Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με dirty chanel


Dlydian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά, θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας σε ένα πρόβλημα που αντιμετώπισα εχτές με τον ενισχυτή μου.

Τον Μάιο που μας πέρασε αγόρασα μια κεφαλή orange TH30 και την οδηγάω μέσα απο μια καμπίνα orange PPC 2X12.

Ο ενισχυτής παίζει κάθε εβδομάδα από τότε επί 5 ώρες περίπου στην πρόβα μας και έχει κάνει και 2 live.

 

Το πρόβλημα που αντιμετώπισα εχτές στην πρόβα έχει ως εξής.

Το βρώμικο κανάλι του ενισχυτή δεν είχε καθόλου δύναμη/ένταση. Το βρώμικο κανάλι το ξέρω οτι έχει μικρότερη ένταση από το καθαρό αλλά αυτό δεν έπαιζε καθόλου σχεδόν. Το καθαρό ήταν μια χαρά στην έναστη του...σκότωνε κανονικά...αλλά το βρώμικο τίποτα.

 

Συνήθως στις πρόβες παίζω με το καθαρό volume στις 7 ενώ το βρώμικο για να έχει την αντίστοιχη ένταση στις 10 με 12. Εχτές όμως το έβαζα στις 3 και πάλι ίσα που ακουγόταν.

 

Η σύνδεση της πεταλιέρες (POD HD400) μου ήταν με 4 καλώδια (FX-LOOP).

Έβαλα και την κιθάρα κατευθείαν επάνω στον ενισχυτή και πάλι το ίδιο μου έκανε.

 

Έχει κανείς από την εμπειρία του ιδέα τι μπορεί να είναι και αν μπορώ να το φτιάξω εγώ ώστε να αποφύγω να το πάω στο μαγαζί που το αγόρασα και μείνω χωρίς ενισχυτή για κανένα μήνα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως εχει προβλημα η προενισχυτικη (ή οι προενισχυτικες ) λυχνιες του βρωμικου καναλιου,αλλαξε την και θα εισαι μια χαρα.Στο owners manual φανταζομαι θα γραφει ποιες λυχνιες οδηγουν το βρωμικο καναλι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως εχει προβλημα οι προενισχυτικη (ή οι προενισχυτικες ) λυχνιες του βρωμικου καναλιου,αλλαξε την και θα εισαι μια χαρα.Στο owners manual φανταζομαι θα γραφει ποιες λυχνιες οδηγουν το βρωμικο καναλι.

 

Superfunk σε ευχαριστώ για την βοήθεια.

 

Δυστυχώς προς μεγάλη μου έκπληξη το owners manual είναι οτι πιο λιτό έχω δεί. Ούτε διαγραμμα ούτε τίποτα. Απλά τα βασικά νομικά.

 

Θεωρώ οτι θα μπορέσω να βρω στο internet οδηγίες πως να αλλάξω τις λάμπες και ποιες καθώς είναι ο πρώτος λαμπατος ενισχυτής που έχω.

 

Ξέρεις αν οι λάμπες καλύπτονται απο την εγγύηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαξε λαμπα(ες) και βαλε LED - δεν καιγονται με τιποτα  :P

 

Ασε...κι αυτά καίγονται!!! Χώρια ότι αν βάλω led λάμπες θα παίζει μόνο κινέζικα τραγούδια μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις αν οι λάμπες καλύπτονται απο την εγγύηση;

 

δεν ξερω ,ρωτα εκει που τον αγορασες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις αν οι λάμπες καλύπτονται απο την εγγύηση;

 

Απο το site της Orange:

"Tubes and speakers are warrantied for a period of 90days from the purchase date"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυχνία θα είναι αλλά πρέπει να δεις το παρακάτω θέμα σχετικά με το ποια να αλλάξεις:

http://forum.orangeamps.com/viewtopic.php?f=3&t=43439

 

Καταρχάς τσέκαρε ότι ανάβουν όλες (βγάζεις τα μεταλλικά καπάκια)

 

Αν κάποια δεν ανάβει(στο σκοτάδι) καθόλου(μα καθόλου όμως), είναι υποψήφια για αποχώρηση... ;D

 

Λένε πως η μία 12AX7 του dirty channel είναι αυτή που είναι μόνη της κοντά στις τελικές.

 

Αλλο τεστάκι για να τσεκάρεις αν μια λυχνία φτάνει στα τελευταία της (κι ίσως μικροφωνίζει) είναι να πάρεις ένα μολυβάκι και με τη μύτη να χτυπάς ελαφρά απ το πλάι μία μία τις λυχνίες. O ενισχυτής πρέπει να είναι ανοικτός, με ένταση στο 1/4 και στο play(όχι standby), χωρίς κιθάρα επάνω.

Αν ακούς το κτύπο στην καμπίνα/μεγάφωνο έντονα, σημαίνει ότι αυτή η λυχνία που κτυπάς ελαφρά, αρχίζει να μικροφωνίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου