Προς το περιεχόμενο

Έκαψα κάτι;


stavros911

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας,

το σημερινό μου πρόβλημα έχει να κάνει με ένα πετάλι. Έχει κάνα 2 μέρες που δεν την παλεύει. Αρχικά με το που μπει στο ρεύμα, το led του είναι μόνιμα αναμμένο, είτε το πετάλι είναι σε λειτουργία είτε όχι. Πρώτη ένδειξη ότι κάτι στράβωσε αλλά σχετικά ανούσιο θέμα.

 

Το πρόβλημα όμως είναι ότι στα ξαφνικά, εκεί που παίζω βγάζει μια φασαρία για 10 δευτερόλεπτα ή και λιγότερο, ψαλιδίζει εντελώς τον ήχο σ' αυτή τη φάση και στη συνέχεια επανέρχεται σε ήσυχα και νορμάλ επίπεδα.

 

Τι μπορεί να έχει συμβεί άραγε;

Όλα ξεκίνησαν όταν το συνέδεσα με ένα no name τροφοδοτικό. Το πετάλι είναι 18v αλλά τα τροφοδοτικά μου είναι 9 και 12v. Το "δικό του" 18άρι δεν το έβρισκα και είπα να δοκιμάσω ένα άλλο 18άρι το οποίο δεν προορίζετο για τέτοιες δουλειές. Θεώρησα όμως ότι επειδή είναι 18v (όσα και το πετάλι) λογικά δεν θα μου κάψει τίποτα. Να όμως που απ' ότι φαίνεται κάτι έκανε.

 

Πίσω στο θέμα λοιπόν... μπορεί κανείς να διαγνώσει τι ακριβώς συνέβη με βάση όσα περιέγραψα πιο πάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε πες μας και ποιό πετάλι είναι.

 

Αν φταίει το διαφορετικό τροφοδοτικό ίσως είναι λόγω ανεστραμμένης πολικότητας - μερικά πετάλια πιθανό να παθαίνουν ζημιά (άλλα, απλά δεν δουλέυουν αν δεν είναι σωστή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν φταίει το διαφορετικό τροφοδοτικό ίσως είναι λόγω ανεστραμμένης πολικότητας - μερικά πετάλια πιθανό να παθαίνουν ζημιά (άλλα, απλά δεν δουλέυουν αν δεν είναι σωστή)

+18

Μάλλον δεν είχε την σωστή πολικότητα, καλύτερα να το πας για επισκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα έβγαζε ακριβώς 18Vdc και τα απαραίτητα ampere ρεύματος το νέο τροφοδοτικό???

To original ήταν σταθεροποιημένο switching στα 18V/1000mA. Αν το νέο τροφοδοτικό δεν είναι σταθεροποιημένο, γίνεται εύκολα η "πατάτα"(υπέρταση κλπ).

 

 

http://www.ebay.co.uk/itm/GENUINE-DUNLOP-ECB004-POWER-SUPPLY-FOR-DC-BRICK-MXR-18V-PEDALS-REPLACES-ECB006-/321023687548?pt=UK_Guitar_Accessories&hash=item4abe80bb7c

 

Επίσης, επειδή έχουμε δει πολλά, πάντα υπάρχει ένδειξη πολικότητας του βύσματος στο πετάλι και στο τροφοδοτικό. Πρέπει τα +/- pins των 2 ενδείξεων να ειναι ίδια! Αν η πολικότητα μπει ανάποδα στο πετάλι, καίγεται συνήθως μια δίοδος προστασίας (καλό σενάριο).

Τέλος, μερικοί έχω δει να βάζουν dc supply σε πετάλι που θέλει Ac και τ' αντίστροφο...= fail.

Θέλει προσοχή.

 

Θέλει ηλεκτρονικό/ τεχνικό να το τσεκάρει. Πιθανότατα ταλαιπωρήθηκε κάποια δίοδος ή/και κάποιος ηλεκτρολυτικός πυκνωτής και τα κάνει αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σίγουρα έβγαζε ακριβώς 18Vdc και τα απαραίτητα ampere ρεύματος το νέο τροφοδοτικό???

To original ήταν σταθεροποιημένο switching στα 18V/1000mA. Αν το νέο τροφοδοτικό δεν είναι σταθεροποιημένο, γίνεται εύκολα η "πατάτα"(υπέρταση κλπ).

+1

 

Θέλει ηλεκτρονικό/ τεχνικό να το τσεκάρει. Πιθανότατα ταλαιπωρήθηκε κάποια δίοδος ή/και κάποιος ηλεκτρολυτικός πυκνωτής και τα κάνει αυτά.

+1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ αν και οι συμβουλές σας ήταν αχρείαστες διότι είμαι ηλίθιος.

Τόσο ηλίθιος που το πρόβλημα δεν είχε καμία σχέση με το πετάλι και το τροφοδοτικό. Το πρόβλημα ήταν ότι είχε σκονιστεί το ποτενσιόμετρο ενός μαγνήτη με αποτέλεσμα να γίνονται όλα μπάχαλο. Απλώς έτυχε να γίνει τη στιγμή που δοκίμασα το νέο τροφοδοτικό και δε μπόρεσα να φανταστώ τι μπορεί να παίχτηκε διότι δεν πειράζω τα ποτενσιόμετρα, έχω και τους 2 μαγνήτες ανοιχτούς και παίζω έτσι. Κατά λάθος έκλεισα τον ένα μαγνήτη και το πρόβλημα λύθηκε.

 

Σαφώς βέβαια το τροφοδοτικό έκανε κάτι, καθώς όπως ανέφερα και στο πρώτο μήνυμα το led του πεταλιού είναι ανοιχτό όλη την ώρα πλέον αλλά ευτυχώς οι παρενέργειες της (πρώτης) ηλιθιότητάς δείχνουν να περιορίστηκαν εκεί και μόνο.

Ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ αν και οι συμβουλές σας ήταν αχρείαστες διότι είμαι ηλίθιος.

Τόσο ηλίθιος που το πρόβλημα δεν είχε καμία σχέση με το πετάλι και το τροφοδοτικό. Το πρόβλημα ήταν ότι είχε σκονιστεί το ποτενσιόμετρο ενός μαγνήτη με αποτέλεσμα να γίνονται όλα μπάχαλο. Απλώς έτυχε να γίνει τη στιγμή που δοκίμασα το νέο τροφοδοτικό και δε μπόρεσα να φανταστώ τι μπορεί να παίχτηκε διότι δεν πειράζω τα ποτενσιόμετρα, έχω και τους 2 μαγνήτες ανοιχτούς και παίζω έτσι. Κατά λάθος έκλεισα τον ένα μαγνήτη και το πρόβλημα λύθηκε.

 

Σαφώς βέβαια το τροφοδοτικό έκανε κάτι, καθώς όπως ανέφερα και στο πρώτο μήνυμα το led του πεταλιού είναι ανοιχτό όλη την ώρα πλέον αλλά ευτυχώς οι παρενέργειες της (πρώτης) ηλιθιότητάς δείχνουν να περιορίστηκαν εκεί και μόνο.

Ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση.

Καλό είναι που δεν έχει τίποτε ηχητικά αλλά αυτό με το led είναι προβληματάκι. Κάτι έκανε το τροφοδοτικό και καλό είναι κάποια στιγμή να το κοιτάξεις. Δε θα είναι κάτι δύσκολο έτσι κι αλλιώς.

Και προσοχή με τα τροφοδοτικά στο εξής!  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου