Προς το περιεχόμενο

Καρτα για να μεινει...


Imaginator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει καει η γουνα μου κατα καιρους με βιαστικες και παρορμητικες αγορες γιαυτο αυτη την φορα θελω την βοηθεια σας για να μην εχω περιεργα αποτελεσματα και παλι...

Μπαινω στο θεμα και λεω...

Ψαχνω καρτα ηχου η οποια

1)να κοστιζει μεχρι 500 ευρο

2)να εχει μιντι ι/ο

3)να εχει απο 4 εισοδους/εξοδους  και ανω

4)να μην ειναι usb

5)για προενισχυτες για την ωρα δεν καιγομαι (φυσικα και δεν θα με χαλουσαν)

Eπειδη οι παραγωγες μου στηριζονται πολυ στα μιντι, vst , samples κλπ,

με ενδιαφερει μια καρτα με σταθερους drivers και οσο το δυνατον μικροτερο latency.

 

Το pc μου εχει επεξεργαστη intel core 2 duo ,2,4Ghz

                                      4Gb ram

                                      Asus pq5 deluxe motherboard

                                      nvdia pci express καρτα γραφικων

                                      ο.s. windows xp sp2

Xρησιμοποιω το νουεντο

 

 

 

Mε βαση τα πιο πανω, πως σας φαινεται αυτη?

http://www.marian.de/en/products/trace8

 

Η εταιρεια δεν μου ειναι γνωστη αλλα απο την αντιπροσωπεια τους εδω μου λενε οτι ειναι φοβερη καρτα...(οχι οτι αμα δεν ηταν θα μου το ελεγαν...)

 

περιμενω με αγωνια και λαχταρα..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

H Marian είναι ότι απέμεινε από την πάλαι ποτέ σουηδική SEKD, η οποία κατασκεύαζε κορυφαίας ποιότητας κάρτες ήχου, τις οποίες έδινε μαζί με ένα προγραμματάκι που είχε εφεύρει και το λέγανε Samplitude.

 

Το Samplitude το αγόρασε η Magix (και στις μέρες μας είναι - μαζί με το Sequoia - τα δύο κορυφαία προγράμματα audio στο pc. Την SEKD δεν την αγόρασε κανείς και χρειάστηκαν πάνω από 10 χρόνια για να συνέρθουν και να εμφανιστούν πάλι στην αγορά σαν Marian.

 

Η κάρτα είναι όντως κορυφαία για τα λεφτά της (την έχω ακούσει διότι κάναμε κάτι πειράματα με Windows 7), αλλά πρέπει να σε προειδοποιήσω ότι με λίγα χρήματα παραπάνω αγοράζεις την Lynx L22 η οποία δεν έχει midi (σιγά τα μάραθα), ούτε έχει 4 εισοδο-εξόδους (τις οποίες δεν καταλαβαίνω τι τις θέλεις αφού είσαι VSTάκιας), αλλά έχει την καθολική έγκριση επαγγελματιών του χώρου εδώ και πολλά χρόνια.

 

Καλή επιτυχία.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

H Marian είναι ότι απέμεινε από την πάλαι ποτέ σουηδική SEKD, η οποία κατασκεύαζε κορυφαίας ποιότητας κάρτες ήχου, τις οποίες έδινε μαζί με ένα προγραμματάκι που είχε εφεύρει και το λέγανε Samplitude.

 

Το Samplitude το αγόρασε η Magix (και στις μέρες μας είναι - μαζί με το Sequoia - τα δύο κορυφαία προγράμματα audio στο pc. Την SEKD δεν την αγόρασε κανείς και χρειάστηκαν πάνω από 10 χρόνια για να συνέρθουν και να εμφανιστούν πάλι στην αγορά σαν Marian.

 

Η κάρτα είναι όντως κορυφαία για τα λεφτά της (την έχω ακούσει διότι κάναμε κάτι πειράματα με Windows 7),

αλλά πρέπει να σε προειδοποιήσω ότι με λίγα χρήματα παραπάνω αγοράζεις την Lynx L22 η οποία δεν έχει midi (σιγά τα μάραθα), ούτε έχει 4 εισοδο-εξόδους (τις οποίες δεν καταλαβαίνω τι τις θέλεις αφού είσαι VSTάκιας), αλλά έχει την καθολική έγκριση επαγγελματιών του χώρου εδώ και πολλά χρόνια.

 

Καλή επιτυχία.

 

 

 

 

Οκ κατι χανω εδω....αν δεν εχει μιντι ιν και ουτ πως θα συνδεσω τα πληκτρα για να παιξω τα vst?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ κατι χανω εδω....αν δεν εχει μιντι ιν και ουτ πως θα συνδεσω τα πληκτρα για να παιξω τα vst?

 

Θα πάρεις ένα ξεχωριστό midi interface. Είναι φθηνά και απολύτως αξιόπιστα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οποιο συνδεεται με usb να υποθεσω?

ξαναλεω οτι επειδη ακριβως δουλευω πολυ μιντι, μηπως η lynx παρολο που ειναι σουπερ καρτα με βαλει σε μπελαδες???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Marian είναι ότι απέμεινε από την πάλαι ποτέ σουηδική SEKD, η οποία κατασκεύαζε κορυφαίας ποιότητας κάρτες ήχου, τις οποίες έδινε μαζί με ένα προγραμματάκι που είχε εφεύρει και το λέγανε Samplitude.

 

Το Samplitude το αγόρασε η Magix (και στις μέρες μας είναι - μαζί με το Sequoia - τα δύο κορυφαία προγράμματα audio στο pc. Την SEKD δεν την αγόρασε κανείς και χρειάστηκαν πάνω από 10 χρόνια για να συνέρθουν και να εμφανιστούν πάλι στην αγορά σαν Marian.

 

Η κάρτα είναι όντως κορυφαία για τα λεφτά της (την έχω ακούσει διότι κάναμε κάτι πειράματα με Windows 7), αλλά πρέπει να σε προειδοποιήσω ότι με λίγα χρήματα παραπάνω αγοράζεις την Lynx L22 η οποία δεν έχει midi (σιγά τα μάραθα), ούτε έχει 4 εισοδο-εξόδους (τις οποίες δεν καταλαβαίνω τι τις θέλεις αφού είσαι VSTάκιας), αλλά έχει την καθολική έγκριση επαγγελματιών του χώρου εδώ και πολλά χρόνια.

 

Καλή επιτυχία.

 

 

 

Ενδιαφέρουσα κάρτα. Thanx για το heads-up  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οποιο συνδεεται με usb να υποθεσω?

 

Ναι, με usb συνδέεται, αλλά μη μπερδεύεσαι: αυτή η σύνδεση είναι πολύ απλή υπόθεση και δεν έχει τις αστάθειες που συναντούμε μερικές φορές στις USB κάρτες ήχου. Ο λόγος είναι ότι ο όγκος των δεδομένων που χρειάζεται να "περάσουν" από αυτό το καλώδιο είναι πραγματικά πολύ μικρός - μικρότερος ακόμη και από του εκτυπωτή (και σήμερα, όλοι οι εκτυπωτές συνδέονται με USB)

 

ξαναλεω οτι επειδη ακριβως δουλευω πολυ μιντι, μηπως η lynx παρολο που ειναι σουπερ καρτα με βαλει σε μπελαδες???

 

Μα σε τι μπελάδες να σε βάλει; Το υποσύστημα ήχου και το υποσύστημα midi δεν σχετίζονται κατά κανένα τρόπο. Απλώς, μερικές κάρτες ήχου έχουν και midi πάνω σαν ευκολία προς τον πελάτη, χωρίς αυτό να σημαίνει τίποτε ουσιαστικό. Αντίθετα, πολλές επαγγελματικές κάρτες ήχου, δεν έχουν midi πάνω τους - όχι διότι θα τους έκανε κακό, αλλά διότι αναγνωρίζεται το απλό γεγονός ότι ο επαγγελματίας τα προτιμά διαχωρισμένα αυτά τα πράγματα, διότι π.χ. μπορεί μεθαύριο να θελήσει να βάλει μεγαλύτερο midi interface.

 

Επειδή καταλαβαίνω ότι θέλεις κορυφαία ποιότητα (και ότι μπορείς να την πληρώσεις), γι' αυτό στα λέω αυτά.

 

:)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για την L22, έχει πολύ καλό ήχο για τα λεφτά της απλά δεν έχει προενισχυτές μικροφώνου, midi, και προενίσχυση ακουστικών και θα χρειαστούν extra χρήματα για αυτά.

 

Αν τίθεται θέμα budget λοιπόν υπάρχουν και άλλες ολοκληρωμένες λύσεις σε χαμηλότερη τιμή και πολύ καλό ήχο +τα υπόλοιπα καλούδια που θέλεις.

Π.χ Μ-audio profire 610 η οποία έχει αυτά ακριβώς που θέλεις και έχει καταπληκτικό ήχο, ενώ μέσα στο budget σου θα βρεις και την Μackie 400f (την οποία χρησιμοποιώ αυτόν τον καιρό) από την οποία θα βρεις ηχητική νιρβάνα (μιλώντας για την κατηγορία των 400-500€ αλλά και ακόμη παραπάνω).

Καλές αγορές.

 

υγ. έχω δουλέψει και τις 3 κάρτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και με ενδιαφερει η ποιοτητα, βεβαια η Lynx L22 με παει αρκετα ψηλα και σε τιμη εκτος απο ποιοτητα...

και το αλλο που πρεπει να ρωτησω ειναι το εξης...αν πεις οτι κανω την επενδυση και τα χωνω για την  lynx, μηπως το γεγονος οτι θα χρησιμοποιω τους προενισχυτες της soundcraft compact 10 για φωνες κτλ, κανει την lynx να μοιαζει σαν τον rivaldo στον ολυμπιακο?(λεφτα για αγορα προενισχυτων δεν παιζουν για την ωρα)

 

Γιαυτο ρωταω ξανα (το ιδιο χαζα) , οι marian ειναι καλες καρτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου