Προς το περιεχόμενο

Καρτα για να μεινει...


Imaginator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγμτικά ούτε και γω ποτέ κατάλαβα γιατί αρκετές USB συσκευές (από φτηνές μέχρι πολύ ακριβές) δεν έχουν διακόπτη on/off. Θα έλυνε πάρα πολλά προβλήματα.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μολις επιβεβαιωσες τις υποψιες μου χωρις να ξερω λεπτομερειες...

Εyeprotocol τωρα που υπαρχουν 3-4 προτασεις  στο τραπεζι , και μιας και εισαι πολυ ενημερωμενος, τι πιστευεις οτι συμφερει καλυτερα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι ότι όλα τα project που είχαν φτιαχτεί με εφέ και όργανα της Creamware είναι καταδικασμένα να μην μπορούν πλέον να ανοίξουν (εκτός αν κάποιος έχει κρατήσει κάποιο αρχαίο computer)

 

Αυτό όμως δεν είναι ένα πρόβλημα που υφίσταται με οποιοδήποτε project ανοιχθεί σε υπολογιστή που δεν είναι εξοπλισμένος με τα VST που χρησιμοποιήθηκαν αρχικά? Kαι μια ακόμη ερώτηση (λόγω άγνοιάς μου): δεν υπάρχουν σήμερα εταιρίες που κατασκευάζουν κάρτες με ενσωματωμένους επεξεργαστές με VSTs που να είναι συνεπείς στην υποστήριξή τους, με αποτέλεσμα αυτές να είναι σταθερές στην απόδοσή τους σε διάφορα συστήματα?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως κατοχος της profire 610 στη συστηνω ανεπιφυλακτα,

οπως ανεφερε και ο harry. Και εγω κατοχος της Audiophile 24/96 pci

στο παρελθον. Μη σε απασχολει το firewire, ειναι αξιοπιστο

(ειδικα με το Τ.Ι. chipset). Κι εγω δουλευω με αρκετα vst και μεχρι τωρα

δουλευει αψογα. Εχει τα χαρακτηριστικα που θελεις και ειναι σε καλη τιμη  ;)

 

Εdit: Εχει και on-off κουμπι (το οποιο εγω το εχω μονιμα on)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις επιβεβαιωσες τις υποψιες μου χωρις να ξερω λεπτομερειες...

Εyeprotocol τωρα που υπαρχουν 3-4 προτασεις  στο τραπεζι , και μιας και εισαι πολυ ενημερωμενος, τι πιστευεις οτι συμφερει καλυτερα ?

 

Ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη. :)

 

Κατ' αρχήν, οι RME είναι πολύ καλές κάρτες. Ο Newbie δεν έκανε καλά που δεν επιχειρηματολόγησε (ή που δεν μας έβαλε links για το site της κατασκευάστριας εταιρείας, ώστε να ενημερωθούμε), αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι οι RME είναι κορυφαία γερμανικά προϊόντα.

 

Το μόνο που δεν μου αρέσει, είναι η κάπως... αλλοπρόσαλη αντίληψή τους για τη γκάμα των προϊόντων τους... ειδικά αυτό το λούκι με τις "επεκτάσεις" για να έχεις περισσότερες εισοδο-εξόδους μου φαινόταν πάντα λίγο χαζό... σίγουρα το να προσθέτεις περισσότερες πλακέτες σε ένα κύκλωμα ΔΕΝ μπορεί να κάνει καλό στον ήχο. Επίσης, με την RME Fireface 400 είχα την χειρότερη (μέχρι σήμερα) εμπειρία μου με κάρτες ήχου, εξ' αιτίας του γεγονότος ότι αρνήθηκε πεισματικά να λειτουργήσει με τον iMac που αγόρασα πέρυσι (θέμα για το οποίο φταίει η Apple, αλλά έπρεπε να το έχουν λύσει μετά από τόσο καιρό).

 

Έτσι, η προσωπική μου προτίμηση είναι για τη Lynx. Αντιλαμβάνομαι ότι είναι κάπως ακριβότερη (αν και πάντα υπάρχουν μεταχειρισμένες... θυμάμαι ότι το μέλος Nikolas είχε δώσει μία πριν λίγο καιρό), αλλά είναι το "σίγουρο πράγμα" και όσον αφορά τον ήχο του και όσον αφορά τη διατήρηση της μεταπωλητικής του αξίας.

 

Αμέσως μετά - να μη ξεχνιόμαστε - είναι και οι Marian, αλλά εδώ έχεις κατέβει ένα σκαλί, μόνο και μόνο για να έχεις τις (πιθανότατα άχρηστες) επιπλέον εισόδους-εξόδους και το (σίγουρα άχρηστο) midi interface.

 

Με οποιαδήποτε από τις τρεις θα ΑΚΟΥΣΕΙΣ όντως διαφορά στον ήχο σου - αν αυτός είναι ο άμεσος στόχος σου, απλά στην περίπτωση της Lynx θα έχεις και το πρώτο κομάτι προς τη κατεύθυνση κτισίματος ενός άριστου (με απόλυτα κριτήρια) συστήματος για monitoring και mixing.

 

:)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό όμως δεν είναι ένα πρόβλημα που υφίσταται με οποιοδήποτε project ανοιχθεί σε υπολογιστή που δεν είναι εξοπλισμένος με τα VST που χρησιμοποιήθηκαν αρχικά?

 

Ασφαλώς, αλλά ο ρυθμός απαξίωσης των software VST και effects είναι πολύ βραδύτερος. Σκέψου ότι την προηγούμενη εβδομάδα, εγκαταστήσαμε το Gigastudio VST (όχι το standalone) σε Windows 7 (ενώ θεωρητικά, δεν υποστηρίζεται ούτε σε Windows Vista). Το software (για να το πω λαϊκά)... παλεύεται... θές με κάποιο emulation, θες με κάποιο virtual machine... έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.

 

Με τον κίνδυνο να μας βομβαρδίσουν με ερωτήματα, θα σου αποκαλύψω ότι τρέχω ΟΛΑ τα midi programs που έτρεχαν στον Atari ST στο PC μου (ακόμη και στα Windows 7). Τι άλλο να σου πω;

 

Αντίθετα, οι πελάτες της Creamware, εκάησαν στην cream και τώρα φυσάνε και το γιαούρτι.

 

Kαι μια ακόμη ερώτηση (λόγω άγνοιάς μου): δεν υπάρχουν σήμερα εταιρίες που κατασκευάζουν κάρτες με ενσωματωμένους επεξεργαστές με VSTs που να είναι συνεπείς στην υποστήριξή τους, με αποτέλεσμα αυτές να είναι σταθερές στην απόδοσή τους σε διάφορα συστήματα?

 

Δεν είμαι σίγουρος για το αν (και πόσες) υπάρχουν... αλλά δεν είναι πρόβλημα ασυνέπειας, είναι πρόβλημα λογικής. Αυτό που φτιάχνουν σήμερα, θα είναι σταθερότατο, ταχύτατο κλπ, αλλά ΠΡΕΠΕΙ να μπορούν να συνεχίσουν να το φτιάχνουν για να παραμείνει φρέσκο και τεχνολογικά σύγχρονο - κάτι που δυστυχώς δεν είναι πάντα εφικτό, για οικονομικούς κυρίως λόγους.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω στο θέμα της συνεχούς υποστήριξης πελατών από πλευράς κατασκευαστών dsp:

 

Τα καινούργια plug-ins της Universal Audio για την πλατφόρμα UAD, υποστηρίζουν μόνο την UAD-2 και όχι την UAD-1 (από αυτό που βλέπω τουλάχιστον στο site της εταιρείας).

 

Πρώτο θανάσιμο σφάλμα από μία εταιρεία που γενικώς πρόσεχε τους πελάτες της εώς τώρα.

 

Για να δούμε την συνέχεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην UAD την σκέφτηκα κι εγώ, όμως δεν έγραψα τίποτα γιατί δεν είναι κάρτα αλλά hardware add-on για τρέξιμο plugins... πάντως έχει και άλλα φάουλ που τα πρωτοείχα διαβάσει πριν από αρκετούς μήνες στην κριτική του Sound on Sound (ίσως να είναι και διαθέσιμη oνλάιν). Αλλά βγαίνουμε εκτός θέματος, αν είναι να ανοίξουμε καινούργιο - την έχουμε συζητήσει καθόλου?

 

Έβγαλε και add-on για λάπτοπ... drool.gif

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβγαλε και add-on για λάπτοπ... drool.gif

 

Ακριβώς, αυτό εδώ: UAD-2 Solo/Laptop

 

Είναι λίγο δίλλημα όμως, τι να πρωτοβάλεις στην ExpressCard slot?

Αν δουλεύεις και κάποιο DSP card της RME ή κάποιο Firewire controller, τι γίνεται;  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο μια επισκεψη στο www.gpanagopoulos.com

, και την επίμονη γνωμη-προταση των παιδιων εκει , θα δωσω 2 ψηφους

στην m-audio profire 610.

 

-πολυ καλοι προενισχυτες

-πολυ σταθεροι drivers

-4 αναθεσιμα ζευγαρια stereo balanced εξοδων

-2 balanced line ins (στα οποια εχω βαλει το dmp3 , και ετσι εχω 4 ταυτοχρονες πηγες ηχογραφησης)

-2 mic ins με pad , phase reverse & 48v phantom.

 

οντως δεν εχουν σχεση οι προενισχυτες της με την ποιοτητα της m-audio μεχρι τωρα.

 

και το καλυτερο

 

λιγοτερο απο 400€ .

 

8) 8) ;D ;D

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου