Προς το περιεχόμενο

Συγκριτικό 18 μικροφώνων για ηχογράφηση κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δείτε ένα ωραίο συγκριτικό 18 μικροφώνων ηχογράφησης κιθάρας (για όλα τα βαλάντια) στο παρακάτω άρθρο του Premier Guitar:

 

http://www.premierguitar.com/Magazine/Issue/2009/Mar/18_Cab_Mics_You_Should_Meet.aspx

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τhanks για το link ;)

 

Αυτά που μου άρεσαν περισσότερο ήταν τα sm57, sm58, i5 και at4060.

Aν ήμουν αναγκασμένος να επιλέξω, θα διάλεγα το 4060. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ άκουσα τα 3 budget που έχει, SM57, SM58, Audix i5, και μου φάνηκαν σχεδόν ίδια.

 

ύστερα άκουσα το πιο ακριβό (Neumann U 87) και μου φάνηκε καλύτερο με πιο δυνατά μπάσα, αλλά όπως και νά'χει το SM57 είναι τόσο φτηνό και τόσο καλό που δε νομίζω να έδινα παραπάνω λεφτά για μικρόφωνο :)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα δικά μου αυτιά ακούστηκαν:

Το 4047 με καλά πρίμα, αλλά κάπως κομμένα μεσσαία (745$)

Το Audix i5 αρκετά ολοκληρωμένο, μου άρεσε πολύ για τα λεφτά του (179$)

Το Μ160 αρκετά μπάσσο, καθαρό όμως, Θα το χρησημοποιούσα σε καθαρούς τζαζ-μπλούζ ήχους.(799$)

Heil PR40, Respect απ'όλες τις πλευρές, ακόμα και στην τιμή του (375$)

Το MD421 ήταν με διαφορά το πιο αδύναμο του τέστ, με ικανοποιητικό ήχο όμως, αλλά αυτά (598$) δεν θα τα έδινα για το συγκεκριμένο.

Στο Royer 121 έλειπε ο όγκος και η αίσθηση του χώρου, πράγμα που δεν θα περιμένει κάποιος στην τιμή των 1395$.

Αυτό που μου τράβηξε την προσοχή ήταν το SM7Β, πολύ καλό σε όλα του ακόμα και στην τιμή του (619$) που για μένα ήταν το καλύτερο Value For Money στα μεσσαίας κατηγορίας μικρόφωνα.

Αυτά που δεν μου άρεσαν είναι το STC_4038 (δεν θα έβαζα ποτέ Ribbon σε καμπίνα, ακόμα και σε χαμηλά SPL) και το Reslo.

Γενικότερα για μένα τα Ribbon δεν είναι οτι καλύτερο για ηλεκτρική κιθάρα.

Το SM57 κλασσική επιλογή με αναμενόμενα αποτελέσματα στον ήχο (Vintage ;D ;D ) και με τιμή σούπερ! (170$)

 

Μία σημείωση, οτι το SM58 είναι BETA58A αν κρίνω απ'τη φωτογραφία.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Using our ears to pick the best speaker, we then placed each mic directly on axis, about two inches from the grill, just to the left outside the center of the cone.

 

αυτη η θεση ειναι λαθος για close miking με ribbon mics,αποδιδουν πολυ καλυτερα αν τα στρεψεις στο κεντρο του μεγαφωνου.

 

γενικα δεν ειναι σωστη η συγκριση με αυτον τον τροπο μια και δεν αποδιδουν το ιδιο καλα ολα τα μικροφωνα στην ιδια θεση.

 

προσωπικα ο καλυτερος συνδιασμος που εχω ακουσει ποτε μου (και που χρησιμοποιω συνηθως πλεον) ειναι ενα ribbon & ενα dynamic πλαΪ-πλαϊ 2-3 ποντους μακρια απο τη γρυλια ,on axis & dead center στο μεγαφωνο.

 

ενα royer 121 & md 421 θα ακουγονταν θεϊκα.

 

Γενικότερα για μένα τα Ribbon δεν είναι οτι καλύτερο για ηλεκτρική κιθάρα.

 

για εμενα παλι ειναι οτι το καλυτερο αλλα συνηθως μαζι με ενα δυναμικο,δεν μου αρεσουν ομως καθολου στην...ακουστικη κιθαρα.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη η θεση ειναι λαθος για close miking με ribbon mics,αποδιδουν πολυ καλυτερα αν τα στρεψεις στο κεντρο του μεγαφωνου.

 

γενικα δεν ειναι σωστη η συγκριση με αυτον τον τροπο μια και δεν αποδιδουν το ιδιο καλα ολα τα μικροφωνα στην ιδια θεση.

 

 

Ακριβώς! Γι αυτό είναι λίγο άκυρα αυτά τα τεστ! Ακόμα και στην ίδια θέση να τα βάλεις (πράγμα απίθανο να γίνει 18 φορές) το proximity effect είναι εντελώς διαφορετικό και στα 18. Το τεστ θα ήταν πολύ ποιο ενδιαφέρον αν διάλεγαν και την σωστή θέση για το κάθε μικρόφωνο με βάση το πόσο καλύτερα ακούγεται με το συγκεκριμένο παίξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στις δικές μου προτιμήσεις δεν υπάρχει τίποτα που να πλησιάζει το Royer, με τη σωστή τοποθέτηση βέβαια...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου