Προς το περιεχόμενο

Soldano Avenger 50 vs Mesa Boogie Dual rectifier


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Soldano και απο μενα...O mesa δεν μου αρεσε για τον ιδιο λογο που δεν μου αρεσε και ιδιαιτερα στο προηγουμενο βιντεο. Ενω ολοι οι υπολοιποι ενισχυτες ακουγονται αξιοπρεπως συγκεκριμενα με τον mesa κανεις κατι περιεργο...

 

Βασικα δεν ξερω... Κοιτα το σιγουρο ειναι οτι δεν ταιριαζει και σε αυτο το στυλ μουσικης... Πιστευω αν επαιζα κανενα death metal τοτε ο soldano θα ειχε το προβλημα.... Παντως γενικα δεν του δινω και τοσο Presence και χανεται...

 

το περιμενα τυφλο το τεστ αλλα η διαφορα ειναι ΑΧΑΝΗΣ

την μια ψηφο ο mesa πρεπει να την πηρε μονο απο αντιδραση.

ευκολα soldano.

τωρα ειδα οτι μπουσταρεις τους ενισχυτες δεν το χα δει στα αλλα βιντεο αλλα μαλλον ισχυε και εκει?

θα προτιμουσα να τους ακουσω ατοφιους.

η ηχογραφηση οντως πολυ καλυτερη

 

σορυ ρε φιλε το ειχα ετοιμασει καιρο το βιντεο απλα δεν το ειχα ανεβασει... οποτε δεν γινοταν τυφλο πλεον...

 

τους μπουσταρησα και τους δυο ναι...

 

δηλαδη δεν σας αρεσει το σημειο 3:00

 

 

την μια ψηφο ο mesa πρεπει να την πηρε μονο απο αντιδραση.

 

 

::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ποιος να την εριξε , ποιος να την εριξε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλά δεν τίθεται αμφισβήτηση...o Soldano είναι μακράν καλύτερος!

Ο Mesa ήταν όλιγον βαβούρα. Πολύ μπάσος, πολύ scooped. Σε αντίθεση με τον Soldano που θα τον χαρακτήριζα "ζωντανό", με πολύ περισσότερη ακρίβεια (definition).

Δεν ξέρω βέβαια αν φταίει το EQ του Mesa που ακούγεται έτσι.

 

Πολύ ωραίο συγκριτικό Άρη!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω μου τον παιθανατε τον boogie ρε παλιοτομαρα... Περιμενω τον the octapus να βοηθησει λιγο την κατασταση...

 

Παντως σχετικα με το θεμα μιξη και μπασιλα και ογκιλα κτλ... ΑΤο παρακατω στυλ μιξαρισματος σας αρεσει καλυτερα οσον αφορα το equing της κιθαρας ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου άρεσε Άρη. Δεν χαντακωνόταν από το πολύ μπάσο. Νομίζω αναδεικνύεται πολύ καλύτερα ο ήχος του ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι, ποιός, που; Είπατε κάτι για τον recto; Μια στιγμή να πάρω το μαστίγιο....έτοιμος.

Ποιός κακολόγησε τον recto να τον σκίσω, ποιός; Αλήτες  ;D

 

Βασικά σ' αυτό το βίντεο ο soldano ακούγεται καλύτερα. Ε ναί λοιπόν θα αυτομαστιγωθώ.  ;D Το τονίζω όμως, σ' αυτό το βίντεο.

 

Λοιπόν Άρη προτείνω το εξής. Όποτε μπορείς θα κάνεις τέτοια βιντεάκια με δύο ενισχυτές και με ψηφοφορία. Μ' αυτούς που θα κερδίσουν θα κάνεις άλλο βίντεο πάλι με ψηφοφορία κ.ο.κ. και έτσι από ένα σύνολο θα φτάσουμε ανα ζεύγη στους δύο καλύτερους που θα διαγωνιστούν για τον τίτλο του Noiz's next top (metal) amp.  ;D Τι σκέφτηκα πάλι ο π0yσt1s.  ;D ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικιά μου είναι η δεύτερη ψήφος για τον mesa :P

 

Σοβαρά το προτιμώ το bottom του boogie, κάτι με χαλάει στα μεσαία του soldano.

Ίσως να ταιριάζει καλύτερα στο κομμάτι αλλά σαν ήχο προτιμώ και πάλι τον mesa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρακατω στυλ μιξαρισματος σας αρεσει καλυτερα οσον αφορα το equing της κιθαρας ?

Ναι ηταν αρκετα καλο...Προσεγγισε αρκετα τον ηχο που θαθελα να ακουσω σε ενα τετοιο κομματι.

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψήφισα τον Soldano, γιατί ο ήχος του ήταν πιο "bright" για αυτό το στυλ παιξίματος.

(ο recto μου ακουγόταν σαν "συναχωμένος" ένα πράγμα..  :P )

 

Ωστόσο, έχω τις επιφυλάξεις μου για το αν θα μπορούσε o Soldano να ανταπεξέλθει σε πιο death παιξίματα, όπως επισήμανε και ο Άρης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το παρατήρισα το λαμπάκι από τον EVH είναι αναμένο,μήπως κάνουμε καμιά ζαβολιά  ;D

 

Ο Kλασσικος Ελληνας... Ο πονηρος...

 

Αν και δεν το θελω , μπορεις να εστιασεις λιγο το βλεμμα σου ακριβως ΚΑΤΩ απο τον καβαλο μου... Αχνοφαινεται ενίοτε εκτος απο το input του ενισχυτη... !!!

 

Πονηρε ... εεεε πονηρε  :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου