Προς το περιεχόμενο

Orange Jim Root Terror Vs Mesa Boogie Dual Rectifier


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αναμενω τοτε.. ;D

 

Πάντως ναι 2400 κοστίζει ...

να ειναι οι ωρες τους (με την καλη εννοια)

 

Οταν ακούς όμως έναν σολντανο να παίζει γενικά ξεχνάς ότι έχει δώσει και λες ότι αξίζει το κάθε 1000ρικο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΘΑΡΑ ΤΟΥ JIM ROOT ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΠΕΣ

με κάνεις και φωνάζω  ;D

 

... Πάντως ναι 2400 κοστίζει ...

 

Πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω. Και νομπελίστες φυσικοί να τον έχουν σχεδιάσει και νευροχειρούργοι να τον έχουν καλωδιώσει και ο Πάπας ο ίδιος να τους έχει ευλογήσει έναν έναν, φθηνότεροι θα έπρεπε να ήταν. Πόσο στα κομμάτια επιτέλους κοστίζει το name tag;

 

να ειναι οι ωρες τους (με την καλη εννοια)

 

Ναι, γιατί ως γνωστόν υπάρχει και καλή έννοια στο χ να 'ναι οι ώρες τους.  ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σου λέω . Μετά από σολντανο το χάος . Τις προάλλες έπαιζα με έναν diezel Herbert ... 180 βατ Λαμπα . Εκπληκτικός ενίσχυτης κι αυτός . 3000 ευρώ . Και γενικά diezel .. Κορυφή με αλλά λόγια ... Ενώ λοιπόν είχα πορωθεί και έλεγα τι η άρα βγάζει αυτή η ενισχυταρα . Και κάνω το λάθος μετά και βάζω τον σλο... Εεε ρε φίλε τα γα....σε όλα ... Δηλαδή μου υποτίμησε αυτομάτως ότι θετικά αισθήματα είχα για τον diezel . Αυτό έχει συμβεί με πολλουσ ενίσχυτες που έχω βάλει απέναντι σε σλο . 

 

Δηλαδή δεν ξέρω πως να κάνω τεστ με τον σλο ... Αν παίξεις πρώτα με σλο ο επόμενος θα ακουστεί παιδάκι ... Αν παίξεις τον σλο δεύτερο τότε θα πορωθεις στη αρχή με τον πρώτο και θα ξένερωσεις αυτομάτως ...

 

Ειναι αυτό που έρχεται η γυναίκα σου και λέει ´´ μωρό μου την έχεις μεγαλύτερη

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Από τον αδερφό σου .... ´´

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνησω οριακα σε αυτην την λογικη

1ον για το παραδειγμα χαχα

2ον γιατι ειμαι της αποψης οτι ο ηχος σου ειναι ο ενισχυτης σου.Αρα αν καποιος με αναγκαζε να σκασω 3000 για εξοπλισμο θα δινα σιγουρα τα 2400 για ενισχυτη.

σιγουρα το θεωρω πιο λογικα απο το να σκασω για κιθαρα 2.500 χιλιαρικα η για πεταλι 400 ευρω.

αλλα και αυτοι ας το αφηναν στα 2000 ειναι πιο στρογγυλο  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν ξέρω τον τύπο που λες γενικά γράφω τα ντραμς στο superior drummer . Τι πρέπει να κάνω για να βελτίωσω τα ντραμς ;

 

Τα drums του superior drummer ειναι αμιξαριστα, κατευθειαν οτι εγραφε το μικροφωνο, οποτε χρειαζονται αρκετη δουλεια με EQ, compression κλπ για να τα κανεις να μην ακουγονται σαν τενεκεδες. Οπως και ολα τα ηχογραφημενα drums αλλωστε. Τωρα το τι πρεπει να κανεις σε καθε περιπτωση ειναι μεγαλη συζητηση...Γιαυτο προτεινα και τα drums του αλλου τυπου. Ειναι ετοιμα μιξαρισμενα και επεξεργασμενα, οτι πρεπει δηλαδη για εναν κιθαριστα που θελει απλα να γραφει τα κομματια του.

 

Απο περιεργεια, σε πιο σημειο του ηχειου κοιτουσε το μικροφωνο περιπου;

 

Ο ρουτ δεν ειναι σαν τον νταρκ . Θέλει σφιξημο. Ο dark γενικά για εμένα ειναι ο καλύτερος μικρός ενίσχυτης που υπάρχει αυτήν την στιγμή .

Αυτοι και καλα τον πλασαρανε ως τον μινι metal ενισχυτη τους τον ρουτ...  ???

 

 

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος απίστευτα μακρινός θειός να μου αφήσει και τους 2 σε μια κληρονομιά; Υπόσχομαι να είμαι καλός μαζί τους  ;D

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μου τον δάνεισε ο Σταυρός φανφανης από Κομοτηνή . Καλή ώρα όπως εσύ με τους engl ...

 

Εσύ και line6 τραντζιστορ να σου βάλουν απέναντι στον dual rectifier πάλι τον line 6 θα διάλεξεις . Αλλά έρχεται και η ώρα σου . Περίμενε . Mesa vs soldano εν όψει ...

 

Ο ρουτ δεν ειναι σαν τον νταρκ . Θέλει σφιξημο. Ο dark γενικά για εμένα ειναι ο καλύτερος μικρός ενίσχυτης που υπάρχει αυτήν την στιγμή . Βέβαια βγάζει τώρα και soldano mini slo ... Hot rod 25 . Εμείς εδώ παίζουμε μεταλ αρχ...... δατο...

 

Δεν παίζουμε hair καραφλομεταλ...

 

Δεν ειναι αληθεια και το ξερεις...

Στο συγκριτικο με τον σολντανο μου ειχα ψηφισει ρεκτο...

Μινι ΣΛΟ δεν  υπαρχει...απο τη στιγμη που υπαρχει πλακετα και οχι slipboard και δεν υπαρχουν οι DEYOUNG μετασχηματιστες σλο δεν ειναι...

καλος ενισχυτης(ουσιαστικα ενας 50αρης ειναι με χαμηλοτερο βολταζ) αλλα slo is slo...

Για τα συγκριτικα τα εχουμε πει και κατ'ιδιαν,ολη αυτη η μπασυλα κανει το συγκριτικα ελαφρως κοινωτυπα...γιατι δεν ειναι ευκολο να ξεχωρισουν τα χαρακτηριτικα του ηχοχρωματος του εκαστοτε ενισχυτη που δοκιμαζεις...

οι ενισχυτες και η κιθαρα γενικοτερα "βγαζουν" το χαρακτηρα του απο τις μεσσαιες συχνοτητες...(οχι απαραιτητα απο το mid knob)

Οσο παιζεις μεταλ αρχιδ...η τουλαχιστον ηχογραφεις με αυτο το τροπο(τιγκα στο σφιξιμο,την ογκυλα και ελλειψη μεσσαιων και πριμων) δεν μας βοηθας να διακρινουμε τα χαρακτηριστικα των ενισχυτων...

Και ειναι πολυ κριμα γιατι κανεις τεραστια προσπαθεια και πολυ δουλεια.Το ξερω απο πρωτο χερι...

Για παραδειγμα ενας ξυραφενιος ηχος ειναι ευκολοτερα διακριτος και συγκρισιμος με εναν αλλο επισης ξυραφενιο...και ας μην ειναι "ωραιος" γενικα σαν ηχος...σε βοηθανε τα μεσσαια και τα πριμα να καταλαβεις τη διαφορα...

Η μπασυλα και η ογκυλα κανουν ολους τους ενισχυτες αν οχι ιδιους σχεδον δυσκολα κατανοητους...

Γι'αυτο κι εγω ποτε δεν θεωρουσα τα βιντεο του ola σαν φερεγγυα δειγματα ηχοχρωματος...

 

Με πολυ και ειλικρινη σεβασμο σε οτι κανεις και σε αυτα που μας παρουσιαζεις και στο χρονο που αφιερωνεις για ολα αυτα... ;) ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι αληθεια και το ξερεις...

Στο συγκριτικο με τον σολντανο μου ειχα ψηφισει ρεκτο...

Μινι ΣΛΟ δεν  υπαρχει...απο τη στιγμη που υπαρχει πλακετα και οχι slipboard και δεν υπαρχουν οι DEYOUNG μετασχηματιστες σλο δεν ειναι...

καλος ενισχυτης(ουσιαστικα ενας 50αρης ειναι με χαμηλοτερο βολταζ) αλλα slo is slo...

Για τα συγκριτικα τα εχουμε πει και κατ'ιδιαν,ολη αυτη η μπασυλα κανει το συγκριτικα ελαφρως κοινωτυπα...γιατι δεν ειναι ευκολο να ξεχωρισουν τα χαρακτηριτικα του ηχοχρωματος του εκαστοτε ενισχυτη που δοκιμαζεις...

οι ενισχυτες και η κιθαρα γενικοτερα "βγαζουν" το χαρακτηρα του απο τις μεσσαιες συχνοτητες...(οχι απαραιτητα απο το mid knob)

Οσο παιζεις μεταλ αρχιδ...η τουλαχιστον ηχογραφεις με αυτο το τροπο(τιγκα στο σφιξιμο,την ογκυλα και ελλειψη μεσσαιων και πριμων) δεν μας βοηθας να διακρινουμε τα χαρακτηριστικα των ενισχυτων...

Και ειναι πολυ κριμα γιατι κανεις τεραστια προσπαθεια και πολυ δουλεια.Το ξερω απο πρωτο χερι...

Για παραδειγμα ενας ξυραφενιος ηχος ειναι ευκολοτερα διακριτος και συγκρισιμος με εναν αλλο επισης ξυραφενιο...και ας μην ειναι "ωραιος" γενικα σαν ηχος...σε βοηθανε τα μεσσαια και τα πριμα να καταλαβεις τη διαφορα...

Η μπασυλα και η ογκυλα κανουν ολους τους ενισχυτες αν οχι ιδιους σχεδον δυσκολα κατανοητους...

Γι'αυτο κι εγω ποτε δεν θεωρουσα τα βιντεο του ola σαν φερεγγυα δειγματα ηχοχρωματος...

 

Με πολυ και ειλικρινη σεβασμο σε οτι κανεις και σε αυτα που μας παρουσιαζεις και στο χρονο που αφιερωνεις για ολα αυτα... ;) ;) ;)

 

Για χαρα και απο μενα παιδες... σαν ιδιοκτητης του SLO, της παλιας παρτιδας μαλιστα με DeYoung transformers, εχω να πω οτι εχω ακουσει σχεδον ολους τους μικρους που παιζουν εκει εξω... Αν εχεις ¨κακομαθει¨ απο το μεγαλειο του SLO ειναι δυσκολο να κοιταξεις αλλου. Συμφωνα με την ιστορια , οταν ο Μαικ ζητησε απο την O'netics να του φτιαξει transformenrs, ζητησε κομματι για εναν ενισχυτη που θα παιζει blues, clean, hard rock και δεν ξερω γω τι αλλο ΜΕ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ!!!!! Το μεγαλειο αυτο βρηκε στους DeYoung, και ετσι δημιουργηθηκε ο πρωτος SLO. Τα transformers ειναι το σημαντικοτερο κομματι ενος λαμπατου, η βαση του,αν αυτο δεν λειτουργει οσο πρεπει τιποτε δεν θα κατσει οπως θελεις.

 

ΤΩΡΑ

 

Οι DeYoung τελειωσαν!!!!!

Ο DeYoung ωντας χρηστης SLO διαθετει ακομα καποια κομματια για να συνεχιστει η σειρα, τα οποια ομως ΔΙΑΤΙΘΕΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ SLO.

Ολοι οι υπολοιποι χρησιμοποιουν Onetics, οι οποιοι συμφωνα με τον Bill, ειναι παρα παρα παρα πολυ κοντα στουν κλασικους, σε σημειο που δεν καταλαβαινουμε την διαφορα.

Μιλαμε για μετασχηματιστες της Soldano, μην μπερδευεστε με Jet City κλπ.

 

ΑΡΑ

 

Ο Hot rod 25 ειναι κατα πολλους ο MINI SLO, χρησιμοποιωντας πανομοιοτυπο preamp, και τελικο σταδιο και εναν transformer που ερχεται πολυ κοντα στον κανονικο.

 

Επισης το χαμηλοτερο Wattage του ενισχυτη επιτρεπει να ακουμε και ποιοτητες gain τελικου απο το 4 και πανω, τις οποιες δεν καταλαβαινουμε στον SLO ευκολα λογω εντασης.

 

Για μενα????

 

Νομιζω οτι το ιδιο δεν ειναι, αλλα σεβομαι το οτι ο Soldano δεν κατακρεουργησε το ονομα του SLO λεγοντας τον Mini SLO, ουτε του εβαλε κινεζικα transformenrs, για αυτα υπαρχουν τα Jet City αλλωστε, τα οποια ειναι εντυπωσιακα μεν, αλλα ειναι παιχνιδια μπροστα σε κανονικους SOldano.

 

Μαλλον ειναι πααααρα παααααρα πολυ κοντα, θα επιστρεψω σε μερικες μερες που ισως τον εχω στα χερια μου

 

:o

"If I didn't build my own amps - I'd be playing a Cornford."

Mark Cameron

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου