Προς το περιεχόμενο

Αγορά πεταλιού tremolo


SlapGas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλους τους φίλους του noiz!

 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα τρέμολο πετάλι.

Δεν είμαι απαιτητικός παίχτης στο εφφέ αυτό (όπως π.χ. στο reverb ή στο delay), οπότε με ενδιαφέρει να είναι απλά ένα "καλό τρέμολο πετάλι". Αν έχει και παραπάνω λειτουργίες, τόσο το καλύτερο.

Στόχος μου είναι ένα generic αλλά καλό αποτέλεσμα. Ακριβώς λόγω του ότι είναι συμπληρωματικό εφφέ για εμένα, δεν κρίνω σκόπιμο να δώσω πολλά λεφτά ("πολλά"=100 ας πούμε).

Έχω εμπειρία με το boss tr-2 το οποίο έκανε καλά τη δουλειά του, αλλά κάτι με χάλαγε λίγο στο χρώμα του αποτελέσματος (μάλλον ελέω boss και μάλλον για ψυχολογικούς λόγους).

 

Ποιά η άποψη σας για το EHX Worm?

Με ενδιαφέρει προς αγορά μιας και έχει όσα χρειάζομαι (και παραπάνω) και είναι και EHX που γενικά είμαι σύμφωνος στο ηχόχρωμα τους.

Διάβασα online ότι δεν λειτουργεί καλά με distortion. Ισχύει ή όχι?

Τα demos που άκουσα ήταν καλά, αλλά δεν έβγαλα άκρη όσον αφορά το κομμάτι αυτό.

 

Instrumental rock/post rock παίζω γενικά, όχι πως έχει σημασία.

 

Περιμένω τις γνώμες σας ή προτάσεις για άλλα πετάλια στα χρήματα αυτά. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κλειστα ματια αυτο

 

 

 

οχι μονο ειναι το καλυτερο τρεμολο στην κατηγορια του αλλά εχει και το ιδιο ακριβως

low impedance buffer με τα ακριβοτερα Visual Sound πεταλια ,το buffer αυτο θα σωσει το σημα σου ειδικα αν εχεις πολλα true bypass πεταλια στην πεταλιερα σου (βαλτο οσο πιο νωρις στη σειρα μπορεις,μετα τα drive σου π.χ)

 

Το BOSS TR2 δεν ειναι δα και σπουδαιο τρεμολο,απο EHX εγω θα προτιμουσα το Εlectro Ηarmonix pulsar

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπ! Να ένα πετάλι που δεν ήξερα και ακούγεται πολύ ωραίο και είναι και affordable!

Η τιμή του είναι καλή στο Θωμά. Άραγε πόσο να κάνει στας Αθήνας μας στα μαγαζιά?

 

Το θέμα του buffer με προβληματίζει λίγο.

Η αλυσίδα μου είναι η εξής:

guitar->ernie ball jr->ehx black finger->marshall jackhammer->bad monkey->ehx lpb-1->boss ns-2->amp input

amp fx send->tc electronic nova delay->diy analog delay->tc hall of fame->fx return

 

Παίζω με το drive του ενισχυτή. Είναι ένας TSL100.

Έχει κανένα από τα πετάλια μου low impedance buffer ή όχι? (θα έπρεπε να ξέρω, αλλά δεν το έχω ψάξει)

Έχω και ένα tu-2 στο tuner out του ernie ball.

Πού θα έπρεπε να βάλω το τρέμολο ώστε να εκμεταλλευτώ το buffer του?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη λουπα θα το βαλεις,ετσι κι αλλοιως το θες μετα το βρωμικο καναλι του ενισχυτη σου,ολα τα πεταλια σου εκτος απο το  marshall jackhammer,ehx lpb-1 εχουν LIB αλλα οχι τοσο καλο οσο το VS

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε αν και το budget σου ειναι μικρο, προσπαθησε να παρεις τρεμολο με ταπ τεμπο (εινια σπανια και ακριβα, απλα το αναφερω κι αυτο). Εγω πηρα ενα καλο τρεμολο χωρις ταπ τεμπο ομως και το σκυλομετανιωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή φάση θα ήταν τρέμολο με tap tempo, αλλά ξεφεύγει πολύ στα χρήματα και δεν με συμφέρει.

Δεν το χρειάζομαι σε άπειρα κομμάτια γενικά, ούτε θα το χρησιμοποιώ κατά κόρον. Μπορώ να έχω 2-3 ρυθμίσεις στο rate και να κάνω τη δουλειά μου.

 

Superfunk, θα τσεκάρω σίγουρα το πετάλι που έστειλες και ενδεχομένως να το αγοράσω κιόλας. Για αυτό έφτιαξα το thread, για να μάθω κανένα πετάλι που δεν ξέρω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου