Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση Blackstar HT-5R combo με Guitar Rig 5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Καλησπέρα παιδιά!!Επειδή στο internet δεν έχω βρει άκρη,μήπως μπορεί κανείς να μου πει πώς συνδέοντας τον Blackstar στο pc μέσα από την κάρτα ήχου να έχω το distortion του ενισχυτή και effects από το Guitar Rig 5??

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλησπέρα παιδιά!!Επειδή στο internet δεν έχω βρει άκρη,μήπως μπορεί κανείς να μου πει πώς συνδέοντας τον Blackstar στο pc μέσα από την κάρτα ήχου να έχω το distortion του ενισχυτή και effects από το Guitar Rig 5??

 

To emulated output του ενισχυτή στο in (hi z/instrument) της κάρτας.

 

Ανοίγεις ένα κανάλι στο cubase και έχεις πατημένο το "monitor enable". Προσθέτεις ότι θες μετά από το Guitar Rig (το βάζεις ως Insert στο κανάλι) , αλλά απενεργοποιείς τους ενισxυτές του για να μην γίνει χαμός  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

emulated output->κάρτα ήχου->Guitar Rig?

όχι?

Όχι δυστυχώς!!

To emulated output του ενισχυτή στο in (hi z- instrument-) της κάρτας.

 

Ανοίγεις ένα κανάλι στο cubase και έχεις πατημένο το monitor enable. Προσθέτεις ότι θες μετά από το Guitar Rig (το βάζεις ως Insert στο κανάλι) , αλλά απενεργοποιείς τους ενισxυτές του για να μην γίνει χαμός  ;D ;D ;D

Δηλαδή δεν γίνεται από το standalone Guitar Rig 5 να έχω τα effects του μαζί με τον ενισχυτή?Όχι ότι είναι μεγάλη διαδικασία αυτή που λες,αλλά λέω μήπως γίνεται και χωρίς να ανοίξω το Cubase...

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δηλαδή δεν γίνεται από το standalone Guitar Rig 5 να έχω τα effects του μαζί με τον ενισχυτή?Όχι ότι είναι μεγάλη διαδικασία αυτή που λες,αλλά λέω μήπως γίνεται και χωρίς να ανοίξω το Cubase...

 

Όχι. Θα ανοίξεις cubase και ΘΑ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ;D ;D ;D ;D ;D

 

Αν και δεν καταλαβαίνω γιατί να μην δουλεύει και stand alone...κάτσε να το σκεφτώ.

 

 

Επανέρχομαι:

 

Ποιά κάρτα ήχου έχεις;;

Μήπως έχεις 2 instrument in;

 

Μήπως το συνδέεις στο 2 in  που είναι λογικά το right;

 

Λέω γω τώρα (δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο).....το emulated output είναι stereo (για να πάρεις stereo reverb).

Μπορεί να χρησιμοποιείς Mono jack καλώδιο.

 

Μπές στο cubase , και κάνε ένα mono κανάλι.

 

Μια δοκίμασέ το με "left ιn" και μια με "right in" (stereo out).

Δες που σου δουλεύει (λογικά στο Left).

Δες μετά αν έχεις (δεν θυμάμαι), αντίστoιχη ρύθμιση στο guitar rig σε stand alone mode ή άλλαξε in από την κάρτα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δυστυχώς!!

ποιό είναι το πρόβλημα?

πάνω στο σήμα που θα πάρει το Guitar rig (ήδη βρώμικο από τον ενισχυτή) θα πετάξεις τα εφέ...

και το GR δουλεύει και σαν standalone...δεν καταλαβαίνω κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όχι. Θα ανοίξεις cubase και ΘΑ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ;D ;D ;D ;D ;D

 

Αν και δεν καταλαβαίνω γιατί να μην δουλεύει και stand alone...κάτσε να το σκεφτώ.

Έτσι όπως μου είπες,μέσω Cubase δούλεψε!!Μου αρκεί για να κάνω τη δουλειά μου!!

ποιό είναι το πρόβλημα?

πάνω στο σήμα που θα πάρει το Guitar rig (ήδη βρώμικο από τον ενισχυτή) θα πετάξεις τα εφέ...

και το GR δουλεύει και σαν standalone...δεν καταλαβαίνω κάτι?

Στο standalone δε μου δούλευε γαμώτο...Τουλάχιστον μέσω Cubase περνάνε τα effects!!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δες λίγο το edit μου από επάνω

Χρησιμοποιώ το POD XT ως κάρτα ήχου.Έχει μόνο ένα input.Όποια επιλογή και να πατήσω τώρα ακούω τα effects που έχω επιλέξει.Πώτς γένεν αυτό?! ;D

 

Βλακείες έλεγα,ναι μεν άκουγα τα effects,αλλά δε μπορούσα να τα αλλάξω!Είτε στην επιλογή stereo μου αλλάζουν είτε στο left,όπως είπες!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Χρησιμοποιώ το POD XT ως κάρτα ήχου.Έχει μόνο ένα input.Όποια επιλογή και να πατήσω τώρα ακούω τα effects που έχω επιλέξει.Πώτς γένεν αυτό?! ;D

 

:o :o :o :o

Μύλο τα κανες ;D ;D ;D ;D

...δες στον πίνακα ελέγχου του guitar rig τα asio settings και το routing σου.

 

Μπορεί το routing  στο cubase να είναι σωστό, αλλά λάθος στο guitar rig.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου