Προς το περιεχόμενο

Fender Strat goes metal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Τελικά μπορεί ή όχι μια Fender Strat με single coils ή έστω με 2 single coils και έναν humbucker σε μέγεθος single coil να παίξει metal; Και όταν λέω metal,εννοώ Pantera,Lamb of God και τα σχετικά.Αν ναι,πώς;

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

 

 

Αν λέγοντας metal εννοούσες Maiden, Malmsteen και τέτοια θα απαντούσα ναι.

 

Για Pantera, Slipnot και τα συναφή, δεν το νομίζω, και μάλιστα καθόλου.

 

Σίγουρα από κάποια φάση και μετά, όσο προσθέτεις γκάζι τόσο οι μαγνήτες χάνουν τον ορίτζιναλ χαρακτήρα τους, αλλά δεν πιστεύω ότι αν βάλω σε μια single coil strat με vintage tremolo πολύ γκάζι, θα ακουστεί το  ίδιο καλά το αποτέλεσμα (τουλάχιστον σε πρόβα ή live) με ένα μεταλοκίθαρο με hot μαγνήτες και floyd rose trem., ούτε με μια Les Paul με EMG, που θα έχει και την ''μπασαδούρα'' της (καλή για μέταλ), και το sustain της, και τον όγκο της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλειδώνεις το τρέμολο, βάζεις ένα bareknuckle warpig στο bridge, κοιτάς να έχει τουλάχιστον 500άρια pots, βάζεις από 11άρες χορδές και πάνω και παίζεις και τεχνικό gridgore death με industrial επιρροές άμα γουστάρεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια και με έναν από τους γνωστούς hot humbuckers σε single-coil size που λες θα φτάσεις κοντά (πάντα με τον κατάλληλο ενισχυτή), αλλά άμα είναι να το κάνεις κάντο σωστά και ο warpig σκοτώνει σε bright κιθάρες, θα βάζεις κάτω πολλές gibson  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Εξαρτάται κατά το μεγαλύτερο ποσοστό απ το υπόλοιπο gear που έχεις. Το βασικό spec της κιθάρας πρέπει να είναι οι σχετικά αθόρυβοι μαγνήτες (όχι πολύ hum και μικροφωνισμούς). Ψάξε για hello kitty metal στο youtube ή strat metal και θα βρεις πολλά ενδιαφέροντα.

  Μάλιστα, μέσα από guitar rig και software, μπορείς να ηχογραφήσεις χαλαρά brutal κομμάτι με stock Squier Bullet. Αρκετοί παραγωγοί κάνουν τέτοια κόλπα. Eίναι θέμα VST εφφέ, μείξης, παραγωγής. Φυσικά, βοηθά το να έχεις έστω medium output μαγνήτες (κεραμικούς συνήθως) και σχεδόν επιβάλλεται να έχεις lower tuning με παχιές χορδές.

Mε μαγνήτη σε φάση hot rail(διπλό σε μέγεθος μονού), φυσικά και θα μπορείς να κάνεις όλα τα παραπάνω πολύ πιο άνετα με ένα high gain ενισχυτή ή software.

Τα υπόλοιπα είναι στα χέρια του παίκτη. Αν έχει αξιοπρεπή εξοπλισμό(όχι κατ ανάγκη πανάκριβο, αξιοπρεπή), δεν το σταματά τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω, το Guitar Rig κανει θαυματα. Εχω βγαλει metal ηχο με squier tele stock!  :)

 

Δεν νομιζω ομως οτι θα τα καταφερνε συνδεμενη σε ενισχυτη ή/και με metal πεταλακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα απαντήσω σε όλα όσα είπατε ξεκινώντας από βασικές πληροφορίες που κακώς δεν σας είπα.Είμαι στο τελικό στάδιο κατασκευής μιας partcaster με εξαιρετική ξυλεία και έχει μείνει μόνο το θέμα των μαγνητών.Το θέμα μου είναι ότι δε μου αρέσει οπτικά το HSS pickguard,γι'αυτό και μίλησα για single coil size humbuckers.Ο σκοπός μου είναι να έχω μια κιθάρα όσο πιο all around γίνεται,δηλαδή ανάλογα με τον μαγνήτη που θα χρησιμοποιώ,να μπορώ να έχω ένα ευρύ φάσμα ήχων.Προς θεού,δε ζήτησα να μπορεί να παίξει το όργανο από jazz μέχρι death metal,δεν γίνεται αυτό.Αυτό που ζητάω είναι να μπορεί να παίξει αξιοπρεπώς από blues rock (Gary Moore ας πούμε) έως Pantera.Το σκέφτομαι έτσι,με τη λογική ότι τα ενδιάμεσα (σε gain) είδη μουσικής,όπως hard rock,heavy rock,heavy metal,neoclassical metal,θα μπορεί να αποδώσει όσο καλύτερα γίνεται.Ο εξοπλισμός μου είναι ένας Blackstar HT-5R,ένα POD XT στη loop,ένα Cry Baby Wah και ένα DOD 308 (Malmsteen sig).

Ισχύει ότι με το Guitar Rig θα μπορούσα να βγάλω τέτοιους ήχους,αλλά κυρίως με ενδιαφέρει με τον υπάρχον εξοπλισμό που διαθέτω,γιατί το Guitar Rig το χειρίζομαι μόνο στο σπίτι.Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hot rails - bridge

Little '59 - neck

Vintage Fender - middle

 

από Βαμβακάρη μέχρι Burzum

 

Κεφάλι Με ποοοολύ γκάζι (όχι απαραίτητα λάμπα)

Καμπίνα 2χ12 τουλάχιστον

 

Και συνοδοιπόρους-συνπαίκτες  μεταλάδες που σε μπριζώνουν να σκίσεις τη γάτα.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χλωμό σε βλέπω, άλλωστε πως θα γίνει, και μόνο τα κουρδίσματα είναι διαφορετικά, εκτός αν παίξεις gary moore με C# κούρδισμα  ;D Είναι άκρα αντίθετα ο Gary Moore και οι Pantera, ιδανικά πρέπει να έχεις δυο κιθάρες, εντελώς άλλη προσέγγιση σε μαγνήτες/ ρυθμίσεις/ τρέμολο κλπ κλπ

 

Από εκεί και πέρα θα σου έλεγα να κάνεις το project οπως το έχεις φανταστεί, βάλε και τον διπλό σε μέγεθος μονού  όπως λέει και ο bouzoukleri και μια χαρά θα είσαι. Απλά μην έχεις μεγάλες προσδοκίες, αν γινόταν αυτό όλοι θα έπαιζαν με την ίδια κιθάρα  ;D

 

 

Πάντα IMHO, YMMV κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου