Προς το περιεχόμενο

Παλιά Hofner


nasokosm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Tα τεραστια blocks σαν αυτα της Verythin ηταν σημα κατατεθεν φτηνων σκαφων εκεινη την εποχη, θα της παει πολυ νομιζω!

 

width=573 height=600https://lh3.ggpht.com/-XTG6MpLel2M/UQw9iMmF_wI/AAAAAAAAGbo/Z3fMaueGG5E/s1600/Framus+Grandstar+guitarz+by+bertram.jpg[/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπές εδώ και ψάξου για καμιά ιδέα για την κούκλα

 

http://www.hofner-vintage.com/vintage-guitar-showroom.html

 

καλή τύχη και καλή δουλειά  8)

 

 

It's only Rock 'n' Roll .....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νασο ειμαι σιγουρος οτι στα χερια σου θα γινει καλυτερη απο ποτε φιλε! Truss rod θα κανεις δικο σου?

Ευχαριστώ παιδιά, βέβαια αν αναπαράγεις μια φτηνοκιθάρα  δεν ειναι και ότι καλύτερο.

 

Truss rod θα βάλω το κλασικό  με τη διπλή βέργα αλλά αυτά που έχω ειναι 44εκ και χρειάζεται 34 εκ οπότε πρέπει να γίνει πατέντα, Γιάννη αν ήσουν εδώ γύρω θα μου έριχνες μια πόντα με την ηλεκτροκόληση ;D

 

Πάντως ακόμη σκέφτομαι αν αξίζει να συνεχίσω το ίδιο μπράτσο ή να φτιάξω νέο :D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα λύσουμε το μυστήριο της βίδας και θα πετάξουμε την παλιά ταστιέρα με radius το μισητό 7.25in για να μπεί το all around 12in

 

περιεργο που εχει εφταρι radius ολες οι παλιες Hofner που εχω δει ειχαν πολυ flat radius

 

κατα τα αλλα οι μαγνητες αυτοι ειναι πολυ ενδιαφεροντες οποτε αναμενουμε με αγωνια το τελικο ηχητικο αποτελεσμα... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιδες σε σπασιμο......χμμμμ τι μου θυμηζει....... ΑΑΑΑ ναι.....μου θυμηζει τον βλαχοκατασκευαστη/επισκευαστη οργανων που παλια δουλευε σε στρατζα/ψαλιδι στον πειραια και ξαφνικα την ειδε οργανοποιος.... :-X :-X :-X anyway

 

Φιλε Νασο εισαι τυχερος που εχεις τετοιους φιλους.Μοντελο ξερουμε ? το headstock γιατι μου φαινεται περιεργο ? Δεν εχω ξαναδει παρομοιο.....

  Οπως ειπε και ο SF ειναι παραξενο το 7αρι radius,σε παρομοια εμπειρια μου ειχαν οντως πολυ flat  ??? ???......

 

Καλη συνεχεια σου ευχομαι.Στην θεση σου θα προσπαθουσα να "ανακατασκευασω" οσο μπορω το ηδη υπαρχων μπρατσο οχι γιατι δεν θα μπορεις να φτιαξεις καλυτερο αλλα για την τιμη των οπλων  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ωραιότατο όργανο, μπράβο.

 

Πιθανότατα είναι η 458 ή οποία έβγαινε στην παραγωγή από 1954 ως 1966 σύμφωνα με το site της Hofner.

H διαφοροποίηση στην ταστιέρα( και η ελαφρώς off θέση των τάστων, ειδικά από 18 και μετά), με κάνει να πιστεύω ότι ίσως να έχει αλλαχτεί στο παρελθόν.(Σε αυτό συνηγορεί και το γεγονός ότι ήταν κολλημένο το truss rod, αυτός που κόλλησε την ταστιέρα δε φρόντισε να μασκάρει τη βέργα).  Ίσως και όλο το μανίκι, αφού οι hofner συνήθως κατασκευάζονταν με 3 ή 5 κομμάτια στο μανίκι). Πιθανότατα να μην ήταν και 'κουρδισμένη' σωστά η ταστιέρα, οπότε καλώς έπραξες και την ξεφορτώθηκες.

 

Αλλά και πάλι, η ίδια η Hofner έκανε ειδικές παραγγελίες, οπότε ποτέ δεν ξέρεις...

Άλλωστε η 458 έβγαινε σε μαύρο χρώμα, χωρίς ηλεκτρικά.

 

Για το radius, επειδή είμαι κι εγώ ολίγον τι πιουρίστας, θα το άφηνα ως έχει ( εκτός κι αν η γέφυρα δεν συνάδει με αυτό, πράγμα διόλου απίθανο...οπότε εσύ αποφασίζεις ).

 

Πάντως, σίγουρα πρέπει να κρατήσεις το face plate του headstock.

 

Καλή συνέχεια και καλή επαναφορά!

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολο και πληθαίνουν οι φωνές για να τη φτιάξω χωρίς να τη πειράξω ;D

 

Λοιπόν το radious της ταστιέρας που είχε επάνω ειναι 7.25 in και επίσης η γέφυρα το ίδιο.

Το ότι υπήρχε καρόβιδα βιδωμένη στο heel με το κεφάλι βιδωμένο κάτω απο τη ταστιέρα αποδεικνύει οτι είχε αλλαχθεί η ταστιέρα, βέβαια ειχε γίνει καλή δουλειά γιατι δεν πολυφαίνονταν.

 

εχω μια μονή ντίζα απο παλιά στις ίδιες διαστάσεις και με το ίδιο σπείρωμα οπότε θα τη δοκιμάσω για truss rod

DSC_2470.thumb.JPG.a93797de529c6076de98f070728846c7.JPG

DSC_2475.thumb.JPG.59f66bcb257a69564b38308b629ab3b8.JPG

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου