Προς το περιεχόμενο

Κοστος κατασκευης Spring Reverb?


Mikros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια. Αν Υπαρχει καποιος Ηλεκτρονικος εδω που εχει συνεχη προσβαση κ ενημερωση γυρω απο υλικα, θα ηθελα αν μπορουσε να με βοηθησει. Λιγακι.

 

Ειμαι σε αυτο εδω το project. Μπορει καποιος να μου βγαλει ποσο ειναι το κοστος για τα υλικα αυτα? πανω κατω..

 

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

fisher_k_10_spacexpander_spring_reverb_schematics.thumb.gif.e260bcd43f31619fdf0636b12aa93339.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ πολυ μα πολυ χοντρικα:

 

Κανα 30αρι για τις λυχνιες. Αλλο ενα 30αρι για τον μετασχηματιστη. Αλλο ενα 30αρι για ενα αξιοπρεπες σασι, ειμαστε ηδη λιγο κατω απο κατοσταρικο. Βαλε μετα το κοστος για διακοπτες, jack, μπριζες, passives και λοιπα -θα ελεγα κανα 150ρι θα το εφτανες χωρις πολλα πολλα και χωρις βεβαια να παμε σε "εξωτικα" υλικα (και χωρις κοστος μεταφορικων ή αναλωσιμων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε,

 

Μια συμβουλη απο μενα, επειδη για να μην ξερει; το κοστος σημαινει οτι δεν εχεις μεγαλη εμπειρια, να γνωριζεις οτι λογω των υψηλων τασεων στη συγκεκριμενη υλοποιηση, υπαρχει και κινδυνος ηλεκτροπληξιας. Σου συνιστω να το κατασκευασεις μαζι με καποιον εμπειρο.

Let's make some NOIZ !!! (αφου αυτο μπορουμε.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μια συμβουλη απο μενα, επειδη για να μην ξερει; το κοστος σημαινει οτι δεν εχεις μεγαλη εμπειρια, να γνωριζεις οτι λογω των υψηλων τασεων στη συγκεκριμενη υλοποιηση, υπαρχει και κινδυνος ηλεκτροπληξιας. Σου συνιστω να το κατασκευασεις μαζι με καποιον εμπειρο.

+1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε,

 

Μια συμβουλη απο μενα, επειδη για να μην ξερει; το κοστος σημαινει οτι δεν εχεις μεγαλη εμπειρια, να γνωριζεις οτι λογω των υψηλων τασεων στη συγκεκριμενη υλοποιηση, υπαρχει και κινδυνος ηλεκτροπληξιας. Σου συνιστω να το κατασκευασεις μαζι με καποιον εμπειρο.

 

+1

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με όλον τον σεβασμό στις ανησυχίες του op, για να μην γνωρίζει το κόστος των υλικών,  μάλλον δεν γνωρίζει και πως να το υλοποιήσει (καθότι ένας ντουις πάνω κάτω τα γνωρίζει αυτά από μια απλή ανάγνωση του schematic) και μάλλον είναι μία "ακαδημαϊκή" άσκηση του στυλ "αφού είναι τόσο ακριβό το original, πόσο θα στοίχιζε δηλαδή να το φτιάχναμε εμείς;".

 

Εγώ, πέραν των προηγούμενων ορθών επισημάνσεων περί ασφαλείας, να προειδοποιήσω τον op ότι δεν δουλεύει ακριβώς έτσι στο diy..... αλλά, εφόσον το ξεκινήσετε, εύχομαι  καλή επιτυχία.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα ότι η εκτίμηση του odis είναι αρκετά αισιόδοξη.

 

Όταν είχα μπεί σε διαδικασία κοστολόγησης για να προσθέσουμε tube spring reverb σε ένα Fender Bassman head ενός φίλου (ζήλεψε βλέπετε του Twin μου  ;D), υπολόγισα γύρω στα 150ευρώ και σκέψου ότι δεν θα χρειαζόμασταν ούτε σασί, ούτε τροφοδοσία,ούτε PT αφού θα το ενσωματώναμε στον ενισχυτή!

Bάλε στον κατάλογο και ένα reverb tank του οποίου οι προδιαγραφές να ταιριάζουν στη σχεδίαση και κατευθείαν πρέπει να προσθέσεις άλλα 30ευρώ μίνιμουμ.

 

Δεν νομίζω ότι βγαίνει κάτω από 250ε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλεκτρονικος ειμαι.

με μη προσβαση σε υλικα λογω μη καλης χρησης και γνωσης Ebay.

To συγκεκριμενο αποτελει χρονια μεγαλη καψουρα μου.

 

Το να το υλοποισω δεν ειναι δυσκολο για μενα.Απλα με τα tubes και τα Springs θελει καλο ψαξιμο και γινεται μεσω ιντερνετ το καλο το ψαξιμο.

Ευχαριστω παντως ΟΛΟΥΣ σας.

 

Και αν εχεται να προτεινεται κατι αντιστοιχο και ισως πιο ευκολο σε υλοποιηση Spring Reverb στειλτε  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα ότι η εκτίμηση του odis είναι αρκετά αισιόδοξη.

 

Όταν είχα μπεί σε διαδικασία κοστολόγησης για να προσθέσουμε tube spring reverb σε ένα Fender Bassman head ενός φίλου (ζήλεψε βλέπετε του Twin μου  ;D), υπολόγισα γύρω στα 150ευρώ και σκέψου ότι δεν θα χρειαζόμασταν ούτε σασί, ούτε τροφοδοσία,ούτε PT αφού θα το ενσωματώναμε στον ενισχυτή!

Bάλε στον κατάλογο και ένα reverb tank του οποίου οι προδιαγραφές να ταιριάζουν στη σχεδίαση και κατευθείαν πρέπει να προσθέσεις άλλα 30ευρώ μίνιμουμ.

 

Δεν νομίζω ότι βγαίνει κάτω από 250ε...

 

Ωπα σωστος - ξεχασα το reverb tank τελειως, με αυτο πας στο 200αρι σιγουρα και εχεις ακομα ολα τα μεταφορικα και λοιπα overheads. Τα 250 ειναι αρκετα πιο ρεαλιστικη τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου