Προς το περιεχόμενο

Blackstar HT-5 vs EVH 5150III


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεγάλη διαφορά μεταξύ τους δεν άκουσα. Περισσότερο θα έλεγα ότι μου άρεσε ο EVH. Μου ακούστηκε λιγότερο "μουντός" από τον Blackstar.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι δεν πάει καλά με την ηχογράφηση Άρη. Σαν να έχει ηχογραφηθεί με δύο μικρόφωνα με προβλήματα φάσης. Είναι και γενικά μουντή.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα της λειπει λιγο presence δεν ακουγεται το "σωμα" του ηχου (αν μπορω να το θεσω ετσι)

εχεις βαλει κανα εξτρα eq μετα την ηχογραφηση η ειναι καρφι ολα?

οι διαφορες σε αυτο το βιντεο μικρες αλλα πιστευω απο κοντα δεν τιθεται θεμα ουτε 1/1000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000

οτι ειναι καλυτερος ο evh.ειναι απο τους καλυτερους μεταλ που εχω ακουσει.

αλλα οποιος δει αυτο το βιντεο εχει φυγει για blackstar γιατι δεν φαινεται ΠΟΥΘΕΝΑ διαφορα 600 ευρω.

παρολαυτα υπαρχει και παραυπαρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε ενα μικροφωνο ειναι γραμενα ολα... sm57 ...

 

Δεν εχω κανει κανενα post eq .... Οτι εγραψε το μικροφωνο...

 

Γενικα ισως αυτο που ακουτε λαθος , νοιζω οτι πρεπει να ειναι το γεγονος οτι η κιθαρα στο συγκεκριμενο βιντεο ειναι πολυ ασεταριστη με πολυ κακο Intonation... Ειναι λιγο παλιο το βιντεο... Πριν την σεταρω... !!!

 

Παντως Με οποιον ενισχυτη και να γραψει καποιος , η διαφορα στην τιμη δεν φαινεται ποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη αν δεν καταλαβα, αλλα το βιντεο ειναι συγκριτικο τεστ μεταξυ των δυο, σωστα; Αν οχι, συγχωρεστε με.

Αν ομως ναι, θα κανω καποια σχολια βασισμενος στην ιδεα οτι οντως προκειται περι συγκριτικου.

 

Εχω λοιπον κανα 2 ενστασεις, αλλα οχι με το ποιος ενισχυτης ειναι καλυτερος (ναι, ακουω καποιες διαφορες), αλλα με το... σεναριο  :)

(να διευκρινησω οτι ειδα τα πρωτα 2,5 λεπτα γιατι το ανελεητο buffering του YT μου εσπασε τα νευρα)

 

Σ' αυτα τα 2,5 λεπτα λοιπον:

 

1) ολοκληρο το 1ο λεπτο μου φανηκε ανουσιο. Αργει να ξεκινησει το comparison και ουτε γινεται καποια εισαγωγη στο τι θα δουμε - μονο background μουσικη και καποια last minute settings με το ποντικι.

 

2) βλεπω εναν engl και εναν mesa... no blackstar, no evh   ;D

 

3) διακρινω καποιο echo στο αριστερο καναλι, το οποιο προσωπικα με δυσκολευει στο να διακρινω καθαρα τον αυτουσιο ηχο του ενισχυτη.

 

Αυτα τα λιγα... for now  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη αν δεν καταλαβα, αλλα το βιντεο ειναι συγκριτικο τεστ μεταξυ των δυο, σωστα; Αν οχι, συγχωρεστε με.

Αν ομως ναι, θα κανω καποια σχολια βασισμενος στην ιδεα οτι οντως προκειται περι συγκριτικου.

 

Εχω λοιπον κανα 2 ενστασεις, αλλα οχι με το ποιος ενισχυτης ειναι καλυτερος (ναι, ακουω καποιες διαφορες), αλλα με το... σεναριο  :)

(να διευκρινησω οτι ειδα τα πρωτα 2,5 λεπτα γιατι το ανελεητο buffering του YT μου εσπασε τα νευρα)

 

Σ' αυτα τα 2,5 λεπτα λοιπον:

 

1) ολοκληρο το 1ο λεπτο μου φανηκε ανουσιο. Αργει να ξεκινησει το comparison και ουτε γινεται καποια εισαγωγη στο τι θα δουμε - μονο background μουσικη και καποια last minute settings με το ποντικι.

 

2) βλεπω εναν engl και εναν mesa... no blackstar, no evh   ;D

 

3) διακρινω καποιο echo στο αριστερο καναλι, το οποιο προσωπικα με δυσκολευει στο να διακρινω καθαρα τον αυτουσιο ηχο του ενισχυτη.

 

Αυτα τα λιγα... for now  :)

 

 

 

Κλασσικη γκρινια...

 

Ο evh ειναι ακριβως απο πισω μου... 1080 p το βιντεο ... Μεγαλωσε τον evh και θα τον δεις... Ο blackstar μου δοθηκε δανεικος και ηταν δυσκολο να τον κρατησω τοσο καιρο ωστενα κανω και το βιντεο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα δικά μου τα αφτιά μια καλούτσικια διαφορά υπάρχει από το 3:14 και 3:30 εκεί ο blackstar ακούγεται λίγο πιο μουντός.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Blackstar-HT5!

Άρη δεν συμφωνούμε, αλλά για όλα όσα προσφέρει εξακολουθώ να τον αγαπώ και να τον στηρίζω, είναι άλλωστε "παιδί" μου!

 

Υ.Σ: Η λύση στο πρόβλημα της ηχογράφησης σου λέγεται Torpedo VB-101 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Blackstar-HT5!

Άρη δεν συμφωνούμε, αλλά για όλα όσα προσφέρει εξακολουθώ να τον αγαπώ και να τον στηρίζω, είναι άλλωστε "παιδί" μου!

 

Υ.Σ: Η λύση στο πρόβλημα της ηχογράφησης σου λέγεται Torpedo VB-101 :)

 

Δεν λέω το καλό πράμα να το πληρώσεις αλλά και αυτοί

 

http://www.thomann.de/gb/two_notes_torpedo_vb101.htm

>:(

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου