Προς το περιεχόμενο

Fender Strat goes metal


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια λύση δε θα ήταν να ανοίγω το boost μου όταν παίζω στον HS-3?

Ναι θα ήταν λύση αλλά αν μου λες ότι θα είναι το μοναδικό σου όργανο καλύτερα θα ήταν να είναι ισσοροπημένο, δεν θες να σε κουράσει σε βάθος χρόνου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Δε θα είναι λίγο υπερβολικό σε συνδυασμό με τον Fast Track?

Ναι θα ήταν λύση αλλά αν μου λες ότι θα είναι το μοναδικό σου όργανο καλύτερα θα ήταν να είναι ισσοροπημένο, δεν θες να σε κουράσει σε βάθος χρόνου...

Δεν ξέρω αν θα με κουράσει αυτή η διαδικασία.Βασικά προτιμώ να έχω τον ήχο που θέλω και να παιδεύομαι λίγο,παρά να συμβιβαστώ ηχητικά.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέφερα τους Pantera ενδεικτικά,με σκοπό να δείξω το πόσο gain θα ήθελα να βγάζει η κιθάρα!

 

Οι κιθαρες δεν βγαζουν gain,οι ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ βγαζουν.

 

Οπως σου ειπαν και τα παιδια με οποιονδηποτε ΑΘΟΡΥΒΟ μαγνητη και τον σωστο ΕΝΙΣΧΥΤΗ παιζεις τα ΠΑΝΤΑ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οι κιθαρες δεν βγαζουν gain,οι ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ βγαζουν.

 

Οπως σου ειπαν και τα παιδια με οποιονδηποτε ΑΘΟΡΥΒΟ μαγνητη και τον σωστο ΕΝΙΣΧΥΤΗ παιζεις τα ΠΑΝΤΑ.

Σε περίμενα πώς και πώς Superfunk!! ;D Ο ενισχυτής μου είναι ένας Blackstar και αυτός θα παραμείνει κιόλας.Από μαγνήτες τι έχεις να προτείνεις?

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω νομιζω οτι ο hs3 που εχεις πχ ειναι φοβερος μαγνητης για οτιδηποτε εκτος συγχρονο downtuned mayhem.Tου πετας τονους distortion και παραμενει altende(οπως τα..ζυμαρικα ;D) ακους ολες τις νοτες και οχι μια μπασαδουροσυγχηση.Απο την αλλη  σε συνδιασμο με αλλους μαγνητες και ιδιαιτερα με δυνατο διπλο η διαφορα στο output οπως ειπωθηκε θα ειναι αβυσσαλεα και προβληματική.

 

Μια καλη συγχρονη λυση σε strat που πλησιαζει το...all in one για μενα ειναι να βαλεις medium output humbuckers  οπως πχ dimarzio chopper-cruiser για γεφυρα και neck αντιστοιχα και με αντιστοιχα πεταλια και ενισχυτη να παιρνεις τον ηχο που θες.Οι medium output πατανε καπου αναμεσα σε μονους και διπλους απο πλευρας ηχου και πιστευω οτι μπορεις να παρεις τα παντα με τους καταλληλους ενισχυτες και πεταλια εκτος ισως απο downtuned συγχρονο καφρομεταλ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγω νομιζω οτι ο hs3 που εχεις πχ ειναι φοβερος μαγνητης για οτιδηποτε εκτος συγχρονο downtuned mayhem.Tου πετας τονους distortion και παραμενει altende(οπως τα..ζυμαρικα ;D) ακους ολες τις νοτες και οχι μια μπασαδουροσυγχηση.Απο την αλλη  σε συνδιασμο με αλλους μαγνητες και ιδιαιτερα με δυνατο διπλο η διαφορα στο output οπως ειπωθηκε θα ειναι αβυσσαλεα και προβληματική.

 

Μια καλη συγχρονη λυση σε strat που πλησιαζει το...all in one για μενα ειναι να βαλεις medium output humbuckers  οπως πχ dimarzio chopper-cruiser για γεφυρα και neck αντιστοιχα και με αντιστοιχα πεταλια και ενισχυτη να παιρνεις τον ηχο που θες.Οι medium output πατανε καπου αναμεσα σε μονους και διπλους απο πλευρας ηχου και πιστευω οτι μπορεις να παρεις τα παντα με τους καταλληλους ενισχυτες και πεταλια εκτος ισως απο downtuned συγχρονο καφρομεταλ....

Ωραίο σχόλιο,εμπεριστατωμένο.Θα σου πω τα δεδομένα,ο Fast Track 2 που αναφέρω,μου τον έδωσαν τσάμπα,οπότε θα πορευτώ με αυτόν,το θεωρώ χαζό να αγοράσω άλλον.Εκτός αν δώσω τον Fast Track.Επίσης,ως φανατικός του χοντρού Σουηδού,λατρεύω τον HS-3.Ξέρω ότι θα έχω πρόβλημα με το Output αλλά θέλω να έχω στο neck τον HS-3.Δε μου αρέσει η λύση με 3 medium output,πολύ μετριοπαθής λύση (με την καλή έννοια).

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε τους έχεις ήδη τους μαγνήτες? Αν τους έχεις, βάλτους πάνω παίξε με τα ύψη και δες που βρίσκεσαι, κάποια διαφορά θα υπάρχει αλλά μπορεί να είναι διαχειρίσιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κάτσε τους έχεις ήδη τους μαγνήτες? Αν τους έχεις, βάλτους πάνω παίξε με τα ύψη και δες που βρίσκεσαι, κάποια διαφορά θα υπάρχει αλλά μπορεί να είναι διαχειρίσιμη.

Αυτή τη στιγμή η κιθάρα βρίσκεται στο τελευταίο στάδιο κατασκευής της,δεν την έχω παίξει ακόμα.Θα φοράει 2 Entwistle Custom Pickups σε neck και Middle οι οποίοι κατά 99% θα αλλαχθούν και στη γέφυρα θα είναι ο Fast Track.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμή η κιθάρα βρίσκεται στο τελευταίο στάδιο κατασκευής της,δεν την έχω παίξει ακόμα.Θα φοράει 2 Entwistle Custom Pickups σε neck και Middle οι οποίοι κατά 99% θα αλλαχθούν και στη γέφυρα θα είναι ο Fast Track.

 

Καταρχην για την χρηση που θες(ποιο κοντα σε superstrat παρα strat) δεν νομιζω οτι πρεπει να σκας ιδιαιτερα για τον μεσαιο(αμα δεν περισσευουν και φραγκα).Τον χρησιμοποιεις τοσο?Αστον προς το παρον και παρε ενα καλο rail για neck γιατι τον hs3 τον βλεπω να τον κολλας στις χορδες για να τον ισσοροπησεις με τον fast track 2 που ειναι πολυ hot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καταρχην για την χρηση που θες(ποιο κοντα σε superstrat παρα strat) δεν νομιζω οτι πρεπει να σκας ιδιαιτερα για τον μεσαιο(αμα δεν περισσευουν και φραγκα).Τον χρησιμοποιεις τοσο?Αστον προς το παρον και παρε ενα καλο rail για neck γιατι τον hs3 τον βλεπω να τον κολλας στις χορδες για να τον ισσοροπησεις με τον fast track 2 που ειναι πολυ hot.

Τον μεσαίο τον θέλω να έχει καλά καθαρά,πάντα χρειάζονται.Έχεις κάποιον καλό rail στο μυαλό σου που να ακούς τόσο καλά την πένα όπως στον HS-3?

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου