Προς το περιεχόμενο

Καρτα για να μεινει...


Imaginator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακριβώς, αυτό εδώ: UAD-2 Solo/Laptop

 

Είναι λίγο δίλλημα όμως, τι να πρωτοβάλεις στην ExpressCard slot?

Αν δουλεύεις και κάποιο DSP card της RME ή κάποιο Firewire controller, τι γίνεται;  ???

 

Υποθέτω πως η όλη φιλοσοφία αυτού του add-on είναι για να κάνουμε δουλειά αξιώσεων και αυξημένων απαιτήσεων on-the-go, όπου βρεθούμε μαζί με την φορητή αλλά αξιοπρεπή καρτούλα μας. Αν αρχίσουμε να βάζουμε πολλά συμπράκαλα δεν θα είναι πια φορητό το set-up αλλά... αφόρητο.  ;D Έτσι, μάλλον θα χάσει και τη χρησιμότητά του...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Υποθέτω πως η όλη φιλοσοφία αυτού του add-on είναι για να κάνουμε δουλειά αξιώσεων και αυξημένων απαιτήσεων on-the-go, όπου βρεθούμε μαζί με την φορητή αλλά αξιοπρεπή καρτούλα μας. Αν αρχίσουμε να βάζουμε πολλά συμπράκαλα δεν θα είναι πια φορητό το set-up αλλά... αφόρητο.  ;D Έτσι, μάλλον θα χάσει και τη χρησιμότητά του...

 

Ναι, έχεις δίκιο. Απλά αν έχεις ήδη μια καλή κάρτα Firewire και ο FW controller του laptop είναι ασύμβατος (= δεν έχει T.I. chipset  ;)), έχεις πρόβλημα. Οπότε έχεις ένα θέμα. Αλλά υπάρχει λύση, το γυρίζεις το συστηματάκι σε USB2.0 και ξενοιάζεις. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο μια επισκεψη στο www.gpanagopoulos.com

, και την επίμονη γνωμη-προταση των παιδιων εκει , θα δωσω 2 ψηφους

στην m-audio profire 610.

 

Κατ' αρχήν, δεν επιτρέπεται η έμμεση διαφήμιση εμπορικών δικτυακών τόπων.

Κατά δεύτερον, όταν το επιτελείο του panagopoulos μάθει αυτά που ξέρω εγώ... ας έρθει να τα γράψει.. διότι αυτά που μας γράφεις εσύ είναι όσα λέει και ο επίσημος δικτυακός τόπος της m-audio.

Κατά τρίτον, ο άνθρωπος το είπε αρκετές φορές ότι θέλει κάρτα PCI (ακούς.. panagopoulos?).

Κατά τέταρτον (και σημαντικότερον): πραγματικά πιστεύετε ότι άλλη μία κάρτα της M-Audio είναι συγκρίσιμη της Lynx και της RME που αναφέρθηκαν; Είναι σα να σου λέει κάποιος για την (εξαιρετική) σύζυγό του και εσύ να επιχειρηματολογείς ότι κάποιος σου παζαρεύει μία γυναίκα με τρία βυζιά στα ίδια λεφτά... ναι, σπύρο.. αυτή είναι η αναλογία.

 

Ότι πληρώνεις παίρνεις, μην μπερδεύεστε. Αν θέλεις 90 εισόδους, εσπρεσιέρα, γαμάδικο, φούρνο και μίντι στα 400 ευρώ.. ο panagopoulos έχει δείξει το δρόμο.

 

Αν θέλεις κάρτα ήχου, διάβασε το thread.

 

:)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε ζητω δημοσιως συγνωμη.

απλα  εξεφρασα την εμπειρια που ειχα ψαχνοντας και αποφασιζοντας.

 

 

ενα μονο:

δεν ειμαι ο μονος -και το κανω αρκετα σπανια- που λινκαρει δικτυακους τοπους....

σωστα...?και απ οτι βλεπω δεν τους εχει γινει συσταση οπως σε εμενα....δεν θιγω ουτε προσβαλλω αλλα μελη , απλα πικραινομαι....

:-X

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειμαι ο μονος -και το κανω αρκετα σπανια- που λινκαρει δικτυακους τοπους....

σωστα...

 

Ε, όχι και συγνώμη.. ξέρουμε ότι είσαι αστέρι.. δε σε παρεξηγούμε.

Ο κύριος λόγος που απάντησα ήταν για να καταδείξω αυτό που γνωρίζω ότι γίνεται στα πιο πολλά μαγαζιά της χώρας. Θέλει κάποιος το καλύτερο και ημιμαθείς άνθρωποι του σπρώχνουν το "επίκαιρο", αλλά αυτά τα δύο πράγματα δεν είναι καθόλου το ίδιο. Η M-Audio φτιάχνει απολύτως αξιόπιστο εξοπλισμό και - με τις χαμηλές τιμές της - έχει δημιουργήσει παράδοση στο χώρο (από τη μία). Αλλά δεν προσποιείται ότι φτιάχνει κορυφαίες κάρτες ήχου (και δεν φτιάχνει). Τόσο απλό είναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η M-Audio φτιάχνει απολύτως αξιόπιστο εξοπλισμό και - με τις χαμηλές τιμές της - έχει δημιουργήσει παράδοση στο χώρο (από τη μία). Αλλά δεν προσποιείται ότι φτιάχνει κορυφαίες κάρτες ήχου (και δεν φτιάχνει). Τόσο απλό είναι.

 

 

συμφωνω απολυτα 

παντως εμενα την δουλεια μου την κανει και με το παραπανω....(προς το παρον)

;)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην ευχαριστω ολους οσους ασχολουνται με το θεμα μου.

Newbie δεν νομιζω οτι αμφισβητειται η προθεση σου απλα πιστευω οτι , αν δεν σου κανει κοπο , παντα μια προταση στηριζομενη απο επιχειρηματα ειναι πιο χρησιμη.

Ακομα και ετσι ομως η προταση σου ειναι απο μια εταιρια παρα πολυ αναγνωρισμενη.

Εχεις δουλεψει με την rme? απο drivers ειναι οκ?

 

Ναι, δουλεύω με την 9632 τουλάχιστον 5-6 χρόνια ... μαζί με τις δύο ΙΟ κάρτες που προτείνω ... (ένα συστηματάκι 6Χ6 αναλογικές ΙΟ παρόλο που δεν τις έχω χρησιμοποιήσει όλες ...) Στο μεσοδιάστημα έχω αλλάξει 3 υπολογιστές, αλλά η κάρτα παραμένει ... Το latency που διαθέτει είναι 32 samples (0,7 msec) !!!  :o :o ;D

Βέβαια, δεν το χρησιμοποιώ (για να μην πολυζορίζεται ο επεξεργαστής) και δουλεύω κυρίως στα 128 samples (3 ms) latency ... μιλάμε πάντα για Audio latency (κιθάρες και μικρόφωνα) ... Στα VSTi's όλα εξαρτώνται από το ποιό όργανο δουλεύεις ... γενικά δεν έχω παρατηρήσει κάποια καθυστέρηση στα VSTi's που χρησιμοποιώ (παρόλο που δεν μπορώ να θεωρηθώ σαν ιδιαίτερα απαιτητικός VSTi χρήστης) ...

 

Θεωρώ ότι το δυνατότερο σημείο της κάρτας είναι ότι ΔΟΥΛΕΥΕΙ !!! (για PC πάντα μιλάμε). Δεν μου έχει παρουσιαστεί κάποια "παράξενη" συμπεριφορά (πχ από το PCI Bus όπως από μια άλλη κάρτα που είχα) και ο ήχος είναι περισσότεο ικανοποιητικός από το studio που διαθέτω ... (ίσως όχι απόλυτα κορυφαίος όπως η Lynx, αλλά στο δικό μου χώρο απλά μου πετάει στα μούτρα τα προβλήματα του δωματίου και των ηχείων μου) ...  :o

Επίσης, Η RME ανανεώνει τους drivers της κάθε 2 μήνες περίπου, χωρίς μεγάλες διαφορές στον ήχο, αλλά στην ευχρηστία ...

A!, πάντα είχα την εντύπωση ότι οι Γερμανοί κατασκευαστές (Steinberg, Magix, Emagic) τεστάρουν τα λογισμικά τους με κάρτες της RME ...

 

Κατά τα άλλα, συμφωνώ απόλυτα με τον Wow! σχετικά με τα προβληματάκια του USB ... PCI Rulz !!!  ;D ;D

 

Και το επίσημο link της HDSP 9632 είναι εδώ : http://www.rme-audio.de/en_products_hdsp_9632.php

 

Α!, κυκλοφορεί και σε PCI Express !!!  :o (http://www.rme-audio.de/en_products_hdspe_aio.php)

 

Αυτά για την ώρα ...

 

/nEwBiE  8)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά αν έχεις ήδη μια καλή κάρτα Firewire και ο FW controller του laptop είναι ασύμβατος (= δεν έχει T.I. chipset  ;)), έχεις πρόβλημα. Οπότε έχεις ένα θέμα.

 

Aγαπητέ όχι δεν έχεις πρόβλημα, διαφωνώ.

Ότι δεν ειναι ΤΙ δεν ονομάζεται ασύμβατο.

Λάθος χαρακτηρισμός. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωπωω!

 

σας διαβαζω και μου τρεχουν λιγο τα σαλια.

Δεν πειραζει, και με τη φοκουσραιτ μια χαρα θα μαι, οταν ψηθω να ανεβω παντως σε λεφτα, ξερω προς τα που θα παω :)

 

Μια υποδειξη...

Καλη η M-audio για τα λεφτα της, αλλα ποια 400ε απ τον παναγοπουλο κ τον καθε παναγοπουλο ρε παιδια;

Ειπαμε να χει μια μικρη διαφορα κ να στηριξεις τον ελληνα, αλλα οταν στο dv247.com εχει 280ε... ε τι λεμε τωρα!

 

(Και οχι, δεν το χει ο θειος μου το σαητ, για οσους δε το ξερουν το αναφερω να συγκρινουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγαπητέ όχι δεν έχεις πρόβλημα, διαφωνώ.

Ότι δεν ειναι ΤΙ δεν ονομάζεται ασύμβατο.

Λάθος χαρακτηρισμός. ;)

 

Εννοώ ότι όταν για κάποιο λόγο (ένας από τους λόγους είναι ότι μία συγκεκριμένη κάρτα θέλει να βλέπει T.I. chipset στον FW controller) δεν δουλεύει η Firewire κάρτα ήχου με τον ενσωματωμένο Firewire controller (πράγμα που συμβαίνει στη δική μου περίπτωση), τότε χρειάζεσαι controller πάνω στην ExpressCard, όπως κάνουν πολλοί. Τότε σαφώς και δε μπορείς να βάλεις και DSP κάρτα τύπου UAD, γιατί πολύ απλά δεν έχεις δεύτερη ExpressCard slot. Και εδώ έγκειται το πρόβλημα. Οπότε, είπα, βάζεις μία κάρτα ήχου σε USB και έχεις την ExpressCard για την UAD ή οτιδήποτε άλλο.

 

Αν υπάρχει θέμα ορολογίας, οκ, αποσύρω το "ασύμβατος". Έτσι κι αλλιώς δεν ήταν εκεί η ουσία του post μου, όπως φαντάζομαι πλέον θα αντιλήφθηκες. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου