Προς το περιεχόμενο

Gibson like project (Flat top)


sofison

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι ατέλειες κατά την κατασκευή είναι:

  1) Το πολύ βασικό ότι δεν υπολόγισα την γωνία ένωσης μανικιού με το σώμα. Οπότε αναγκαστικά για να τοποθετηθεί η γέφυρα έπρεπε να σκάψω χώρο για να κατέβει. Επίσης το αρχικό πλάνο ήταν να μπει κανονικά tailpiece αλλά λόγω της προηγούμενης χαζομάρας αναγκαστικά την έκανα string through κάτι το οποίο τελικά δεν με χαλάει.   

  2) Γέφυρα και bridge μαγνήτης είναι υπερβολικά κοντά.

  3) Ατέλειες στο routing των τρυπών, μαγνητών, του χώρου των ηλεκτρικών καθώς έγιναν free-handed και ήταν η πρώτη φορά που έπιανα router στα χέρια μου.       

Όλα αυτά που λες θα τα διορθώσεις στις επόμενες κιθάρες σου :D

Προσωπικα δεν βλέπω καμμιά ατέλεια και όταν την μοντάρεις και παίξεις θά ξεχάσεις οτι το routing έγινε χωρίς jig ;D

Καλή υπόλοιπη δουλειά χωρίς ενοχές 8)

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όλα αυτά που λες θα τα διορθώσεις στις επόμενες κιθάρες σου :D

Προσωπικα δεν βλέπω καμμιά ατέλεια και όταν την μοντάρεις και παίξεις θά ξεχάσεις οτι το routing έγινε χωρίς jig ;D

Καλή υπόλοιπη δουλειά χωρίς ενοχές 8)

 

+1!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητηρια φιλε μου, εντυπωσιακο αποτελεσμα για πρωτη κατασκευη δεν το συζηταμε!

Το γεγονος και μονο οτι καταφερες να ρουταρεις free-handed με τοσο μικρες ατελειες που να καλυπτονται αρκει.

Για το θεμα του bridge μαγνητη που ειναι κοντα στη γεφυρα, καλα ειναι να κανεις μια δοκιμη τωρα, πρωτου προχωρησεις περαιτερω και να αποφασισεις αναλογα. Σε κιθαρα με floyd και κολλημενο το pickup ring, η αποσταση του κατω μερους του μαγνητη απο το saddle της χοντρης Ε ειναι περιπου 25mm, για να εχεις ενα μετρο συγκρισης. Η tonepros δεν εχει πολυ "ψωμι" μπροστα απο τα saddles και φανταζομαι ο μαγνητης θα εχει αποσταση γυρω στα 10mm. Μπορει βεβαια να μην κανει ιδιαιτερη διαφορα αλλα καλυτερα κανε μια δοκιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάλυψε τις τρύπες με maple και αγόρασε pickup templates και ξανατρύπησε .

Η απόσταση του τέλειου με το "δράμα" στο project είναι πολύ μικρή .

Απλά σκέψου πως θα αν συνεχίσεις επιτόπου στο βάψιμο χωρίς να το διορθώσεις , θα έχεις για πάντα μια κιθάρα που θα την κοιτάς και θα ξενερώνεις . Επίσης όταν κάνεις τις διορθώσεις , βάψε σε solid χρώμα για να μην φαίνονται τα μπαλώματα .  ;)

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά που λες θα τα διορθώσεις στις επόμενες κιθάρες σου :D

Προσωπικα δεν βλέπω καμμιά ατέλεια και όταν την μοντάρεις και παίξεις θά ξεχάσεις οτι το routing έγινε χωρίς jig ;D

Καλή υπόλοιπη δουλειά χωρίς ενοχές 8)

Αυτό ακριβώς!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.... ;D

 

Να ξεκαθαρίσω κάτι όμως. Δεν είναι το πρώτο και μοναδικό project που έχω κάνει.

Απλώς είναι το πρώτο που ξεκίνησε πριν 5-6 χρόνια. Από τότε έχω κάνει αρκετά άλλα. Η συγκεκριμένη κιθάρα είναι εκείνη η οποία τα ξεκίνησε όλα...  και την άφησα στην άκρη γιατί θεωρούσα ότι δεν άξιζε να την συνεχίσω. Όλα αυτά επειδή ως γνωστόν αν δεν την πάθεις δεν θα μάθεις, ξεκίνησα επί τόπου κάνοντας μπόλικα λάθη. Αγόρασα ακριβά υλικά χωρίς να έχω ιδέα, ήμουν απρόσεκτος στον σχεδιασμό του project, άπειρος με την χρήση διάφορων εργαλείων όπως το router κτλ......

 

Κάλυψε τις τρύπες με maple και αγόρασε pickup templates και ξανατρύπησε .

Η απόσταση του τέλειου με το "δράμα" στο project είναι πολύ μικρή .

Απλά σκέψου πως θα αν συνεχίσεις επιτόπου στο βάψιμο χωρίς να το διορθώσεις , θα έχεις για πάντα μια κιθάρα που θα την κοιτάς και θα ξενερώνεις . Επίσης όταν κάνεις τις διορθώσεις , βάψε σε solid χρώμα για να μην φαίνονται τα μπαλώματα .  ;)

 

Δεν θέλω να χάσω το maple καπάκι μιας και έχει πολύ ωραίο figure, αυτό που προτείνεις το έκανα στο πίσω μέρος της κιθάρας. Πάντως δεν πρόκειται για όργανο που με ξενερώνει, στο κάτω κάτω είναι η πρώτη μου  ;)

Ευχαριστώ πάντως για την πρόταση

 

Συγχαρητηρια φιλε μου, εντυπωσιακο αποτελεσμα για πρωτη κατασκευη δεν το συζηταμε!

Το γεγονος και μονο οτι καταφερες να ρουταρεις free-handed με τοσο μικρες ατελειες που να καλυπτονται αρκει.

Για το θεμα του bridge μαγνητη που ειναι κοντα στη γεφυρα, καλα ειναι να κανεις μια δοκιμη τωρα, πρωτου προχωρησεις περαιτερω και να αποφασισεις αναλογα. Σε κιθαρα με floyd και κολλημενο το pickup ring, η αποσταση του κατω μερους του μαγνητη απο το saddle της χοντρης Ε ειναι περιπου 25mm, για να εχεις ενα μετρο συγκρισης. Η tonepros δεν εχει πολυ "ψωμι" μπροστα απο τα saddles και φανταζομαι ο μαγνητης θα εχει αποσταση γυρω στα 10mm. Μπορει βεβαια να μην κανει ιδιαιτερη διαφορα αλλα καλυτερα κανε μια δοκιμη

 

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Η δοκιμή που λες έγινε λίγο πριν ξεκινήσω το βάψιμο χθες και μπορώ να πω ότι είχα ήχο ικανοποιητικό. Βέβαια όλα τα ηλεκτρικά κρεμόντουσαν στον αέρα....Θέμα νομίζω ότι θα προκύψει στην χροιά που θα βγάζει ο μαγνήτης όντας τόσο κοντά στην γέφυρα όπου το πλάτος της ταλάντωσης της χορδής είναι μικρότερο. Θα δείξει....

ωραίος συνέχισε έτσι μια χαρά τα πας και δεν είναι λάθη τα πάντα θα διορθωθούν θα το δεις και θα είναι κομπλέ μετά  ;) ... και μην ξεχνάς ρωτώντας πας στην πόλη ....

 

Ευχαριστώ πολύ....συμφωνώ απόλυτα

 

Εμένα μου αρέσει πολύ το project σου. Μία λύση θα ήταν να μπαλώσεις την θέση του μαγνήτη και απλά να βάψεις την κιθάρα με κάτι μονόχρωμο. Έτσι δε θα φαίνεται η διαφορά στο maple top.

 

Πάντως συγχαρητήρια για ό,τι έχεις κάνει μέχρι εδώ. Στο κάτω κάτω ήταν η πρώτη σου προσπάθεια κι εγώ σκέφτομαι ότι αν το είχα προσπαθήσει θα το είχα κάνει χάλια.

 

 

Ευχαριστώ πολύ... σαν την ΙΟΝ αμυγδάλου  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....... Η συνέχεια ένα είδους sunburst που έγινε δια χειρός και όχι δια ψεκασμού.

 

1ο χέρι Μαύρο χρώμα εμποτισμού

DSC_0015_zps1900cdaa.jpg

2ο χέρι μαύρο

DSC_0014_zps5df02ef3.jpg

 

Τρίψιμο και κίτρινο

DSC_0017_zpsa0d2ca5d.jpg

 

DSC_0018_zps25e9e534.jpg

 

Ελαφρύ τρίψιμο και πράσινο

ce2447f1-ae8d-4c42-a5f7-557f8c297990_zps4f10f7fd.jpg

DSC_0020_zps60f898c5.jpg

 

Sealer 2 συστατικών

DSC_0023_zps16fd6750.jpg

DSC_0024_zpsaaba1d52.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου