Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση humbucker σε stratocaster


music man

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήρα χθές ένα Humbucker JB και κατάφερα να τον συνδέσω πάνω στην κιθάρα μου με λίγες οδηγίες από το net (δεν πολυκατάλαβα καμία εικόνα που βρήκα δεν είχε τα schematics της δικής μου περίπτωσης), ακούγεται κανονικά κι αθόρυβα αλλά με προβληματίζει λίγο οτι ακούγεται αρκετά bright για διπλός κι έκανα το τέστ με το κατσαβίδι, το ακούμπησα δηλαδή πάνω στη μία και την άλλη πλευρά και όταν το ακούμπάω σε αυτόν πιο κοντά στο bridge ακούγεται πιο δυνατός θόριβος απ'ότι στον άλλον, και ρωτώ είναι φυσικό αυτο?(Δέν πρέπει να ακούγονται το ίδιο?) Η σύνδεση που έκανα είναι το κόκκινο καλώδιο πάνω στο μοχλό επιλογής μαγνήτη και το μάυρο το γκρι το γυμνό και το άσπρο στο πίσω μέρος του ποτενσιόμετρου του volume. (πληροφορία: η κιθάρα μου έχει ένα tone για όλα). Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπιτρέψτε μου να προσθέσω οτι μόλις άλλαξα τη σύνδεση σε κόκκινο/ασπρο κολλημένα μαζί στο switch των μαγνητών , γυμνό/πράσινο στο πίσω μέρος του ποτενσιόμετρου και το μαύρο στο πρώτο ποδαράκι από τα τρία που βγάζει το ποτενσιόμετρο, αποτέλεσμα - το ίδιο! Κάποιος που έχει τον ίδιο ή παρόμοιο μαγνήτη αν μπορούσε να κάνει το τέστ με το κατσαβίδι να μου πεί άν η πλευρά του bridge ακούγεται περισσότερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κόκκινο και άσπρο κολλημένα μαζι,καλυμμένα με μονωτική και δεν τα ενώνεις πουθενα στο κύκλωμα(έτσι δεν σπλιτάρει ποτέ κάποιο από τα πηνία),μάυρο στον πενταθέσιο,γυμνο και πρασινο κολλημένα μαζί στην πλάτη του volume.Άν οι μονοί είναι της φέντερ,το πράσινο και μαύρο θα κοληθούν με αντίστροφο τρόπο από ότι είπα πριν.

http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=HSS_1v_1t_5w

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κόκκινο και άσπρο κολλημένα μαζι,καλυμμένα με μονωτική και δεν τα ενώνεις πουθενα στο κύκλωμα(έτσι δεν σπλιτάρει ποτέ κάποιο από τα πηνία),μάυρο στον πενταθέσιο,γυμνο και πρασινο κολλημένα μαζί στην πλάτη του volume.Άν οι μονοί είναι της φέντερ,το πράσινο και μαύρο θα κοληθούν με αντίστροφο τρόπο από ότι είπα πριν.

http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=HSS_1v_1t_5w

 

Φίλε ευχαριστώ πολύ το συνδεσα έτσι και μια χαρά και τα 2 μέλη του μαγνητη λειτουργούνε, taped together που λέει στο σχηματισμό δε φανταζόμουν οτι δεν έπρεπε να κολληθούνε πουθενά. Πάντως αρκετά μουντός κι αυτός θα προτιμούσα κάτι με ενδιαμεσο ήχο αλλά ολα οκ από πλευράς σύνδεσης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να χαμηλώσεις τον μαγνήτη και ανέβασε λίγο τα 6 βιδάκια από το πηνίο που είναι στην πλευρά της γέφυρας,θα γίνει λίγο πιο ευδιάκριτος.Επίσης ίσως χρειαστείς ποτενσιόμετρο volume στα 500kΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κάνω αυτό με τα βιδάκια , ευχαριστώ! Τωρα έχω μια νέα ερώτηση, μπορώ να κάνω τη σύνδεση στον πενταθέσιο ώστε:

 

1η θεση - humbucker bridge

2η θεση - μόνο ένας απ'τους 2 μαγνήτες του bridge (κατα προτίμηση η πλευρά με τα βιδάκια)

3η θεση - middle pickup

4η θεση - middle-neck

5η θεση - neck pickup

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κάνω αυτό με τα βιδάκια , ευχαριστώ! Τωρα έχω μια νέα ερώτηση, μπορώ να κάνω τη σύνδεση στον πενταθέσιο ώστε:

 

1η θεση - humbucker bridge

2η θεση - μόνο ένας απ'τους 2 μαγνήτες του bridge (κατα προτίμηση η πλευρά με τα βιδάκια)

3η θεση - middle pickup

4η θεση - middle-neck

5η θεση - neck pickup

 

Μπορεις να αλλαξεις το υπαρχον pot σου με κατι τετοιο σε 500κ για κανεις και πιο bright το μαγνητη σου.

 

http://www.stewmac.com/shop/Electronics,_pickups/Potentiometers/Push-pull_Pots.html

 

 

http://www.premierguitar.com/Magazine/Issue/2009/Aug/Stratocaster_Auto_Split_Mod.aspxη κατι τετοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

500άρι volume pot

 

Και στο tone 500άρι για να έχει μεγαλύτερη αντίσταση από τον πυκνωτή ο οποίος σου φιλτράρει υψιλές συχνότητες.

 

Παίζει ρόλο και η συνδεσμολογία αλλά και ο πυκνωτής που έχει το  tone

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου