Προς το περιεχόμενο

Καρτα για να μεινει...


Imaginator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραίος ο Newbie... εμένα μου βγαίνει το λάδι για να ενημερώσω, και αυτός βάζει τρία λινκ από on-line κατάστημα και καθάρισε...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ναι, αλλα δεν μετραει η αποψη του το ιδιο...

 

βασικα εγω δεν ανοιξα ουτε καν τα link...

 

εχω δει πολλες φορες (χωρις να ξερω αν ισχυει και σε αυτη την περιπτωση) καποιον να λεει ''φιλε παρε αυτα'' λαο να μην ειναι η καλυτερη λυση.

ασε που οποιος μιαλει ετσι, μου δειχνει λιγο ''τουπε'' που το κανει να φαινεται ακομα λιγοτερο αξιοπιστο.

 

εγω δεν εχω ιδεα απο καρτες ηχου, vst και τα σχετικα, αλλα απο οσα εγραψε ο Wow! κατι κερδισαμε...

 

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... για μισό να καταλάβω ...

 

κάποιο μέλος ζητάει γνώμες από το forum, Αυτές είναι οι Audio επιλογές που κάνω εγώ και τις παραθέτω ... και όποιος ενδιαφέρεται ρωτάει ... και υπάρχουν πάρα πολλά ομοειδή θέματα που έχω καταθέσει και διακαιολογήσει την άποψή μου ...

 

... έχω κουραστεί να δικαιολογώ τις Audio επιλογές μου (ή και τη διαδικτυακή συμπεριφορά μου) σε αυτιά που -τελικά- δεν θέλουν να ακούσουν ...  ::) είτε γιατί έχουν ήδη διαμορφώσει τις απόψεις τους είτε γιατί περιμένουν χωνεμένη τροφή είτε γιατί στραβοξύπνησαν ...

 

... Καλημέρα

 

/nEwBiE  8)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην ευχαριστω ολους οσους ασχολουνται με το θεμα μου.

Newbie δεν νομιζω οτι αμφισβητειται η προθεση σου απλα πιστευω οτι , αν δεν σου κανει κοπο , παντα μια προταση στηριζομενη απο επιχειρηματα ειναι πιο χρησιμη.

Ακομα και ετσι ομως η προταση σου ειναι απο μια εταιρια παρα πολυ αναγνωρισμενη.

Εχεις δουλεψει με την rme? απο drivers ειναι οκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ, κ εγω ψαράς είμαι, αλλα επειδη εχουμε παρομοιες απαιτησεις κ ιδιο συστημα, ακου κ την αποψη μου..

 

Αφου δουλευεις τοσο πολυ με vsts κλπ, θα σε βολευε νομιζω να χει και dsp η καρτα σου, να παιρνει το φορτο της επεξεργασιας των compressors reverbs κ τετοια..

 

2 καλες επιλογες ειναι η (πολυ) καινουρια focusrite pro 24 dsp, στα 350ε. Το κακο ειναι οτι ειναι καινουρια κ δεν εχει δοκιμαστει, αλλα γενικα η focusrite εχει σταθερους drivers και καλο support στο after sales της.

 

Παιζει κ η motu ultralite mk3 η οποια ειναι κ αρκετα καλο deal σε σχεση αποδοσης/τιμης στα 450ε. Η μλκια εδω ειναι οτι διαβαζα σε μερικα forums οτι με windows μπορει να βγαλει μερικες φορες προβληματα κ συνηθως την προτιμουν για mac. αυτα τα ποστς ηταν παλια παντως, οποτε το πιθανοτερο ειναι να εχουν διορθωθει με τους καινουριους drivers.

 

..My 2 cents  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ...και τα εφφε της καρτας πιστευεις οτι θα αρκουνε?

εντωμεταξυ απο προσφατη εμπειρια (κακη) εχω κολλησει και θελω να παρω pci καρτα.

νοσταλγω την ανεμελια που μου εδινε η delta 24/94 των εκατο ευρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου δουλευεις τοσο πολυ με vsts κλπ, θα σε βολευε νομιζω να χει και dsp η καρτα σου, να παιρνει το φορτο της επεξεργασιας των compressors reverbs κ τετοια..

 

Αυτό είναι σωστό, αρκεί να σου αρέσουν τα ενσωματωμένα εφέ της κάρτας ήχου ΚΑΙ να είσαι διατεθειμένος να κτίσεις κάτι με αυτά, οπότε και η συγκεκριμένη κάρτα θα πρέπει να είναι παρούσα σε οποιαδήποτε προσπάθεια αναπαραγωγής ή επανα-μείξης του κοματιού σου.

 

Αυτή η ιστορία με το "πόσο ωραίο είναι να έχει η κάρτα DSP" ξεκίνησε με την creamware και τα προϊόντα της. Η Creamware έπεισε αρκετούς ότι, προκειμένου να εξοικονομήσουν επεξεργαστική ισχύ, ήταν προτιμότερο να αγοράζουν τις κάρτες της, οι οποίες άλλωστε πρόσφεραν αξιοπρεπή εφέ και αξιοπρεπή virtual όργανα (κάτι synths, ένα sampler κλπ). Για ένα διάστημα λοιπόν, οι κάρτες της ήταν πανάκριβες (ακόμη και στην αγορά των μεταχειρισμένων).

 

Αλοίμονο, πολύ σύντομα οι πελάτες της έμελε να γευθούν το τίμημα της μονοπωλιακής αντίληψής της: με τόσο ακριβές τιμές και τόσα καλά εφέ και όργανα τριγύρω, όλο και περισσότεροι αποφάσισαν ότι είναι προτιμότερο να αγοράζουν ταχύτερους επεξεργαστές και περισσότερη μνήμη, από το να αγοράζουν τα πακέτα της Creamware. Με την εταιρεία να είναι στα όρια της χρεωκοπίας, αποφάσισαν να δώσουν στον εαυτό τους το τελειωτικό κτύπημα: να μη βγάλουν ποτέ τους drivers για vista ή max os x. Αμέσως μόλις έγινε γνωστό αυτό, ο κόσμος άρχισε να πουλάει τις κάρτες (που τώρα πια δεν ήθελε κανένας), σε τιμές της τάξης των 200 ευρώ...

 

Το πρόβλημα είναι ότι όλα τα project που είχαν φτιαχτεί με εφέ και όργανα της Creamware είναι καταδικασμένα να μην μπορούν πλέον να ανοίξουν (εκτός αν κάποιος έχει κρατήσει κάποιο αρχαίο computer): ΑΥΤΟ είναι το πρόβλημα με τις λογικές των ενσωματωμένων DSP και ενθαρρύνω τον καθένα να κρατιέται μακρυά από τέτοιες καταστάσεις, χωρίς καμία εξαίρεση.

 

Άλλωστε, τα εφέ που κυκλοφορούν σε καθαρό software είναι τόσα πολλά και τόσο καλά που... δεν υπάρχει κάτι να μας προβληματίζει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποιο μέλος ζητάει γνώμες από το forum, Αυτές είναι οι Audio επιλογές που κάνω εγώ και τις παραθέτω ... και όποιος ενδιαφέρεται ρωτάει ...

 

Δεν λειτουργεί έτσι. Είναι πολύ εύκολο να καταλάβεις το γιατί: μια απλή παράθεση από λινκς (α) δεν οδηγεί πουθενά χωρίς εξήγηση του γιατί τα παραθέσαμε, (β) δεν διαχωρίζει καθόλου τη γνώμη κάποιου έμπειρου και γνώστη (όπως ο Eye και ίσως κι εσύ) από αυτή κάποιου άσχετου, με αποτέλεσμα ο ερωτών να μην καταλαβαίνει αν πήρε αξιόπιστη γνώμη ή κάποιου που δεν έχει αγγίξει καν το μηχάνημα. Αν ήξερες πόσες φορές έχει ζητήσει κάποιος γνώμη για ένα συνθ και του πετάνε ένα λινκ πχ. του M3 ή ενός καλού ενισχυτή και του γράφουν στην ψύχρα ένα λινκ πχ. ενός... BadCat, θα έβλεπες πως πρέπει να αποφεύγεται.

 

Και αν, όπως λες, έχεις κουραστεί να δικαιολογείς τις audio επιλογές σου, ίσως συμβαίνει απλούστατα γιατί σε ένα music tech φόρουμ καλείσαι να το κάνεις!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντωμεταξυ απο προσφατη εμπειρια (κακη) εχω κολλησει και θελω να παρω pci καρτα.

νοσταλγω την ανεμελια που μου εδινε η delta 24/94 των εκατο ευρο...

 

Πολλοί άνθρωποι δεν έχουν πρόβλημα με USB και Firewire συνδέσεις: εμένα, αντιθέτως, μου έχουνε βγάλει τη ψυχή. Ο λόγος είναι ότι οι συσκευές USB λειτουργούν επειδή την ώρα που ξεκινάει το λειτουργικό απαιτούν να φορτωθεί ένα συγκεκριμένο firmware (o driver τη κάνει αυτή τη δουλειά). Ιδανικά, θα έπρεπε να σβήνουν ανάμεσα στα διάφορα session, αλλά αυτό δε συμβαίνει, επειδή:

 

α) οι περισσότεροι κατασκευαστές ΔΕΝ βάζουν διακόπτη ON/OFF στις συσκευές

β) οι USB πόρτες του υπολογιστή εξακολουθούν να στέλνουν ρεύμα στα περιφερειακά, όταν ο υπολογιστής είναι σβηστός.

 

Έτσι, με μία-δύο εξαιρέσεις, είχα πάντα προβληματάκια με αυτά τα πράγματα, αλλά - όπως σωστά λες - με τις κάρτες PCI δεν είχα ποτέ προβλήματα. Έχω λοιπόν και εγώ καταλήξει στο ότι είναι προτιμότερο να χρησιμοποιώ κάρτες PCI.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου