Προς το περιεχόμενο

triton extreme πλαινα πλαστικα


pigasos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα διαφωνησω μαζί σου, αλλα δεν ειναι και σημαντικο να διαφωνουμε γι αυτο. Αλλα αμα το δεις χωρις την θεωρία, ισχύει αυτό που λες, η εκφραση αυτή ισχυει επιστημονικα και διδασκεται στην πληροφορικη, ειναι δημοσιευμένη, αλλα ισως χρειαζοταν μια άλλη εκφραση. Παντως φυγαμε απο το αρχικο θέμα και βλέπω να πεφτει καμμια σφαλιάρα απο mod.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

οχι , προσεξε το κομμα, υπαρχουν ρεπλικες, τα moog δεν ειναι ρεπλικες

Ουφφφ, τώρα ησύχασα. Αποφύγαμε τον κίνδυνο σύρραξης πληκτράδων  ;D

 

Ανοικτή αρχιτεκτονική είναι όταν επιτρέπεις σε τρίτες εταιρίες να δημιουργούν add ons για το προϊόν σου.

Δηλαδή σε ένα Fantom-G ή σε ένα KRONOS για παράδειγμα, όπου πέραν των εργοστασιακών ήχων, μπορείς να παραμετροποιήσεις τους ήδη υπάρχοντες ή ακόμα και να φορτώσεις εντελώς δικούς σου ήχους, αυτό δεν είναι ανοικτό; Ειδικά για την χρήση που προορίζεται. Επαναλαμβάνω, για την χρήση που προορίζεται.

 

Το να έχει το μηχάνημα αναβαθμίσιμο firmware δεν σημαίνει ότι έχει και ανοικτή αρχιτεκτονική, ούτε καν "ημιανοικτή", ετσι το βλεπω τουλαχιστον.

Θέλει συζήτηση και είπαμε, είναι... Παρασκευή  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που δεν μπορεί να βγάλει π.χ. μια κάρτα με εφέ η Lexicon ή η TC για το Roland, οχι δεν είναι ανοικτό. Για το PC π.χ. που είναι ανοικτό, βγαίνει η UAD και φτιάχνει.

 

Ετσι το έχω αντιληφθεί τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Από τη στιγμή που δεν μπορεί να βγάλει π.χ. μια κάρτα με εφέ η Lexicon ή η TC για το Roland, οχι δεν είναι ανοικτό. Για το PC π.χ. που είναι ανοικτό, βγαίνει η UAD και φτιάχνει.

 

Ετσι το έχω αντιληφθεί τουλάχιστον.

Αυτά, ο χρήστης.

Το εργοστάσιο μπορεί π.χ. μέσω software update. Και αυτό, στα περισσότερα "απλά" αν θες μουσικά όργανα - προϊόντα.

Σε κάποια άλλα (διαφορετικού target group) παρέχουν και κώδικα  ;)

Όχι όλοι, όχι σε όλα, όχι σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πάντα σχετικά είναι, αλλά και πολύ απλά: Ανοικτή αρχιτεκτονική= PC και Mac. Οταν θα δω ένα hardware όργανο να έχει ήχους από... roland, korg και yamaha ;D, και μιλάω για μηχανές σύνθεσης, όχι απλώς δείγματα, τότε το ξανασυζητάμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα τα ελεγα ανοιχτής αρχιτεκτονικης γι αυτο ισως τα χαρακτηριζω ημικλειστης , γιατι π.χ ναι , μπορεις στην συγκεκριμενη λειτουργια, οπως και στο triton μου, να αλλάζεις την ram των δειγματων καθολικα αλλα την γενικοτερη δομη του λειτουργικου ωστε να φτιαξεις ενα αλλο λειτουργικο στο ιδιο όργανο με τελειως διαφορετικες δυνατοτητες δεν μπορεις να το κανεις, η να προσθεσεις νεα τσιπακια στην πλακετα, μπορεις μονο να χρησιμοποιησεις τις προκαθορισμενες θυρες επεκτασης,αυτοι κανουν μικροβελτιωσεις, π.χ. προσθετουν στο triton την δυνατοτητα αντι να επιλεγεις απο το μενου το compination να μεταφερθει στο sequencer για εγγραφη, αυτο να γινεται με συντομευση των πληκτρων enter και record κατι που στο προγενεστερο λειτουργικο δεν γινοταν. Αλλα π.χ. δεν μπορει να παρει η roland το λειτουργικο συστημα της korg και να στησει πανω στη δομη του το λειτουργικό συστημα για ενα νεο roland που εβγαλε, η καθε εταιρια προφανως χρησιμοποιει προς το παρον το δικο της λειτουργικο ανεπτυγμενο για μια γκαμα δικων της οργανων.

 

Π.χ. η frost byte engine με την οποια η Dice εφτιαξε το battlefield 3, δοθηκε στην black box για να αναπτυξει τη need for speed the run, αλλο παιχνιδι , απο αλλο developer αλλα η frostbyte ειναι μηχανη γραφικων ανοιχτης αρχιτεκτονικης.

 

By the way ρωτησα το φιλο μου και δεν εχει υποψη του αλλο καταστημα. Μου προτεινε να πειραματιστείς με αυτό

 

http://solutions.3m.com/wps/portal/3M/el_GR/EU-AAD/Home/OurProducts/ProductLaunches/?PC_7_RJH9U5230GE3E02LECFTDQSOP1000000_assetId=1180583614209

 

απο την 3m  για μικροδιορθωσεις

 

Για βαφη μου ειπε με spray αλλα πρεπει να το βγαλεις τελειως, spray χρωμα με πλαστικο , γιατι του εδειξα το δικο μου το triton, ειναι εδω στο σπιτι τωρα

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λολ απαντησαμε τα ιδια , ουτε συννενοημενοι να ειμαστε, δεν ειδα τα 2 ποστ πριν το δικο μου και πατησα το κουμπι .

 

Με καλυπτουν και τα παιδια σε αυτο που θελω να πω.

ειναι ενδιαφερον θεμα, ισως θα επρεπε να μεταφερθει σε αλλο topic.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τα πάντα σχετικά είναι, αλλά και πολύ απλά: Ανοικτή αρχιτεκτονική= PC και Mac. Οταν θα δω ένα hardware όργανο να έχει ήχους από... roland, korg και yamaha ;D, και μιλάω για μηχανές σύνθεσης, όχι απλώς δείγματα, τότε το ξανασυζητάμε.

Ακριβώς. Υπάρχουν μηχανήματα αρκετών εταιριών (δεν λέμε ονόματα) που έχουν ήχους από Roland & Yamaha, βλέπε GS/XG για παράδειγμα και όπου η δομή των ήχων τους είναι βασισμένη πάνω σε GS/XG. Ορισμένα είναι βασισμένα ακόμα και σε GM.

 

Για βαφη μου ειπε με spray αλλα πρεπει να το βγαλεις τελειως, spray χρωμα με πλαστικο , γιατι του εδειξα το δικο μου το triton, ειναι εδω στο σπιτι τωρα

Να το γράψεις μόνο του σε ένα post για να το δεί. Μέσα σε όλα αυτά που γράφουμε μπορεί να μην το δει.

 

...Αλλα π.χ. δεν μπορει να παρει η roland το λειτουργικο συστημα της korg και να στησει πανω στη δομη του το λειτουργικό συστημα για ενα νεο roland που εβγαλε, η καθε εταιρια προφανως χρησιμοποιει προς το παρον το δικο της λειτουργικο ανεπτυγμενο για μια γκαμα δικων της οργανων.

Η κάθε εταιρία έχει δικά της συστήματα. Μπορεί να μοιάζουν ή να τα ονομάζει η κάθε μία διαφορετικά. Άλλωστε, δεν θα υπήρχε λόγος ύπαρξης της κάθε α ή β ή γ εταιρίας αν γινόταν αυτό. Όπως και να το δεις, ανταγωνιστές είναι.

 

Κακά τα ψέματα, για μένα ένα hardware μουσικό όργανο, πραγματικά open system, ως προς τον απλό χρήστη, όπου μπορούσες να φορτώσεις εντελώς διαφορετικά συστήματα και με εντελώς διαφορικούς ήχους ήταν το VariOS. Κάτι αντίστοιχο που υπάρχει με τις ARX (SuperNATURAL) επεκτάσεις για τα Fantom-G που μετά μπήκαν δωρεάν και στο Integra-7. Κάτι παρόμοιο και με τις επεκτάσεις των OASYS, KRONOS κλπ κλπ, αυτά ως παράδειγμα. Αυτού του τύπου οι επεκτάσεις, τουλάχιστον στα Roland, είναι ένα εντελώς διαφορετικού τύπου sound module και με εντελώς διαφορετικό operating system, για το κάθε ένα ξεχωριστά, απλά το χειρίζεσαι μέσω του πάνελ του πρώτου.

 

... ειναι ενδιαφερον θεμα, ισως θα επρεπε να μεταφερθει σε αλλο topic.

+1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδανικό συνονόματε θα ήταν να υπήρχε ένα κοινό format οπου αυτές οι κάρτες επέκτασης, οι καλές οι κάρτες, που είναι σα synth, όχι απλά με έξτρα waveform, αυτές οι κάρτες λοιπόν να μπορούσαν να μπουν σε διαφορετικά main synths, να μπορείς να έχεις π.χ. ένα DX7 ή ένα D50 σε ένα korg. Δεν ξέρω αν θα σύμφερε τις εταιρίες βέβαια, αλλά η γνώμη μου είναι ότι θα τις σύμφερε, γιατί υποθέτω ότι και τα Plug ins θα τις συμφεραν αν δεν υπήρχε πειρατεία, άλλωστε οι Latest and gratest μηχανες θα παρεμεναν στα main synthesizers.

 

Βέβαια  οι εταιρίες έχουν να συνεννοηθούν από το 80 και το MIDI, ακόμα με το MIDI πορευόμαστε, οπότε... θα πρέπει όμως να βιαστούν, τα καινούργια PC θα είναι σα... γραμματόσημα  ;D οι καιροί αλλάζουν, και τα vsti έχουν ξεσαλώσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@manosx

Στα λόγια είναι πάρα πολύ εύκολο. Στην πράξη όμως καθόλου.

Από μέσα δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται απ'έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου