Προς το περιεχόμενο

Βερνίκωμα ταστιέρας


ThePilgrim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μία partcaster και θέλω να βερνικώσω την ταστιέρα. Πρέπει να καλύψω τα σιδεράκια για να μην πάει πάνω βερνίκι ή άμα πάει δεν έγινε και τίποτα?

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθετω οτι μιλας για maple ταστιερα. Δεν ειναι αναγκαιο να καλυψεις τα ταστα. Μετα το στεγνωμα του βερνικιου αφαιρειται σχετικα ευκολα απο αυτα, τριβοντας με ψιλο ατσαλομαλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθετω οτι μιλας για maple ταστιερα. Δεν ειναι αναγκαιο να καλυψεις τα ταστα. Μετα το στεγνωμα του βερνικιου αφαιρειται σχετικα ευκολα απο αυτα, τριβοντας με ψιλο ατσαλομαλλο.

α) Και rosewood να είναι (ebonizing), το ίδιο ισχύει νομίζω

β) Υποθέτω οτι στο τρίψιμο με το ατσαλόμαλλο (000) καλύπτεις την ταστιέρα με χαρτοταινία.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστα οπως τα λες, ισχυει για οποιοδηποτε ξυλο απλα ανεφερα το maple γιατι συνηθως σε αυτο εφαρμοζεται καποιο "σκληρο" φινιρισμα.

Καλο ειναι να καλυπτεται με χαρτοταινια η ταστιερα για να μην λερωνει απο τη μαυριλα που βγαζει το ατσαλομαλλο. Σε αυτη την περιπτωση βεβαια μιας και θα εχει περαστει βερνικι, καθαριζει πολυ πιο ευκολα απο οτι σε αφινιριστο ξυλο και δεν ειναι και ασχημη ιδεα ακομη και να "ματαρει" κανεις την βερνικωμενη ταστιερα με ατσαλομαλλο. Ιδιως σε raw maple οτι πεσει επανω ειναι να τραβας τα μαλια σου  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

immortalx μέσα έπεσες maple είναι!! :) Αν είναι θα καλύψω τα τάστα με ταινία για να μην χρειαστεί μετα να τα τρίβω!! Καμμία παραπάνω συμβουλή έχετε? Να σημειωθεί ότι θέλω να βάλω χοντρό βερνίκι να γίνει σαν γυαλί η ταστιέρα...πρέπει να προσέξω κάτι άλλο ιδιαίτερα?

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτες τις μερες εχει αυξημενη υγρασια και θελει προσοχη για να μη σου δημιουργησει προβληματα. Εκτος και αν το κανεις σε καποιο χωρο στο σπιτι.

Αν θελεις υψηλη γυαλαδα θα χρειαστει και buffing μετα. Με πιστολι θα ριξεις ή σκεφτεσαι για καποιο βερνικι μπαλας νιτρου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου