Προς το περιεχόμενο

Best low budget Κάρτα Ηχου


thory

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους.

 

Υπάρχει κάποια/ες κάρτα ήχου(usb 2 η Firewire)μέχρι 200 ευρω που να θεωρείται "standard"(δοκιμασμένη λύση)για αγορά όσο αναφορά την ποιότητα ήχου της?

 

Πχ. μέχρι 1000 ευρω όλοι προτείνουν την rme fireface 400 ανεπιφύλακτα, υπάρχει κατι ανάλογο και σε αυτό το εύρος τιμής?

 

Σίγουρα μια κάρτα ήχου για να χαρακτηρισθεί καλύτερη απο μια άλλη παίζουν πολλά πράγματα ρόλο, και οι ανάγκες του καθενός βέβαια.

 

Εγώ θέλω να μπορώ να συνδέω πάνω τα εξής :

1.Τα Studio monitors(a7x)

2. Ένα πυκνωτικό mic rode nt1 που έχω, όχι για σουπερ επαγγελματικές ηχογραφήσεις, εξάλλου αυτό απαιτεί την αγορά ενός καλού προενισχυτη και ενος ποιοτικότερου μικροφώνου φυσικά.

3.Εναν behringer compressor, ίσως.

4.Να εχει και μια υποδοχή για Headphones.

Κυρίως με ενδιαφέρει η καθαρότητα του ήχου της(εννοείται σε αναλογία με τα χρήματα της),η σταθερότητα της, drivers κλπ.

 

Ενημερωτικά,ασχολούμαι με ηλεκτρονική μουσική δουλευω σε pc(windows 7,cubase 5) και μέχρι τώρα χρησιμοποιώ την m-audio fast track usb η όποια έχει τα θεματακια της..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η focusrite εχει καλα προιοντα αποτι ξερω σε αυτην την τιμη, τωρα για τα καινουρια μοντελα δεν ξερω ακριβως αλλα εγω εχω την saffire.

 

Απο εκει και περα μην υποτιμας τα φθηνα προιοντα πχ το μικροφωνο που εχεις αν και σχετικα φθηνο ειναι εξαιρετικο κατα την γνωμη μου...Αλλωστε πιστευω πως σε ενα καλο τελικα αποτελεσμα ειναι κατα 80% γνωση και μαστορια και 20% οτι βοηθαει ενας καλος εξοπλισμος...Οσο μαλιστα ανεβαινεις στην τιμη η βελτιωση γινεται ακομη πιο ανεπαισθητη.

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμενη ειναι usb. Δεν ειχα κανενα προβλημα και πρεπει να την εχω 1-2 χρονια.

Οκ σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

 

Κανείς άλλος δεν έχει να προτείνει οτιδήποτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την komplete audio 6 Της native instruments. Εϊμαι απολυτα ευχαριστημένος.

Δουλευω με windows 7-64 bit .

Οτιδήποτε θες να ρωτήσεις στην διάθεση σου! Και εγω εδω μέσα εχω βρει πολύ βοήθεια οποτε την χρειάζομαι!

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks!

Εχω την komplete audio 6 Της native instruments. Εϊμαι απολυτα ευχαριστημένος.

Δουλευω με windows 7-64 bit .

Οτιδήποτε θες να ρωτήσεις στην διάθεση σου! Και εγω εδω μέσα εχω βρει πολύ βοήθεια οποτε την χρειάζομαι!

Πάντα πίστευα για την Audio 6 οτι περισσότερο πληρώνεις τα πακέτα που προσφέρει παρά την ποιότητα της, μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια.. εσύ που την δουλεύεις σίγουρα θα έχεις καλύτερη άποψη.

Πως σου φαίνεται σαν ήχος, σταθερότητα,drivers,κλπ?

Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα την Μ-Αudio Firewire Solo πολύ καιρό πριν και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Πολύ καλή κάρτα με σταθερούς drivers και λίγο Latency.

 

Τώρα είναι λίγο δύσκολο να την βρεις γιατί δεν κυκλοφορεί αλλά ρίξε μια ματιά σε ebay, amazon και εδώ στις Αγγελίες.

 

Η τιμή της κυμαίνεται γύρω στα 150€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks!Πάντα πίστευα για την Audio 6 οτι περισσότερο πληρώνεις τα πακέτα που προσφέρει παρά την ποιότητα της, μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια.. εσύ που την δουλεύεις σίγουρα θα έχεις καλύτερη άποψη.

Πως σου φαίνεται σαν ήχος, σταθερότητα,drivers,κλπ?

Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

 

 

Σαν ήχος δεν έχω μετρο σύγκρισης καθώς είναι η πρώτη μου κάρτα ήχου. ΜΟυ αρέσει πολύ φυσικά! Για την ακρίβεια έχω πορωθεί με την ιδέα και μονο οτι ηχογραφώ, οτι συνδέω και γράφω.  Τωρα σαν σταθερότητα όλα πανε καλά, δεν εχει σχεδόν καθολου Latency (νομίζω παντως πως παιζουν ρολο και τα vst και το προγραμμα που χρησιμοποιείς) και ήταν απόλυτα και ευκολα συμβατή με τα windows 7.

 

Που και που και μετα απο πολές ωρες ισως χρειαστεί να την ξεσυνδέσω και να την ξανασυνδέσω γιατι κάπως κολλάει. Αλλά σε αυτό σιγουρο παιζει ρολο και υπολογιστής μου. dell laptop intel i7 τετραπυρηνος, 6 giga ram. Αλλά ακομη κι αυτο ειναι θεμα δευτερολέπτων.

 

Φυσικά στο να την παρω επαιξε ρολο και το πακετο που δινει αλλά και οι καλες κριτικες. Ηθελα να εχω καποια οργανα (vst) σαν ξεκινημα και επειδη παιζω κιθάρα με δελεασε το guitar pro 5 Που εδινε δωρο τοτε (κοστιζει απο μονο του 170 ευρω) το οποίο με καραεντυπωσίασε. εχει απλά τα πάντα.

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου