Προς το περιεχόμενο

Re Amping


loopbasedmusic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί να έχει πρόβλημα να πάρει το di του μετά τα πετάλια? ???

Ας κάνει reamping μετά και τα εφέ θα προσφέρονται πιάτο χωρίς να χρειάζεται να στηθεί κάποιος καραούλι στον ενισχυτή και να ανοιγοκλείνει πετάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να έχει πρόβλημα να πάρει το di του μετά τα πετάλια? ???

Ας κάνει reamping μετά και τα εφέ θα προσφέρονται πιάτο χωρίς να χρειάζεται να στηθεί κάποιος καραούλι στον ενισχυτή και να ανοιγοκλείνει πετάλια.

Γιατί τα time-based effects θα ακούγονται αχταρμάς με την παραμόρφωση από πάνω, εκτός κι αν παίζουν με καθαρό ήχο ή πολύ λίγο gain.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τα time-based effects θα ακούγονται αχταρμάς με την παραμόρφωση από πάνω, εκτός κι αν παίζουν με καθαρό ήχο ή πολύ λίγο gain.

 

Mόλις προχθες το κάναμε και ακούγεται μια χαρά! Τίγκα παραμόρφωση και το di μετά από Wah, delay και chorus.. ;). Νο problemo. Τry it at home!

Είναι σαν να παρεμβάλλεις ανάμεσα στο τελευταίο πετάλι σου (όποιο και να είναι αυτό) και στον ενισχυτή, ένα di και ένα reamper (ας πούμε και μαζί με 2 μετατροπές προς-και-από τον υπολογιστή)

 

edit: μιλάμε πάντα για πετάλια που συνδέονται σε σειρά και όχι στο effect loop!

 

@loopbasedmusic. Το σκέφτεσαι κάπως παράξενα (ή δεν το "πιάνω" εγώ)! Θα έχεις το line από τα εφέ και πες πως το κάνεις reamp. To άλλο σήμα με τον dry ενισχυτή, τι το θέλεις? Δεν θα έχεις παραμόρφωση (με εφέ) μετά και παραμόρφωση dry, δηλαδή x2? Λίγο παράξενο μου ακούγεται και ίσως ακούγεται phasing. (αλλά μπορεί και να δουλέψει!)

Στη θέση σου θα άφηνα τον ενισχυτή καθαρά μόνο ως monitor για τον κιθαρίστα, και (αν έχεις 2 di) θα σπλιτάριζα 2 καθαρά σήματα, 1 πριν τα εφέ (input 1), και ένα μετά τα εφέ (input 2) ώστε να στείλω μετά στον ενισχυτή την μίξη που θέλω,(dry/wet) πριν βγει από τον υπολογιστή. (Δεν το'χω κάνει, απλώς μου ήρθε σαν ιδέα).

Ίσως είναι καλύτερη λύση. Αν βρω αύριο χρόνο στο στούντιο ίσως δοκιμάσω και τα 2 και σου πω τι ακούγεται καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου