Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για το Sustain


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια ερώτηση περί sustain. Ποιός είναι ο κυριότερος παράγοντας που επηρρεάζει το sustain; Η κιθάρα και ο εξοπλισμός γενικότερα ή η τεχνική;

Το ρωτάω διότι έχω πρόβλημα, οι νότες μου ξεχνάνε να σβήσουν!!! Και άντε όταν παίζω κανένα punk-rock ή ακόμα τίποτα blues βολεύει, αλλά στο μέταλ έχω πρόβλημα αν δεν τις palm-mutάρω.

threadender

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To sustain σε μια κιθάρα εξαρτάται από τους μαγνήτες και τα ξύλα!

Μια neck through κιθάρα έχει καλύτερο sustain από μία bolt-on ,καθώς και μαγνήτες active τύπου emg81/85/60 πολύ καλύτερο από τους single coil μιας strat!

Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς πρόβλημα έχεις!

Αλλά το sustain επηρεάζεται πιο πολύ από εξοπλισμό ,αν κ παίζει ρόλο και η τεχνική,δλδ αν θα παίξεις με vibrato, με tapping κ άλλες τέτοιες!

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως απλά δεν ¨κλείνεις¨τις νότες-χορδές που δεν πρέπει να ακούγονται?Γενικά είσαι καινούργιος στο άθλημα?Τουλάχιστον να αποκλείσουμε αυτό τον παράγοντα.Σε περίπτωση που το παραπάνω δεν ισχύει,τότε πιστεύω αυτό έχει να κάνει με λάθη σε εξοπλισμό και "υπερδοσολογίες" αυτού.

 

-ginargire με προλαβες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφ'όσον σας βλέπω να παραξενεύεστε συμπεραίνω ότι είναι πρόβλημα τεχνικής.

 

Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς πρόβλημα έχεις!

Το πρόβλημα είναι εάν παίξω ένα arpeggio μου ακούγεται αρκετά βαβουρωμένο, αφού κάθε νότα "κάθεται" στην επόμενη.

Ώπως είπα το πολύ sustain βολεύει στα hummer-on, pull-off αλλά σε ένα arpeggio όχι.

 

Γενικά είσαι καινούργιος στο άθλημα?

Είμαι αρκετά καινούργιος, κάνα χρόνο τώρα συστηματικά, αλλά μικρότερος γρατσουνούσα κάμποσο.

threadender

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να βγάλεις arpegio καλά και καθαρά, πρέπει να λιώσεις στην προπόνηση σε καθαρό πρώτα κ αργά αργά. Επίσης, να δώσεις μεγάλη προσοχή στα δάχτυλά σου! Αυτό που κάνεις λάθος (νομίζω τουλάχιστον) είναι ότι δεν εφαρμόζεις σωστά την τεχνική του rolling finger (δάχτυλο που "κυλάει"). Τα arpegios πρέπει να βγαίνουν τέλεια συγχρονισμένα,αλλιώς δουλειά σωστή δεν γίνεται!!!!

Οπότε καλή προπόνηση :)

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχχ αυτό το sustain!!...κάθε φορά που ακούω κάποιον κιθαρίστα να μιλά για το sustain μου θυμίζει ελεεινά την πρώτη φορά που είδα το Spinal Tap...

 

-"Can you  hear it??"

-"No"

-"Exactly! It's sustain!!"

 

;D ;D ;D ;D

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου