Προς το περιεχόμενο

Gibson like project (Flat top)


sofison

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

Έπειτα από πολλά χρόνια έβαλα μπροστά το πρώτο μου project, το οποίο είχα παρατήσει λόγω πολλών ατελειών και σχετικής απογοήτευσης από το τελικό αποτέλεσμα. Παρόλα αυτά αποφάσισα να το τελειώσω μιας και πρόκειται για συναισθηματικής αξίας project.

 

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

 

Κατασκευή:

            Gibson-like σώμα από Αφρικάνικο μαόνι flat top

            Neck through κατασκευή

            Μανίκι Rock maple

            Ταστιέρα από έβενο

            Quilted maple καπάκι και headstock venner

            25inch scale

Hardware:

            Κλειδιά Schaller M6 locking satin chrome finish

            Γέφυρα all parts tonepros chrome

            Χωρίς tailpiece θα είναι string through body

            Από μαγνήτες έχω στην άκρη έναν EMG 81 se chrome finish αν και

            σκεφτόμουν και κάτι σε passive (αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο δεκτή κάθε

            σκέψη)

 

DSC00141_zps36efb903.jpg

DSC00142_zps57785443.jpg

DSC00143_zps3085dd2d.jpg

P7212609.jpg

P7212608.jpg

P7212612.jpg

P7212613.jpg

                   

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι ατέλειες κατά την κατασκευή είναι:

  1) Το πολύ βασικό ότι δεν υπολόγισα την γωνία ένωσης μανικιού με το σώμα. Οπότε αναγκαστικά για να τοποθετηθεί η γέφυρα έπρεπε να σκάψω χώρο για να κατέβει. Επίσης το αρχικό πλάνο ήταν να μπει κανονικά tailpiece αλλά λόγω της προηγούμενης χαζομάρας αναγκαστικά την έκανα string through κάτι το οποίο τελικά δεν με χαλάει. 

  2) Γέφυρα και bridge μαγνήτης είναι υπερβολικά κοντά.

  3) Ατέλειες στο routing των τρυπών, μαγνητών, του χώρου των ηλεκτρικών καθώς έγιναν free-handed και ήταν η πρώτη φορά που έπιανα router στα χέρια μου.     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν κλεινεις τη τρυπα της γεφυρας (με ενα κομματι ξυλο οσο ειναι η τρυπα και κολλα) και να την ανοιξεις πιο πισω; Φτιαξε και ενα custom pickguard να καλυψεις τις τρυπες και θα ειναι κουκλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντησή σου.

 

Δεν μπορώ να αλλάξω την θέση της γέφυρας γιατί τότε θα αλλάξει η κλίμακα. το μόνο που θα μπορούσα να αλλάξω είναι την θέση του μαγνήτη αλλά έτσι θα χάσω μέρος από το maple top το οποίο δεν έχω να το καλύψω με κάτι παρόμοιο.

 

Θα ανεβάσω κάποιες ακόμα φωτογραφίες τώρα που άρχισα να την βάφω, για να καταλάβεις ακριβώς τι εννοώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντησή σου.

 

Δεν μπορώ να αλλάξω την θέση της γέφυρας γιατί τότε θα αλλάξει η κλίμακα. το μόνο που θα μπορούσα να αλλάξω είναι την θέση του μαγνήτη αλλά έτσι θα χάσω μέρος από το maple top το οποίο δεν έχω να το καλύψω με κάτι παρόμοιο.

 

Θα ανεβάσω κάποιες ακόμα φωτογραφίες τώρα που άρχισα να την βάφω, για να καταλάβεις ακριβώς τι εννοώ.  

Πολύ ωραίο project! Είναι ωραίο να φτιάχνεις κάτι εξ αρχής και μην αφήνεις τις "ατέλειες" που μπορεί να είναι υπερ-λεπτομέρειες να σε ξενερώσουν. Εδώ μεγάλες αμερικανικές εταιρίες και κάνουν λάθη ακόμη...

 

Για το μαγνήτη γέφυρας: Η απόσταση nut-bridge είναι στάνταρντ αλλιώς το intonation θα βγει...άσε.

 

 

Το γεγονός ότι ο bridge μαγνήτης είναι κοντά στη γέφυρα δεν είναι και τόσο κακό να σου πω την αλήθεια. Μιλάμε και για μικροδιαφορές άλλωστε για μερικά χιλιοστά.

Μάλιστα, υπάρχουν εταιρίες που το επιδιώκουν (π.χ. "κολλάνε" το μαγνήτη στο floyd).

Άλλοι βάζουν το neck pickup πολύ πιο κοντά στη γέφυρα για να πετύχουν το φάσμα που θέλουν:

http://a4.ec-images.myspacecdn.com/images02/45/33dbc91911794ca7ab582ee2c52efeed/l.jpg

 

http://iheartguitarblog.com/wp-content/uploads/2012/01/buddy11.jpg

 

Εχω δει διάφορα τέτοια κολπάκια σε κατασκευές και το να βάλεις το μαγνήτη μακριά απ τη γέφυρα(σαν middle pickup σχεδόν) μου φάνηκε αρκετά χειρότερο σενάριο. Σε μια superstrat που είχαμε φτιάξει, από τις αυξημένες μπάσες λόγω θέσης του bridge pu, ο ήχος ήταν τόσο "μπουκωμένος" σαν να παίζεις με mid pickup και όχι με το bridge... Αντίθετα, με το μαγνήτη κοντά στη γέφυρα, ακούγεται πιο πριμομεσαίος και ανοίγει λίγο ο ήχος στα drive.Με EMG που έχει όγκο, δε θα δεις ιδιαίτερη διαφορά.

Για τα καθαρά, υπάρχει και το tone control, υπάρχει κι ο neck pickup!

 

Θα βιδώσεις στο ξύλο τους μαγνήτες?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ καθόλου σε αυτό που λες για την απόσταση του bidge μαγνήτη, καθαρά οπτικά το ανέφερα σαν ατέλεια μιας και έχει μείνει μια πολύ λεπτή λωρίδα ξύλου μεταξύ της τρύπας του μαγνήτη και της γέφυρας και αυτή θα καλυφθεί από το ring.

Δεν θα τους βιδώσω γιατί το σχήμα των cavities δεν είναι και πολύ πετυχημένο. Επίσης έχω κάτι pickup rings που καλύπτουν τις ατέλειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ καθόλου σε αυτό που λες για την απόσταση του bidge μαγνήτη, καθαρά οπτικά το ανέφερα σαν ατέλεια μιας και έχει μείνει μια πολύ λεπτή λωρίδα ξύλου μεταξύ της τρύπας του μαγνήτη και της γέφυρας και αυτή θα καλυφθεί από το ring.

Δεν θα τους βιδώσω γιατί το σχήμα των cavities δεν είναι και πολύ πετυχημένο. Επίσης έχω κάτι pickup rings που καλύπτουν τις ατέλειες.

 

Ωραίος! καλή πορεία με την κατασκευή εύχομαι και περιμένουμε updates!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος! καλή πορεία με την κατασκευή εύχομαι και περιμένουμε updates!

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ ... σύντομα θα ανεβάσω και άλλες

 

Μόλις παρατήρησα ότι το θέμα είναι σε λάθος section παρακαλώ κάποιον administrator αν γίνεται να μεταφέρει το θέμα στο section DIY

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου αρέσει πολύ το project σου. Μία λύση θα ήταν να μπαλώσεις την θέση του μαγνήτη και απλά να βάψεις την κιθάρα με κάτι μονόχρωμο. Έτσι δε θα φαίνεται η διαφορά στο maple top.

 

Πάντως συγχαρητήρια για ό,τι έχεις κάνει μέχρι εδώ. Στο κάτω κάτω ήταν η πρώτη σου προσπάθεια κι εγώ σκέφτομαι ότι αν το είχα προσπαθήσει θα το είχα κάνει χάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίος συνέχισε έτσι μια χαρά τα πας και δεν είναι λάθη τα πάντα θα διορθωθούν θα το δεις και θα είναι κομπλέ μετά  ;) ... και μην ξεχνάς ρωτώντας πας στην πόλη ....

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου