Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για το Sustain


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να ακουστούν καλά τα arpeggio, πρέπει η διάρκεια της μίας νότας να έχει σβήσει πριν ξεκινήσει η επόμενη. Αυτό το ελέγχεις με τα δάχτυλα σου. Ίσως θα πρέπει να στο δείξει κάποιος που ξέρει και μπορεί.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ακουστούν καλά τα arpeggio, πρέπει η διάρκεια της μίας νότας να έχει σβήσει πριν ξεκινήσει η επόμενη.

Αυτό ομολογώ ότι δεν το ήξερα. Θέμα για μελέτη.

threadender

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να θελω να στο παιξω ιστορια,γιατι δεν ειμαι κιολας, τι τα θες τα arpeggios?Μαθε να παιζεις πρωτα καλα το ain't talkin about love(και τετοιου ειδους hard rock αρπισματα,ο συγκεκριμενος εχει καμποσα) και μετα,πολυ μετα παιζεις και τα arpeggios και γουσταρεις.Στο λεω γιατι ολοι εμεις που παιρνουμε μονοκοπανια μια κιθαρα,κ ηλεκτρικη κιολας(γιατι την κλασσικη την παιζουμε στα δακτυλα τρομαρα μας) μαθαινουμε τελοιως ανορθοδοξα με το να πηγαινουμε κατ'ευθειαν στα δυσκολα.Δες παιδια που εκαναν ωδειο μικροι,ποσο καλυτερο επιπεδο/ποιοτητα/βασεις εχουν και θα καταλαβεις/ζηλεψεις  ;)

 

Υ.Γ μην νομιζεις και εγω τις μ***κιες κανω.Τωρα εχω αρχισει να βγαζω το solo του crazy train (ποτε θα το τελιωσω δεν ξερω ;D) και δεν ειμαι αξιος να πιασω μια F....γ***σε τα ;D

Fight for Freedom, Fight for RAMBO!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επειδή οι συζητήσεις για το "σαστέιν" (ελλ.: sustain) κάθε τόσο έρχονται στην επιφάνεια, θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση: το sustain δεν έχει τίποτα να κάνει με ενισχυτές, πετάλια, μαγνήτες (εντάξει, ίσως λίγο με τους τελευταίους, αν είναι πολύ hot μπορεί να κόβουν sustain, εμποδίζοντας τις χορδές να πάλλονται).

 

Όλα αυτά για τον απλούστατο λόγο ότι το sustain αφορά την ακουστική ενός οργάνου (ναι, και της ηλεκτρικής κιθάρας) και επηρεάζεται ΜΟΝΟ από την κατασκευή της τελευταίας (π.χ. τα ξύλα σώματος και μπράτσου, το neck joint, τη γέφυρα, κλπ) και το setup της (π.χ. το action).

 

Αυτό που λανθασμένα αποκαλείται τόσες φορές "sustain" στον ηλεκτρικό ήχο είναι feedback και τονισμένες αρμονικές λόγω της προενίσχυσης ή από επιπλέον gain stages (OD/Distortion). Αυτό το "sustain" μπορεί να μειωθεί για παράδειγμα χρησιμοποιώντας αρκετό compression.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να θελω να στο παιξω ιστορια,γιατι δεν ειμαι κιολας, τι τα θες τα arpeggios?

Εγώ δεν τα θέλω απλά αυτά εμφανίζονται!  :D

Το ανέφερα γιατί εκεί εμφανίζεται τρανταχτά το πρόβλημα που ανέφερα.

(Όχι ότι είμαι ο master shredder και το 'χω ρίξει στα αρπέτζια)

 

Μαθε να παιζεις πρωτα καλα το ain't talkin about love.

+1

 

Δες παιδια που εκαναν ωδειο μικροι,ποσο καλυτερο επιπεδο/ποιοτητα/βασεις εχουν και θα καταλαβεις/ζηλεψεις  ;)

+1

Όντως έχω μια έλλειψη μουσικής παιδείας, αλλά δεν είμαι επαγγελματίας και παίζω για την πάρτη μου!

(Είμαι bedroom player πλέον).

 

@The Genius Loci

Είσαι σαφής και επεξηγηματικός.

threadender

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου