Προς το περιεχόμενο

Αλλη μερα, αλλος ηχος...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

τασεις ρευματος ασταθειες κλπ

 

+1000

 

 

Οι λάμπες, αν δεν τις «ταΐζεις» σωστά την πάτησες. Το έχω δει/ακούσει άπειρες φορές, όταν τα ρεύματα ήταν για τον...

 

 

Furman και πάλι furman ή κάτι σχετικό για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας εχει τυχει ποτε να παιξετε με την κιθαρα σας και να αναρωτηθειτε γιατι ακουγεται τοσο χαλια, ενω με το ιδιο ακριβως setup, στον ιδιο χωρο, την προηγουμενη μερα ακουγοταν μια χαρα;

 

Μου συμβαίνει κάθε μέρα. Τελευταία μάλιστα, έχω πάθει πλάκα με τον ήχο μιας στρατ μου η οποία τον τελευταίο καιρό μου ακουγόταν χάλια. Και προσπαθώ να εξηγήσω στον εαυτό μου τι συνέβη και ξαφνικά αυτή η κιθάρα ακούγεται τόσο καλά.

 

Άλλο παράδειγμα αφορά έναν ενισχυτή μου, του οποίου το eq μου πήρε μήνες να ρυθμίσω ακριβώς εκεί που μου αρέσει. Σημείωσα ακόμα και τη θέση των knobs σε χαρτί για να μην τις χάσω. Περιττό να πω πως το χαρτί το έχω πετάξει και οι ρυθμίσεις έχουν αλλάξει κατά πολύ.  ;D

 

Υπάρχουν και μέρες που μου ακούγονται όλα χάλια ό,τι κι αν κάνω. Εκείνες τις μέρες, κλείνω ενισχυτές και πιάνω την ακουστική.

 

Γενικώς πολύ ενοχλητικό φαινόμενο αλλά και ενδιαφέρον από την άποψη ότι ο εξοπλισμός μου, ποτέ δε μου ακούγεται ίδιος για πολύ καιρό.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υπάρχουν και μέρες που μου ακούγονται όλα χάλια ό,τι κι αν κάνω. Εκείνες τις μέρες, κλείνω ενισχυτές και πιάνω την ακουστική.

 

Έλα ρε συ και τα βρίσκεις με την ακουστική ? Εγώ ούτε μ'αυτή δεν τα βρίσκω ,είναι κάτι μέρες δλδ............ ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμβάλω και εγώ στην "ψυχανάληση"...

Μου έχει συμβεί και σε εμένα και συνεχίζει να γίνεται (όχι όμως συνέχεια).

Μάλιστα για να κάνω τον προβλιματισμό ακόμα πιο δύσκολο, να πω ότι είμαστε ντουέτο (κιθάρα τύμπανα), παίζουμε σε δικό μας χώρο (όλα στημένα όπως θέλουμε) και σε μερικές πρόβες γίνεται το γεγονός που περιγράφεται στο πρώτο post. Ευτυχώς δεν το παθαίνω μόνο εγώ και συνέχεια λέμε με τον drummer μου "one of these days"...

 

Πάντως μπορεί να θεωρηθεί και καλό, μιας και αν βγάλεις την πρόβα έτσι, την επόμενη φορά που "ακούγονται" όλα όπως πρέπει να ακούγονται το ευχαριστίεσαι διπλά!

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λάμπες μου λέτε... Εμένα μου συμβαίνει στο HD300... Και περιέργως η συχνότητα του φαινομένου συμβαδίζει με την καθαρότητα του preset. Όσο πιο καθαρό το "καταπληκτικό" preset της προηγούμενης ημέρας, τόσο πιθανότερο να μην ακούγεται τόσο καλά την επόμενη...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι ο ήχος στον ίδιο χωρο με το ίδιο στησιμο κτλ. πάντα ίδιος μου ακούγεται...το παιξιμο πάλι αστα να πάνε...άλλες φορες ολα ακουγεται τέλεια αλλες πάλι δεν σταυρωνεις νοτα...takissam το φαινομενο 1+1(μια προβα κακη χωρις ιδιαιτερο λόγο και η επόμενη τέλεια παλι χωρις ιδιαιτερο λόγο :P)

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι 100% λογο τασης ρευματος.

Απο την δεη δεν εχουμε παντα 220 βολτ σταθερα.

καποιες ωρες εχουμε 230 που με καποια πικαρισματα μπορει να φτασει και τα 240 βολτ και αλλες φορες πευτουμε και σταθερα στα 215 και καποιες φορες εχουμε και στιγμιεες βαθειες πτωσης τασεως ακομα και σε 10 με 15 βολτ.

Αν κοντα σου εχεις βιοτεχνιες-βιομηχανια ακομα και ενα κρεωπωλειο με μεγαλα ψυγεια και εχει σχεση η γραμμη σου με του κρεοπωλειου μπορει να εχεις πιο αμεση διαφορα στη ταση. (κρεοπωλειο = παραδειγμα, it can be anything).

Αυτο για να το λυσεις θες εναν σταθεροποιητη τασεως, η furman συγκεκριμενα για το gear σου.

Τα studio τα σωστα εχουν παντα σταθεροποιητη τασεως, και σε ενα απο αυτα μαλιστα ειχε τυχει να παρακολουθησω για κανα 20λεπτο τη τις αλλαγες της τασης και πιστεψε με ηταν αρκετες.

Οποτε γλιτωνεις τα λευτα απο καθε γιατρο!

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι μου καλησπέρα. Χάζευα στο site και έπεσα πάνω σε αυτό το θέμα. Μου συμβαίνει και εμένα καμιά φορά αυτό, κυρίως με μιά χειροποίητη ακουστική κιθάρα που έχω. Η αιτία είναι ο καιρός. Η υγρασία επηρεάζει τα μανίκια των οργάνων. Δεν κατάλαβα καλά σε τι είδους κιθάρα αναφέρεσαι, αν δηλαδή είναι ακουστική ή ηλεκτρική, καινούρια ή παλιά, με τι βερνίκια είναι βαμένη κλπ, αλλά όλα αυτά έχουν σημασία.

Η υγρασία επηρεάζει περισσότερο τα ξύλα που δεν είναι επαρκώς παλαιωμένα και καλά ξηραμένα, (γι αυτό το παρατηρώ σπάνια στις παλιές μου κιθάρες) ή δεν είναι καλά προστατευμένα με τα βερνίκια τους. Η συμβουλή μου είναι, αν βέβαια σου είναι εύκολο, να φυλάς την κιθάρα όταν δεν την χρησιμοποιείς, σε μιά καλή θήκη. Οι καλές θήκες παρέχουν αρκετή προστασία.

Απο την άλλη μεριά, μπορείς να αποδεκτείς το γεγονός σαν μια "τσαχπινιά" της κιθάρας σου.

Τα "νάζια", έχουν και αυτά την γοητεία τους. (Όχι πάντα βέβαια!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου