Προς το περιεχόμενο

Απορια σχετικα με Partcaster!


FaunO50

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπερα!Πιστευω οτι ηρθε η ωρα να φτιαξω τη δικη μου partcaster!Εχω μονο καποιες ερωτησεις/αποριες πριν ξεκινησω τη δουλεια.

Απο την αναζητηση που εκανα ειδα οτι οι περισσοτεροι εδω μεσα εχουν μια αν οχι δυο ή τρεις απο αυτες οποτε πιστευω οτι θα με βοηθησετε αρκετα.Η μεγαλυτερη απορια μου ειναι σχετικα με την ποιοτητα των ξυλων.Δλδ ειναι ιδιας ποιοτητας με της Fender ας πουμε?Εμπειρια απο τετοιου ειδους project δεν εχω μιας και εχω πιασει μονο μια τετοια στα χερια μου με το μπρατσο να ειναι μονο αγοραστο απο site(συγκεκριμενα απο allparts) ολη η υπολοιπη κιθαρα ηταν χειροποιητη.Η αληθεια ειναι οτι επιασα στα χερια μου ενα πολυ ωραιο μπρατσο maple με maple ταστιερα με πολυ ωραια δουλεια στα ταστα και στο φινιρισμα.Εχω διαβασει και το αρθρο του SF αλλα δεν λυθηκαν οι αποριες μου ασχετα οτι ειναι αναλυτικοτατος ο ανθρωπος.Απο Warmoth θα τα παραγγειλω τα πραγματα.Σωμα και μπρατσο δλδ.Τα υπολοιπα ειναι ευκολα.Αξιζει να δωσω γυρω στα 8 κατοσταρικα μονο για τα ξυλα?Ειναι καλης ποιοτητας?Αυτο!

Ευχαριστω προκαταβολικα! ;D

Took A Jump Through Mississippi...Well,Muddy Water Turned To Wine...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Η μεγαλυτερη απορια μου ειναι σχετικα με την ποιοτητα των ξυλων.Δλδ ειναι ιδιας ποιοτητας με της Fender ας πουμε?.Απο Warmoth θα τα παραγγειλω τα πραγματα.

Λογικά είναι καλύτερα από της Fender

 

Αξιζει να δωσω γυρω στα 8 κατοσταρικα μονο για τα ξυλα?Ειναι καλης ποιοτητας?

Όχι βέβαια...εκτός εάν θέλεις κάτι προς το εξωτικό (που βέβαια δεν θα ακολουθεί τις συνταγές Fender).

Eδώ θα βρείς (και όχι μόνο) ΩΡΑΙΟΤΑΤΑ σώματα και μπράτσα με παραδοσιακά καλά αμερικάνικα ξύλα.

http://www.bhefner.com/

Eάν δε, παραγγείλεις και γρήγορα, βλέπω ότι έχει και 20% έκπτωση.

 

Άλλος π.χ.  http://www.musikraft.com/index.php

Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι εκεί από όπoυ θα αγοράσεις, να είναι Fender Licensed για να μην έχεις προβλήματα με τα υπόλοιπα parts.

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχασα να πω οτι τα 8 κατοσταρικα ειναι σε δολλαρια οποτε ας πουμε 600-650 ευρω και ειμαστε μεσα.To Warmoth ειναι Fender Licensed?

Took A Jump Through Mississippi...Well,Muddy Water Turned To Wine...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχασα να πω οτι τα 8 κατοσταρικα ειναι σε δολλαρια

Και οι τιμές που σου παραθέτω είναι σε δολλάρια ;)

Επαναλαμβάνω, εάν δεν θέλεις κάτι παραπάνω από Αlder, Ash, η Warmoth είναι (κατά τη γνώμη μου) ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ.

 

To Warmoth ειναι Fender Licensed?

Προφανώς

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Warmoth ειναι Fender Licensed?

 

Ναι,ALLPARTS,WARMOTH,MUSIKRAFT,WD ειναι.

 

Τωρα για...ποιοτητα..ηλεκτρικη κιθαρα θα φτιαξεις δεν θα φτιαξεις και Conde Hermanos... ;D,μια χαρα..κσυλα ειναι το σημαντικοτερο ολων ειναι να παρεις ενα καλοφτιαγμενο ΜΠΡΑΤΣΟ για το σωμα μη πολυσκας.

 

προσωπικα εγω πλεον τα παιρνω ολα ετοιμα και βαμμενα σε κιτ απο τον Mark Jenny (κανε google)....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα βλεπω οτι το φινιρισμα που θελω το κανει η Warmoth,δεν βλεπω σε καποιο αλλο site κατι τετοιο.Εκτος αν δεν εψαξα καλα.Αυτο που θελω ειναι το tigers eye σε quilt maple.

Took A Jump Through Mississippi...Well,Muddy Water Turned To Wine...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει και η Rockinger (http://www.rockinger.com)

Δεν εχω επιχειρησει να φτιαξω δικια μου κιθαρα οποτε δεν ξερω αν τα προϊοντα της Rockinger ειναι καλα/καλυτερα/χειροτερα των αλλων, απλα αναφερω το site πληροφοριακα και μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα βλεπω οτι το φινιρισμα που θελω το κανει η Warmoth,δεν βλεπω σε καποιο αλλο site κατι τετοιο.Εκτος αν δεν εψαξα καλα.Αυτο που θελω ειναι το tigers eye σε quilt maple.

Το καλύτερο φινίρισμα το κάνεις στην Ελλάδα...όπου παρακολουθείς και τη διαδικασία και -φυσικά- βλέπεις και τι πληρώνεις. Εγώ, σε αντίθεση με τον Funk, δεν αγοράζω ποτέ βαμμένο σώμα...βέβαια, δεν κάνω και παραδοσιακά βαψίματα :P

Aλλιώς, η Warmoth είναι μονόδρομος για σένα.

Εχει και η Rockinger

Μια χαρά είναι και η Rockinger ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι απο Συρο,δεν υπαρχει εδω καποιος να μου κανει τοφινιρισμα.Υπαρχει βασικα ενας.Γιαννης Διλβερογλου λεγετε νομιζω εχω ακουσει τα καλυτερα αλλα δεν τον ξερω τον ανρωπο ουτε εχω δει ποτε δουλεια του.Και δεν ξερω αν ειναι πια εδω.

Took A Jump Through Mississippi...Well,Muddy Water Turned To Wine...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννης Διλβερογλου λεγετε νομιζω εχω ακουσει τα καλυτερα αλλα δεν τον ξερω τον ανρωπο ουτε εχω δει ποτε δουλεια του.Και δεν ξερω αν ειναι πια εδω.

Τον ξέρουμε εμείς (είναι μέλος του forum), είναι πολύ καλός μάστορας και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Λογικά είναι ακόμα στη Σύρο...οπότε ρώτα τον ότι θέλεις για parts και φινιρίσματα. Eαν δεν κάνω λάθος, είναι στο Κίνι

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου