs λοιπόν αλλά και αισθητικό! Σίγουρα δεν είναι εποχές για να σπαταλάμε λεφτά όλο το Project  το έχω στο μυαλό μου. Προς το παρόν ψάχνομαι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπός μου είναι να μην πάω σε μάστορα άλλα να ασχοληθώ μόνος μου με την όλη κατασκευή!  Όσο αναφορά στον αν με καλύπτει μια fender  τι να σου πω! Έχω στο μυαλό μου τα spec Gibson π.χ. σώμα από μαόνι , ταστιέρα  12’’ radius ebony με λεπτό μπράτσο και block inlays. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τέτοιο σε fender . Δεν είναι μόνο καθαρά θέμα specs λοιπόν αλλά και αισθητικό! Σίγουρα δεν είναι εποχές για να σπαταλάμε λεφτά όλο το Project  το έχω στο μυαλό μου. Προς το παρόν ψάχνομαι !

 

Αν είναι να τα φτιάξεις μόνος σου τότε είναι πραγματική διασκέδαση και δημιουργία.

 

Έγραψα ότι έγραψα διότι τις προάλλες έτυχε και έπιασα την partcaster ενός καλού φίλου. Είχε κατά 99% τα specs μίας fender am. std με μόντες όμως στα ηλεκτρικά. Μέχρι και το χρώμα ήταν κόκκινο που έτσι κι αλλιώς υπάρχει στα προσπέκτους. Πόσο κόστισε; 1600 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να τα φτιάξεις μόνος σου τότε είναι πραγματική διασκέδαση και δημιουργία.

 

Έγραψα ότι έγραψα διότι τις προάλλες έτυχε και έπιασα την partcaster ενός καλού φίλου. Είχε κατά 99% τα specs μίας fender am. std με μόντες όμως στα ηλεκτρικά. Μέχρι και το χρώμα ήταν κόκκινο που έτσι κι αλλιώς υπάρχει στα προσπέκτους. Πόσο κόστισε; 1600 ευρώ.

 

Σε αυτη την περιπτωση θα συμφωνισω μαζι σου οτι δεν υπαρχει κανενας λογος να ασχοληθεις με κατι τετοιο αν ειναι να κανεις κατι που υπαρχει ειδη Replica δλδ. Οπως συζητουσα τις προαλες με ενα γνωστο οργανοποιο της Θεσ/νικης και μου ελεγε οτι υπαρχουνε ατομα που θελουν να κατασκευασουν Custom κιθαρες αλλα να εχουν ακριβως οτι εχει μια fender η mia Gibson ακομα και το headstock!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου