Προς το περιεχόμενο

Fender Strat goes metal


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον μεσαίο τον θέλω να έχει καλά καθαρά,πάντα χρειάζονται.Έχεις κάποιον καλό rail στο μυαλό σου που να ακούς τόσο καλά την πένα όπως στον HS-3?

 

Σου ειπα εγω ψηφιζω dimarzio cruiser για neck.Εννοειται αθορυβος πολυ καλος σε high gain καταστασεις αλλα οχι και τοσο μακρια απο τον single coil ηχο παροτι διπλός.Νομιζω θα παρεις πολυ καλους ηχους παιζοντας με τα υψη σε αυτον το μαγνήτη.Την πενα την ακους παρα πολυ καλα.Ψαξε στο νετ αλλα και στο site της dimarzio για ηχητικα δειγματα,πιστευω πως ενας τετοιος μαγνητης καλυπτει μεγαλο ηχητικό φασμα ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Σου ειπα εγω ψηφιζω dimarzio cruiser για neck.Εννοειται αθορυβος πολυ καλος σε high gain καταστασεις αλλα οχι και τοσο μακρια απο τον single coil ηχο παροτι διπλός.Νομιζω θα παρεις πολυ καλους ηχους παιζοντας με τα υψη σε αυτον το μαγνήτη.Την πενα την ακους παρα πολυ καλα.Ψαξε στο νετ αλλα και στο site της dimarzio για ηχητικα δειγματα,πιστευω πως ενας τετοιος μαγνητης καλυπτει μεγαλο ηχητικό φασμα ;).

Μόλις είδα/άκουσα ένα clipάκι που παίζει ένας μια Fender Strat και τον Cruiser σε neck position το Still Hurts του Sfogli και πολύ μου άρεσε!! ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον μεσαίο τον θέλω να έχει καλά καθαρά,πάντα χρειάζονται.Έχεις κάποιον καλό rail στο μυαλό σου που να ακούς τόσο καλά την πένα όπως στον HS-3?

κ εγω μολις διαβασα αυτο ο cruiser μου ηρθε στο μυαλο...εγω τον ειχα σε middle θεση κ ηταν ακριβως αυτο που εψαχνα...πριματος med gain μαγνητες,με μεγαλη ευκρινια στο παιξιμο

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

κ εγω μολις διαβασα αυτο ο cruiser μου ηρθε στο μυαλο...εγω τον ειχα σε middle θεση κ ηταν ακριβως αυτο που εψαχνα...πριματος med gain μαγνητες,με μεγαλη ευκρινια στο παιξιμο

Μάλλον για εκεί με κόβω κι εμένα τελικά.Άκουσα αρκετά clips,διάβασα μερικά reviews και πείθομαι σιγά σιγά ;D Εξάλλου δεν είχα και κάποια καλύτερη επιλογή,εξαιτίας του output!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μια fender strat 50's οι μαγνητες εχουν τρελη φασαρια αλλα οταν την βαζω στην gt 6 και 4χ12 παιζω ανετα οτι καφριλα θελω..και το κουλο ειναι οτι συνηθως μαρεσει να παιζω με τον πανω μαγνητη ;D οποτε και εγω συμφωνω οτι ο εξοπλισμος παιζει τον μεγαλυτερο λογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια προσφατη αναβαθμιση που εκανα στην δικια μου (με βοηθεια του νοιζ φυσικα ε!!!)

Bridge : Jb

Middle : Ssl 5 (RW/RP)

Neck :  Little ‘59

 

2 Pots 500 cts 1 vol και 1 tone και μοντα 1 switch για να παιζουν οι 2 hums μαζι. Κουρδισμα σε D.

 

Με αυτον τον συνδυασμο εχω γκαζια τρελα και  καλα καθαρα στον μεσαιο. Ειναι αρκετα All around ο ηχος . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω οτι ηδη εχεις καταληξει σε διπλο σε μεγεθος μονου, παρολα ισως θα ηθελες να ξανασκεφτεις τη λυση του single coil μαγνητη  :)

 

Εκτιμω οτι ενας low medium output μανγητης, ο οποιος θα σου δωσει και σχετικα λιγοτερο hum απο εναν πιο καυτο, σε συνδιασμο με εναν γκαζιαρη ενισχυτη * και προαιρετικα ενα gate**, μπορει να δωσει ενα πολυ καλο αποτελεσμα με αξεπεραστο articulation στον ηχο.

 

Και λογικο ειναι να πεις, καλα ρε μεγαλε και γιατι να μπω στην διαδικασια να τα κανω ολα αυτα και να μην παρω εναν διπλο σε μεγεθος μονου? Εννοειται οτι θα εχεις πολυ καλο αποτελεσμα. Καταφερνοντας ομως να "δαμασεις" και να αναπτυξεις τον ηχο σου πανω σε εναν (ή και περισσοτερους) μονο μαγνητη, αυτοματως θα μπορεις να παρεις μια πραγματικα πολυ μεγαλη γκαμα ηχων απο το οργανο.

 

*Ο συνδιασμος καθαρου ενισχυτη και πεταλιου, τουλαχιστον οσο το δοκιμασα εγω, με καποια πεταλια δουλευει...αλλα και παλι δεν δουλευει αριστα...Ασε που ειναι και λιγα τα πεταλια που μπορουν να το κανουν αυτο καλα.

 

**Εξαλλου ο σωστος 80's / 90's ποζεραδικος gain ηχος θελει τουλαχιστον ενα gate, εναν κομπρεσορα και ενα chorus για να ειναι true. ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Βλεπω οτι ηδη εχεις καταληξει σε διπλο σε μεγεθος μονου, παρολα ισως θα ηθελες να ξανασκεφτεις τη λυση του single coil μαγνητη   :)

 

Εκτιμω οτι ενας low medium output μανγητης, ο οποιος θα σου δωσει και σχετικα λιγοτερο hum απο εναν πιο καυτο, σε συνδιασμο με εναν γκαζιαρη ενισχυτη * και προαιρετικα ενα gate**, μπορει να δωσει ενα πολυ καλο αποτελεσμα με αξεπεραστο articulation στον ηχο.

 

Και λογικο ειναι να πεις, καλα ρε μεγαλε και γιατι να μπω στην διαδικασια να τα κανω ολα αυτα και να μην παρω εναν διπλο σε μεγεθος μονου? Εννοειται οτι θα εχεις πολυ καλο αποτελεσμα. Καταφερνοντας ομως να "δαμασεις" και να αναπτυξεις τον ηχο σου πανω σε εναν (ή και περισσοτερους) μονο μαγνητη, αυτοματως θα μπορεις να παρεις μια πραγματικα πολυ μεγαλη γκαμα ηχων απο το οργανο.

 

*Ο συνδιασμος καθαρου ενισχυτη και πεταλιου, τουλαχιστον οσο το δοκιμασα εγω, με καποια πεταλια δουλευει...αλλα και παλι δεν δουλευει αριστα...Ασε που ειναι και λιγα τα πεταλια που μπορουν να το κανουν αυτο καλα.

 

**Εξαλλου ο σωστος 80's / 90's ποζεραδικος gain ηχος θελει τουλαχιστον ενα gate, εναν κομπρεσορα και ενα chorus για να ειναι true. ;D ;D ;D

Μου έχουν προτείνει κι άλλα παιδιά που έχω ρωτήσει τη λύση των 3 μονών και δεν την έχω αποκλείσει.Έχεις κάποιο συγκεκριμένο set στο μυαλό σου?

*Εννοείται ότι παίζω με gate  ;D

**Δε μου αρέσει αυτή η λύση με τα πετάλια,εξάλλου γιατί να χαραμίσω το gain του Blackstar?

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιοδηποτε low-medium οutput σετ με πλυθωρικα μεσαια, πιστευω θα σου εκανε. Επισης μπορει να σου εκανε και αυτο δουλεια.  ;)

 

http://www.seymourduncan.com/products/stompboxes/sfx01_pickup_bo/

 

Πρεπει βεβαια να ξεκαθαρισουμε πως εαν προκειται η κιθαρα να παιζει πολυ live, σε διαφορους χωρους με ρευμα αμφιβολης ποιοτητας, η λυση του μονοδιπλου hum canceling μαγνητη ειναι μονοδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οποιοδηποτε low-medium οutput σετ με πλυθωρικα μεσαια, πιστευω θα σου εκανε. Επισης μπορει να σου εκανε και αυτο δουλεια.  ;)

 

http://www.seymourduncan.com/products/stompboxes/sfx01_pickup_bo/

 

Πρεπει βεβαια να ξεκαθαρισουμε πως εαν προκειται η κιθαρα να παιζει πολυ live, σε διαφορους χωρους με ρευμα αμφιβολης ποιοτητας, η λυση του μονοδιπλου hum canceling μαγνητη ειναι μονοδρομος.

Η κιθάρα προορίζεται full για live εμφανίσεις,οπότε πρέπει να το λάβουμε αυτό υπόψιν μας.Δυστυχώς έχω ακούσει άπειρες γνώμες από πολύ σεβαστά άτομα με γνώσεις και έχω αρχίσει να μπερδεύομαι!! ???

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου