Προς το περιεχόμενο

Karmakanic - Roine Stolt.


Nestoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φοβερος ο Stolt σε οτι εχει κανει και οπου κι αν εχει παιξει (Kaipa/Karmakanic/The Flower Kings/TransAtlantic/The Tangent κλπ).

Και μεγαλη μπανταρα btw οι Karmakanic.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Tι "ουσιαστικός" κιθαρισταράς είναι ο Stolt.

 

Μεγάλη μου αδυναμία...ίσως ο κορυφαίος του είδους των τελευταίων (πολλών) ετών...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη μου αδυναμία...ίσως ο κορυφαίος του είδους των τελευταίων (πολλών) ετών...

To ξέρω ότι σου αρέσει, ο Roine είναι εξαιρετικός μουσικός και στα περισσότερα σόλος του καταλαβαίνει κάποιος και blues καταβολές. Αυτός είχε δείξει την εκτελεστική του ικανότητα από τα 70'ς σαν μέλος των Kaipa, των οποίων είμαι τυχερός ιδιοκτήτης των δίσκων τους. Μάλιστα όταν τα πρωτοείχα ακούσει, τον είχα βάλει στην κατηγορία των κιθαριστών τύπου Latimer που ναι μεν παίζουν prog, αλλά το blue feeling είναι κατι παραπάνω από εμφανές.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός είχε δείξει την εκτελεστική του ικανότητα από τα 70'ς σαν μέλος των Kaipa, των οποίων είμαι τυχερός ιδιοκτήτης των δίσκων τους.

Ολων? Ακομα και των "Stockholm Symphonie", "Nattdjurstid" και "Händer"?

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολων? Ακομα και των "Stockholm Symphonie", "Nattdjurstid" και "Händer"?

Έχω τα 3 πρώτα original σε βινύλιο. Το Ηander είναι άθλιο, δεν παίζει ο Stolt, το πήρα λόγω ονόματος, άντεξα ένα - κι' αυτό είναι τρόπος του λέγειν - άκουσμα και έφυγε "πετώντας". Καλός μόνο για σερβίρισμα. Από την καινούργια πορεία του γκρουπ έχω μόνο τα Notes From the Past, και Mind Revolutions.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι "ουσιαστικός" κιθαρισταράς είναι ο Stolt.

 

[/quote

Ν-Α-Ι, και η κιθάρα του τι περίεργο πράμα, είδα κι' άλλους να παίζουν με τέτοια,αλλά κανείς δεν ακούγεται σαν κι' αυτόν.... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δισκογραφια σε 11 CD, και τα "Stockholm Symphonie" / "Nattdjurstid" / "Händer" σε MP3.

Προσπαθησε να βρεις και να ακουσεις το bootleg "Stockholm Symphonie" που ειναι live radio broadcast απο το 1976. Υπαρχει ακομα ενα live με ηχογραφησεις απο 1976 ως 1978, απλα "Live" λεγεται και θα το βρεις στο limited edition boxset "The Decca Years" που κυκλοφορησε το 2005 απο Insideout.

 

To boxset βγηκε σε 3000 κοπιες και δεν υπαρχει πλεον στην αγορα, εγω μετα απο τρελο ψαξιμο βρηκα μια σφραγισμενη κοπια απο Αμερικη το 2007. Συγκεκριμενα ηταν η τελευταια κοπια που ειχε μεινει στο site "Kinesis CD", ενα site που πουλαει μονο Prog. Τελευταια φορα που το ειδα στο eBay το πουλαγε καποιος 300 ευρω. :P

Φανταστικο box παντως, εχει μεσα τα 3 πρωτα αλμπουμ, ενα ακυκλοφορητο live και ενα CD με demos, το "1974 Unedited Master Demo Recording".

Αν το βρεις καπου σε λογικη τιμη το χτυπας asap.

 

Kaipa_The_Decca_Years.jpg

 

Kaipa_Kaipa_Live.jpgKaipa_Unedited_Master_Demo_Recording.jpg

 

Θα σου προτεινα επισης να ακουσεις και τα 3 τελευταια τους αλμπουμς, που ειναι απιστευτα.

Δεν παιζει ο Stolt βεβαια, αλλα απο συνθετικης πλευρας τα "σπανε". Ο Hans Lundin παιζει και γραφει τρελα κομματια, κακα τα ψεματα αυτος ηταν και παραμενει η ψυχη της μπαντας.

Η μπαντα_με τον Jonas Reingold μεσα_ειναι σε μεγαλη φορμα. Prog Rock στα καλυτερα του.

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου