Προς το περιεχόμενο

πεταλι για pinch harmonics


oizgeorge

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους! εδω και καιρο ψαχνω να βρω με ποιο πεταλι μπορω να βγαλω pinch harmonics (αν εχετε δει τον θειο Vai με καποιο πεταλι το κανει πολλες φορες) βεβαια δεν ειμαι σιγουρος αν αυτο που κανει λεγεται pinch harmonics αλλα ρωτησα και μου ειπαν οτι ειναι!

 

Μετα ρωτησα με τι πεταλι μπορω να το κανω αυτο και μου ειπαν με wah wah ή καποιο whammy bar... :-\

 

Γνωριζετε κατι συμφορουμιτες?

 

Λιγο χαοτικο αλλα και γω δεν ξερω τι μου γινεται!!  ::)  ::)  :P

Βι βιλ βι βιλ ροκ γιου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Pinch harmonics είναι αυτό που κάνεις όταν κρατάς την πένα έτσι ώστε να βρίσκει και λίγο δάχτυλο αμέσως μόλις φύγει η χορδή από την πένα... Xτυπώντας κοντά στο μέσο της χορδής (από το τάστο που είσαι μέχρι τη γέφυρα) είναι πιο εύκολο. Whammy bar είναι το μέταλλο που πιάνεις για να κουνήσεις το tremolo. Το πετάλι που ίσως ψάχνεις είναι το digitech whammy. Κάνει (μεταξύ πολλών άλλων) οκτάβα "πάνω".

 

http://www.digitech.com/products/whammy.htm

 

Δεν είχα ποτέ κάποιο από αυτά. Κάποιοι λένε ότι τα προηγούμενα είναι καλύτερα από το τρέχον μοντέλο, αλλά δεν έχω ιδία πείρα από κανένα. Ψήνομαι πάντως να δοκιμάσω ένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα, δηλαδη ο αλλος ο λαλακας μου ελεγε λαλακιες για whammy bars και τετοια, δεν ξερω εγω τι μου γινεται αλλα τελικα δεν ειμαι και μονος μου... και ειχα αρχισει να φοβαμαι... ;D

 

Thanks harilatron I'll keep that in mind!!!

 

ΥΓ. Ψησου να δοκιμασεις και πες μου εντυπωσεις γιατι πολυ το γουσταρω... (βασικα το jimi hendrix experience ηθελα αλλα I don't know a f@#$ing thing!!! :o

Βι βιλ βι βιλ ροκ γιου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως το whammy πρέπει να είναι, γιατι άκουσα αυτό εδώ:

 

[flash=200,200]http://www.youtube.com/watch?v=mHNmyN6mPsM

 

και είχα την απορία "πώς διάολο κάνει το τρελό scream στο 1.03"

 

Μου την έλυσαν πρόσφατα την απορία! Με το whammy. Και το Pitch του guitar rig 3 απο το whammy είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το whammy είναι όντως καλό και απο τα πρώτα πρώτα πεταλάκια στην αλυσιδα του κυρίου Vai.

Είναι λίγο ακριβό πετάλι (κανα διακοσάρι νομίζω) αλλά εχει πολλές ενδιαφέρουσες ιδιοτητες εκτός απο το κλασσικό wah.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως το whammy πρέπει να είναι, γιατι άκουσα αυτό εδώ:

 

[flash=200,200]http://www.youtube.com/watch?v=mHNmyN6mPsM

 

και είχα την απορία "πώς διάολο κάνει το τρελό scream στο 1.03"

 

Μου την έλυσαν πρόσφατα την απορία! Με το whammy. Και το Pitch του guitar rig 3 απο το whammy είναι.

 

Μπα, οχι ρε συ, αυτο κανονικο σφυριγμα ειναι...με πενα..Ειχα μια 7χορδη με DiMarzio κι ολο τετοια σφυριγματα εβγαζα, αλλα μονο μ'αυτην, τωρα που εφυγε ειμαι δυστυχισμενος  :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν υπάρχει whammy αλλά ένα σετ πολύ καλα γυμνασμένα και ταλαντούχα δάχτυλα... Και πολύ παχουλές χορδές βέβαια. ;)

 

Α! και να σημειώσω ότι πρόκειται για τον Zakk Wylde και όχι για τον Steve Vai... :P

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το λέτε εσεις κάτι θα ξέρετε! Με το που επιστρέψω αθήνα θα το βρώ το σημείο!

Κάτι λίγο άσχετο... Τη μουσική την έχει γράψει ο Wylde? Αυτο το κομμάτι είναι απο τα αγαπημένα μου, αν όχι το αγαπημένο μου αυτού του στύλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου