Προς το περιεχόμενο

Αποριες περι time signature


Pit1991

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας θα ηθελα να ρωτισω τι διαφορες εχουν τα εξης time signatures(ή κοινως ΜΕΤΡΑ)

 

4/4  C  8/8

 

Βασικα δεν εχω καταλαβει ακομα τι παιζει με αυτα ποσους χρονους χωραει το καθενα και τα σιναφη....

 

Δηλαδη τι διαφορα εχει το 4/4 με το 8/8

Γιατι μου φενεται οτι ειναι τα ιδια;

 

Αν μπορει κανεις να μου εξηγισει πως ακριβως λειτουργουν θα το ειμαι ευνομων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα θεωρήσω ότι ξέρεις τι είναι το ένα τέταρτο και το όγδοο και οι χρονικές υποδιαιρέσεις γενικά...

 

Λοιπόν 4/4 όπως λέει χωράει τέσσερα τέταρτα. Τα 8/8 προσωπικά δεν το έχω δει να χρησιμοποιείται ποτέ σε καμιά παρτιτούρα, αλλά ενώ χωράει και αυτό τέσσερα τέταρτα αυτό που υποδηλώνει είναι ότι η υποδιαίρεση του χρόνου είναι το όγδοο στην προκειμένη έναντι του τετάρτου στα 4/4.

 

Φαντάζομαι το συμβολισμό 8/8 τον είδες σε κάτι τύπου guitar pro?

Σε κάτι στο οποίο μπορεί να εξυπηρετήσει αυτό είναι να ακούς χτυπήματα ανά όγδοο στο μετρονόμο οπότε πχ και να κατανοήσεις/ εκτελέσεις πιο εύκολα μερικά πιο πολύπλοκα ρυθμικά σχήματα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ειχα γραψει τη παρακατω απαντηση πριν, αλλα εχασα το δικτυο, δερ ιτ γκοουζ)

 

κατ αρχην μπορουν θεωρητικα να ειναι το ιδιο (στο περιπου). συνηθως βαζουν ογδοα για να υποδηλωσουν πιο γρηγορο τεμπο. Και αν ειναι 8 σημαινει οτι ο ρυθμος κανει ενα κυκλο με περιοδο 8 χτυπηματων, ας πουμε

 

ετσι τα 8/8 μπορουν να τονιστουν πχ 3+3+2 κατι που δεν μπορεις να εχεις στα 4/4

σε μια παρτιτουρα στο δειχνει αυτο η ομαδοποιηση των νοτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα θεωρήσω ότι ξέρεις τι είναι το ένα τέταρτο και το όγδοο και οι χρονικές υποδιαιρέσεις γενικά...

 

Λοιπόν 4/4 όπως λέει χωράει τέσσερα τέταρτα. Τα 8/8 προσωπικά δεν το έχω δει να χρησιμοποιείται ποτέ σε καμιά παρτιτούρα, αλλά ενώ χωράει και αυτό τέσσερα τέταρτα αυτό που υποδηλώνει είναι ότι η υποδιαίρεση του χρόνου είναι το όγδοο στην προκειμένη έναντι του τετάρτου στα 4/4.

 

Φαντάζομαι το συμβολισμό 8/8 τον είδες σε κάτι τύπου guitar pro?

Σε κάτι στο οποίο μπορεί να εξυπηρετήσει αυτό είναι να ακούς χτυπήματα ανά όγδοο στο μετρονόμο οπότε πχ και να κατανοήσεις/ εκτελέσεις πιο εύκολα μερικά πιο πολύπλοκα ρυθμικά σχήματα.

 

 

 

 

σε θαυμαζω...!!!!

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως πολύ σωστα ειπώθηκε η μία περίπτωση είναι να δεις το 4/4 σαν "'double time feeling" , δηλ αντί γαι 4 μέρη στο μέτρο να υπάρχουν 8.

 

Η άλλη είναι να δεις το 8/8 σαν μικτό μέτρο και να το μετρήσεις 3+3+2 (όπως είπε ο Νικόλας), 3+2+3, 2+3+3.

 

Αυτη η δεύτερη περίπτωση βέβαια έχει μία ιδιαιτερότητα: ενώ είναι μικτό μέτρο, μπορεί να έχει feeling 4/4. Απλώς πολλές φορές είναι πολύ ασαφή τα όρια σε τέτοιες καταστάσεις.

 

Μιά άλλη περίπτωση είναι η σύγχηση μεταξύ του 3/4 και του 6/8. Αν και συνήθως είναι σαφές από τη μελωδία τί είναι, έχω συναντήσει ντράμμερς που το αισθάνονται και από τις 2 πλευρές.

 

Τι να πεις...

 

Παλιοζωή...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η διαφορά (αυτό που είπε πάνω κάτω ο συνονόματος) είναι στην 'βάση' του ρυθμού. Είναι εντελώς διαφορετικό το να μετράς 4 τέταρτα, και να μετράς 8 όγδοα. Ειδικά σε πιο σύγχρονα ιδιώματα που μπορεί να αλλάζει το μέτρο κάθε τόσο, πρέπει να υπολογίζει κανείς σε τι θα μετράει ο εκτελεστής.

 

3/4 και 6/8: Το 3/4 είναι 2+2+2 ενώ το 6/8 είναι 3+3. ;) (το ξέρω ότι το ξέρει ο mij, απλά είπα να το αναφέρω.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thks guys και εγω κατι τετοιο πιστευα αλλα ηθελα επιβεβαιοση

 

Θα θεωρήσω ότι ξέρεις τι είναι το ένα τέταρτο και το όγδοο και οι χρονικές υποδιαιρέσεις γενικά...

 

@Evilnye

Καλα θεώρησες...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου